פרשת הברנוער: הפגיעה, הרצח והעדות המפלילה

לאחר הסרתו של צו איסור הפרסום על פרטי הפרשה, מתבהרת אט אט התמונה המלאה לגבי הפרשה שהסעירה את המדינה במשך ארבע השנים האחרונות, עם חשיפתם של שני החשודים העיקריים ברצח: חגי פליסיאן (23) וטרלן חנקישייב (26). עד המדינה, חברם שהופעל כסוכן סמוי, עומת איתם ואמר להם: "אתם הרוצחים"

במשך ארבע השנים האחרונות עלו אינספור השערות בנוגע לזהותו של האיש שפתח באש בלילה של אחד באוגוסט 2009 - ירי שממנו נהרגו ליז טרובישי ז"ל, בת 16 וניר כץ ז"ל, בן 26 ונפצעו 11 אחרים. היום (ג') הוסר צו איסור הפרסום על מרבית פרטי החקירה, שנחשבה בשנים שחלפו ליקרה ביותר שבוצעה אי פעם ומפרטת את החשדות נגד ארבעת העצורים בפרשה, וממנה מצטיירת תמונה סבוכה של רצח שבוצע ממניע של נקמת אדם - אך כזה שאין לנתק ממנו את יסוד השנאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסיפור מתחיל לפני ארבע שנים. על פי החשד, חגי פליסיאן, בן 23 מפרדס כץ שמע שקרוב משפחתו חווה פגיעה מינית מצד ג' - פעיל מוכר בקהילה הגאה. מעצרו של ג' הוארך היום בארבעה ימים. החשדות על תקיפה מינית מצידו נבדקות.

לפי החשד, משהגיע פליסיאן למקום המפגש לנוער הגאה ב-1 באוגוסט 2009 ולא מצא את מושא נקמתו - החליט לירות ללא הבחנה בכל הנקרה בדרכו. מהירי נהרגו שניים: ניר כץ וליז טרובישי ז"ל.

אחד החשודים העיקריים. חנקישייב (חדשות 2)

במקביל למעצרו של פליסיאן, נעצר גם טרלן חנקישייב, בן 26, שנחשב לאחד החשודים העיקריים וחברו של הראשון, שעל פי החשד סיפק את אקדח ה"יריחו" שבאמצעותו בוצע הרצח. האקדח אותר לפני כחצי שנה על ידי מטיילים בחורשה בראש העין.

חשוד נוסף בפרשה הוא עד מדינה, ששמו, מטבע הדברים, אסור בפרסום. הוא סיפק מידע על הברנוער, כולל מיקום המועדון ודרכי הכניסה והיציאה ממנו. כמו כן הוא סייע לחשודים לברוח לאחר המעשה.

במשטרה חושדים שהמניע למעשיו של פליסיאן היה המידע שלפיו החשוד הרביעי - דמות מוכרת בקהילה הגאה - קיים יחסים אסורים עם החשוד השלישי, אותו קרוב משפחה שהיה קטין בזמן ביצוע הרצח וחל איסור על פרסום פרטיו.

ההאזנות, עדות עד המדינה והמעקב

מפרטי החקירה עולה כי פליסיאן וחנקישייב מחליטים ביחד לגייס אדם שלישי, שלימים יהפוך לעד המדינה - שהכיר את מקום המפגש לנוער הגאה - וסיפר להם כיצד הם יכולים להיכנס פניה ועל דרכי המילוט האפשריות.

ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב במשטרה תשאלו אלפי נחקרים, אך רק לפני כחצי שנה הגיעה התפנית המשמעותית בעלילה: עד המדינה יצר קשר בעודו בכלא בשל עבירה אחרת וסיפר לחוקרים כי ברשותו מידע הנוגע לפרשה, שציידו אותו באמצעי האזנה ועיקוב. 

חשוד בירי. חגי פליסיאן (פייסבוק)

לאחר מעקב בן שלושה חודשים, התקבלה ידיעה במשטרה שלפיה אם לא יתבצע מעצר באופן מיידי - קיים חשש ממשי לחייו של עד המדינה.

לאחר מעצר החשודים בסוף השבוע שעבר, נערך עימות בין הצדדים שבו הביט עד המדינה לפליסיאן וחנקישייב בעיניים והטיח בהם את המילים: "אתם אלה שביצעתם את הרצח".

עד המדינה: "זה ישב לי על הלב"

שבועות לא קלים עברו על עד המדינה בפרשת הרצח בברנוער. הידיעה על המעשה העסיקה אותו, גם הוא חבר בקהילה ההומו-לסבית במהלך השנים האחרונות. כשקיבל סיוע מהאגודה למען הלהט"ב - החליט לשים סוף לייסורי המצפון.

אחד החשודים העיקריים. חנקישייב (חדשות 2)

"אני שמח שסיימתי את הפרשה ומקווה שאוכל להתחיל דרך חדשה וטובה יותר", הוא סיפר למקורביו לאחר ששוחרר מהכלא כחלק מהעסקה. "זה ישב לי על הלב".

מפקד ימ"ר תל אביב, ניצב-משנה גדי אשד סיפר אתמול (ב') בתדרוך העיתונאים כי חלקו של עד המדינה היה בהכנות לאירוע הקטלני. "הוא סייע בהכוונה לדרכי הכניסה למקום, שעות הפעילות ודרכי הבריחה מהמקום. המניע שלו היה כפול - מצד אחד הוא חש שהחשודים בגדו בו וכשהוא היה זקוק להם הם התעלמו ממנו. המניע השני הוא השתייכותו לקהילה, היו לו ייסורי מצפון".

עומת עם עד המדינה. פליסיאן (פייסבוק)

עד המדינה התעמת בחקירה עם החשודים במעשה. "בגיל מאוד צעיר איבדתי את האמון שלי בחברה", הוא אמר לפני מספר חודשים. "בתקופה האחרונה התחלתי להבין שכן יש אנשים שאכפת להם ממני". הוא סיפר על רבים שתומכים בו ומחזקים אותו: "אני חייב לעשות שינוי כדי להציל את החיים שלי וזו ההזדמנות האחרונה שלי, הפעם אני לא אאכזב את עצמי ולא את האנשים שמאמינים בי".

פענוח הרצח בברנוער - סיקור מלא:

אמו של אחד החשודים: "אם הוא קשור לרצח - עליו להיענש"

עד המדינה בפרשת הברנוער: "זה ישב לי על הלב"

"היו כבר שמועות על המוכר בקהילה"

"הוא אמר לי אל תדבר עם השוטרים"

הוארך מעצרו של הפעיל בקהילה הגאה

הותר לפרסום: חגי פליסיאן נקם על תקיפת נער

הקהילה הגאה מגיבה לפרסום שנגנז: "פשע כזה נובע רק משנאה"

פרשנות: חילופי האשמות בין המשטרה לבית המשפט

הרצח בברנוער: הפרטים נגנזו  

אחי החשודים: "הרוצח מסתובב חופשי"

מעקבים והאזנות: כך נעצרו החשודים

מצעד הגאווה יתקיים מחר כמתוכנן: "עיתוי מטורף"

"אי אפשר להגיד שזה לא פשע שנאה"

הרצח בברנוער: בכיר בקהילה נעצר

משפחות הקורבנות: "לא מתרגשים - זו לא הפעם הראשונה שנעצרו חשודים"

שלושה חשודים במעורבות ברצח בבר-נוער בתל אביב