מפקד מחוז דרום במשטרה: "מי שהכפיש השוטרים - שיביע חרטה"

אחרי שבמחלקה לחקירות שוטרים קבעו כי הפצוע קשה בבנק בב"ש לא נורה ע"י השוטרים, תוקף ניצב יורם הלוי את הח"כים שהאשימו כי עומר וואליד נורה בשל היותו בדואי. "השוטרים פעלו באומץ לב הסתערו ועצרו את מסע ההרג, ראוי שמי זלזל בהם יעשה חשבון נפש עמוק ואמיתי", אמר

"שוטרים פעלו באומץ לב". זירת הירי, ארכיו (אלעד נגרין, באר שבע)

אחרי פרסום ממצאי המחלקה לחקירות שוטרים, מפקד מחוז דרום במשטרה ניצב יורם הלוי תקף היום חברי כנסת ואישי ציבור, שטענו כי שוטרים ירו בעומאר וואליד באירוע הירי בבנק בבאר שבע בשל היותו בדואי. "ראוי שמי שהכפיש את המשטרה יעשה חשבון נפש", קרא הלוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראוי הוא שכל מי שיצא פומבי, וביניהם אישי ציבור ובעלי השפעה בקרב המגזר, שהכפישו בכל הזדמנות ומעל כל במה אפשרית את שוטרי המחוז הדרומי, פגעו וזלזלו בשוטרים שפעלו באומץ לב - שיביעו חרטה על מסע ההכפשה ומחול השדים שהתחולל כנגד שוטרי המחוז הדרומי", אמר מפקד המחוז הדרומי.

לדבריו, המשטרה היא שיוויונית ונותנת שירותי משטרה אחידים לכולם ללא הבדל דת מין וגזע. "כך פעלנו בזירת הרצח שהצלנו את חייו של עומאר וואליד וכך נפעל גם בעתיד".

ח"כ אבו-עראר בוועדה: "המשטרה ניזונה מעמדות קיצוניות"

לפני כשבועיים בדיון מיוחד בוועדת הפנים של הכנסת חשף מפקד מחוז הדרום כי במהלך מסע ההרג הרצחני בסניף הבנק בבאר שבע, ביצעה המשטרה ירי לעבר תא השירותים שבו החזיק איתמר אלון את בת הערובה מירי כהן. הוא ציין אז כי מדובר היה בירי שאינו מוצדק, בשל הימצאותה של בת הערובה במקום.

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב תבעה להבין מדוע הפצוע עומאר וואליד, אזרח ישראלי מהפזורה הבדואית נאזק. ניצב הלוי ששיחזר עבור הוועדה את השתלשלות האירועים בסניף הבנק הסביר כי ההחלטה לכבול את הפצוע בוצעה על פי הנהלים.

אולם ח"כ טלב אבו-עראר (רע"מ-תע"ל) הצטרף למתקפה ודרש להקים ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע שבעקבותיו נעצר הפצוע הבדואי. "זוהי הכרזת מלחמה של המשטרה שניזונה מקריאות של עמדות קיצוניות, אני לא מצפה מהמשטרה שתפעל כך", הדגיש.

ניצב הלוי הסביר בוועדה כי זהותו של הפצוע לא היתה ידועה לכוחות המשטרה, אך בשל החשש כי יש יורה נוסף בבנק, נאלצו השוטרים לפעול על פי הנהלים הנדרשים ולאזוק אותו. הוא הוסיף כי אזרח ישראלי נוסף נעצר בדקות הראשונות שלאחר האירוע, אך שוחרר במהרה. "אוי לנו אם מפגע היה מצליח לברוח תחת חסותנו", הבהיר מפקד המחוז, "אם יהיה אירוע נוסף כזה ננהג כך גם בעתיד".

מח"ש: הפצוע נורה ע"י הרוצח

במחלקה לחקירות שוטרים דחו היום את טענותיו של עומאר וואליד, שנפצע קשה באירוע הירי בסניף בנק הפועלים בבאר שבע, וקובעים כי הוא לא נפגע מירי של השוטרים שפרצו לסניף. מבדיקת מח"ש עולה, כי וואליד נורה בידי הרוצח איתמר אלון.  

"מחול שדים". ניצב יורם הלוי, ארכיון (ערוץ הכנסת)

"בבדיקה של חומר הראיות אשר נאסף בעקבות האירוע לא נמצא כל בסיס לטענה כי וואליד נורה על ידי שוטרים בזירה", נכתב בהודעת מחלקה לחקירות שוטרים, שם מציינים כי כתוצאה מהירי ממנו נפגע וואליד, נהרג עידן סברי, שהיה בסמוך אליו. "הירי בוצע טרם הגעתם של השוטרים למקום", מדגישים במח"ש.

לאחר ששב להכרתו בשבוע שעבר, טען וואליד כי השוטרים שהגיעו לסניף במהלך מסע הירי של איתמר אלון הם שירו בו וגרמו לפציעתו. במהלך שחזור האירועים סיפר וואליד, כי כשנכנס איתמר אלון אל הבנק, הוא ועידן סברי ז"ל, ולצדם רמו ועקנין - נשכבו מתחת לשולחן והעמידו פני מתים. "קמתי והתכוונתי לצאת", שחזר הפצוע, "השוטרים ירו בי. שכבתי מתחת לשולחן עם חברי רמו וקנין ונאלצתי להעמיד פני מת".