אחרי הברנוער - מהן החקירות היקרות ביותר במשטרה?

חקירות כמו פרשת הרצח בברנוער עולות מיליונים למשלם המסים. בשנים האחרונות ניכרה הוצאה גדלה והולכת של המשטרה על חקירות מסובכות וארוכות, הסיבה: הצורך באיכונים סלולריים, בדיקות DNA, סריקות נרחבות, חיקורים בחו"ל ושעות מעבדה רבות

במשטרת ישראל מתלוננים כי החקירות בעשור האחרונות הופכות להיות מסובכות ויקרות יותר, לוקחות מהשוטרים הרבה יותר שעות עבודה - אך המשכורת שלהם נשארת זהה. איך המשטרה מתמודדת עם חקירות מסובכות ויקרות, כמו זאת של הרצח בבר נוער?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כ-10 מיליון שקלים - זו העלות על פי ההערכה של החקירה הארוכה והמורכבת של הטבח בברנוער. הנתון הזה לא מפתיע גורמים הבקיאים בתחום, שאמרו לתוכנית חיסכון כי בעשור האחרון התייקר דרמטית מחירן של חקירות מורכבות וממושכות. מצד אחד, מרכיב השכר נותר קשיח. החוקרים והבלשים לא זוכים לתגמול מיוחד על שעות נוספות או בונוסים על פיצוח פשעים. אבל השימוש הגובר באמצעים טכנולוגיים, משנה את התמונה.

"המשטרה מבצעת היום יותר מיקור חוץ, קונה יותר שירותים מכל מיני ארגונים, חלקם מוסדיים ומשלמת יותר עבור טכנולוגיה", אומר חיים פנחס (שוגון), לשעבר ראש מחלק החקירות והבילוש בימ"ר תל אביב. "העבודה על משפחת פשע, אם בעבר היא ארכה כמה שנים ונשענה על הפעלת מקורות אנושיים, היום המשטרה עושה שימוש ביד רחבה באמצעים טכנולוגיים - ואלה עולים כסף".

מה מרכיב את ההוצאה המשטרתית?

למרות הקושי להדביק תווית מחיר מדויקת, לוותיקי המשטרה זכורות מספר פרשיות מתוקשרות, שמרכיבות בקלות את מצעד החקירות היקרות ביותר בתולדות המדינה.

פרשת רצח הילדה נאווה אלימלך הסעירה את המדינה במארס 1982, תיק פתוח שעליו עמלו מאות חוקרים ובלשים במשך שנים והוקצו לו משאבים רבים, בימים שלפני המעקבים המשוכללים ובדיקות ה-DNA.

רצח עורך הדין יורם חכם שטרם פוענח מ-2008, חקירה שהסתעפה לבדיקת גורמים הן במשפחות הפשע, ואפילו בגורמים עבריינים בחו"ל, גם היא נכנסת לרשימת החקירות היקרות במשטרה.

חקירה מורכבת ומסועפת, רוני רון בשחזור רצ (חדשות 2)
פיענוח רצח הילדה רוז פיזם ריתק את המדינה, עוד משלב חיפוש הגופה, עם סריקות מרובות וצלילות בנחל הירקון שעלו למשטרה כסף רב.

ממה מורכבת ההוצאה המשטרתית? מעבר לשעות כוח האדם, מושקעים לדוגמה גם מיליוני שקלים לחברות הסלולר, עבור מסירת נתוני תקשורת ואיתור מיקומי חשודים. במקרים מורכבים אחרים, ישנה הוצאה לא מבוטלת על מעטפת שכוללת דיור ואבטחה צמודה לעדי מדינה.

מיליוני שקלים לחברות הסלולר, ארכיון (AP)
פרשות אחרות, כמו החקירה המורכבת של אביגדור ליברמן, דורשות יציאה של חוקרים לחו"ל, ואיסוף מסמכים ועדויות. וגם עבודות מעבדה מורכבות יכולות להסתכם בעשרות אלפי שקלים.

פענוח הרצח בברנוער - סיקור מלא:

אחי החשודים: "הרוצח מסתובב חופשי"

מעקבים והאזנות: כך נעצרו החשודים

מצעד הגאווה יתקיים מחר כמתוכנן: "עיתוי מטורף"

"אי אפשר להגיד שזה לא פשע שנאה"

הרצח בברנוער: בכיר בקהילה נעצר

משפחות הקורבנות: "לא מתרגשים - זו לא הפעם הראשונה שנעצרו חשודים"

שלושה חשודים במעורבות ברצח בבר-נוער בתל אביב

מבוכה וכעס: חילופי האשמות בין המשטרה לבית המשפט