תחקיר הנמלים: חקירה פלילית נפתחה נגד בכירי נמל חיפה

בעקבות תחקיר חדשות 2 פתחה המשטרה בחקירה פלילית כנגד כמה מבכירי הנהלת נמל חיפה בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים. התחקיר חשף את ההתנהלות הכוחנית של אנשי הוועד בנמל חיפה ולחשד שמכרזים לתפקידים שונים בנמל הוטו בהוראת המנכ"ל

חקירה פלילית בעקבות תחקיר חדשות 2: המשטרה פתחה בחקירה פלילית כנגד כמה מבכירי נמל חיפה בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים, זאת בעקבות התחקיר אודות הנמלים ששודר במהדורת סוף השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התחקיר חשף את ההתנהלות הכוחנית של אנשי הוועד בנמל חיפה ואת החשד שמכרזים לתפקידים שונים בנמל הוטו בהוראת המנכ"ל. בימים אלה מתנהלת חקירה במפלג ההונאה של מחוז חוף וחלק מאנשי הנמל כבר זומנו לגביית עדות.

התחקיר המלא: "ועד הנמל הוא כל יכול"

כבר שנים שבישראל מדברים על רפורמה בנמלים, אבל בינתיים - המצב נשאר אותו דבר. בשבועות האחרונים חשפו כמה מראשי נמל חיפה לשעבר, את מה שנעשה במקום שזכה לכינוי "הנמל השקט"; את השקט הזה קונה המדינה, באמצעות ההנהלה, בלא מעט כסף - שכר מופלג שמושג בדרכים יצירתיות, שעות נוספות, סטייקים וגם למשל- חשש להטיית מכרז על ידי הדמות הבכירה ביותר - המנכ"ל.

ליושב- ראש הוועד של נמל חיפה, מאיר תורג'מן, יש את כל הסיבות לחייך. אשתו ואחותו כבר עובדות בנמל, עם עוד 1,100 עובדים מאושרים. להם די ברור מי באמת מנהל כאן את העניינים."מי שמנהל את הנמל זה הוועד", אמרו עמוס עוזאני, לשעבר מנכ"ל נמל חיפה, ותמיר נוימן, לשעבר סמנכ"ל נמל חיפה. "בשביל לפרסם מודעה על לוחות מודעות, צריך אישור של הוועדים. הם בכלל חושבים שהנמל שלהם, לא של המדינה. הם כמו ילד. כשהם מבקשים והם מקבלים - אז הם מנסים לבקש יותר. וכשמקבלים יותר - הם יבקשו עוד יותר".

טבלת שכר עובדי נמל חיפה שפורסמה לראשונה בחדשות 2, היא הסיבה העיקרית לחיוך התמידי של העובדים. משכורתו של נתב עומדת על 56 אלף שקלים, עובד תפעול מקבל 50 אלף שקלים, מנהלים מקבלים 38 אלף שקלים, הסבלים מרוויחים 31 אלף שקלים ועובדי מינהלת פקידים ומזכירות נאלצים להסתפק ב-22 אלף שקלים. כמעט פי שלושה מהשכר הממוצע במשק.

במסעדת הבוקרים בכניסה לעיר, מאות מעובדי הנמל הצפוני נהנו ממבחר נתחי קצבים איכותיים תמורת הספק די שגרתי למשמרת. הכל, אגב, על חשבוננו ובמשך שנים. בתכתובת דואר אלקטרוני פנימית, שאל בכיר אחד כמה כל זה שווה, והאחר ענה לו שזה עלה 641,250 שקלים רק לשנת 2011.

מנגנון הניפוח העיקרי של השכר נקרא "פרמיות". ישנן מחלקות בהן העובדים שרק החתימו כרטיס, זכו ישירות לשכר של שמונה שעות עבודה, עוד לפני שעלו למנוף. כל שעת עבודה בפועל תהפוך לשעה נוספת ויקרה יותר, וגם על חוסר עבודה מרוויחים פה לא רע. "האוצר יסכים רק לדבר אחד", אומר יושב ראש הוועד של נמל חיפה, מאיר תורג'מן, בשיחה עם חדשות 2. "הוא יסכים למלחמה שנקפל אותם בסוף ולא תהיה ברירה, אין מה לעשות. הם רוצים מלחמה".

מנמל חיפה נמסר בתגובה כי: "שיעור הוצאות השכר אינו נמדד כחלק מתקציב החברה, אלא מסך הכנסות החברה. במסגרת הרפורמה בנמלי הים משנת 2005 החליטה מדינת ישראל על תגמול העובדים באמצעות תוספות שכר משמעותיות. מאז, נחתמו הסכמים קיבוציים נוספים, שכולם אושרו על ידי הממונה על השכר במשרד האוצר. נמל חיפה אינו מממן זה למעלה משנה ארוחות צהריים לעובדיו כתמריץ בגין תפוקות גבוהות. הסכם התמריצים שנחתם ב- 2012 הוא הסכם שאליו הגיעו נציגי המדינה עם ההסתדרות ואושר כדין, והוא השיג את מטרתו - הגדלת התפוקות בנמל חיפה".