מחדל רצח הילדות: בכירי משטרת ערד יודחו

המפכ"ל החליט להעניש בחומרה את האחראים למחדל שבמסגרתו לא טופלה ראוי תלונתה של האם, ששתי בנותיה אסינאד ורימאס נרצחו על פי החשד בידי אביהן ביישוב אל-פורעה. מפקד משטרת ערד, סגנו וראש משרד החקירות בתחנה יודחו לאלתר מתפקידם. "הטיפול בתלונה חריג ולא עומד בסטנדרטים", הדגיש רב-ניצב דנינו

המחדל נגמר בהדחה: לאחר שמפכ"ל המשטרה גילה שאם הילדות אסינאד ורימאס אמטיראת שנרצחו בדרום, הגישה תלונה נגד האב יום לפני הרצח ובמשטרת ערד לא עשו דבר, החליט הערב רב-ניצב יוחנן דנינו להדיח לאלתר את מפקד משטרת ערד סגן ניצב יוני זייטק, את סגנו רב פקד אלברט כהן ואת ראש משרד החקירות בתחנה פקד רוני איתן. בנוסף, הערה בתיק האישי תירשם לרכז החקירות בתחנה ולשוטר שגבה את התלונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדוח המסכם של הוועדה שבחנה את המחדל נכתב כי נפל כשל חמור בהתנהלות הגורמים בתחנת ערד, בכל הנוגע באופן הטיפול בתלונת האם בהיבטי פיקוד, דיווח ומקצועיות - כאשר כשל זה חוצה את שרשרת השוטרים והקצינים עד לרמת מפקד התחנה.

רב-ניצב דנינו הדגיש בהחלטתו את חשיבותה ומשמעותה של אחריות מפקדים, ושל לקיחת אחריות בארגון כמו משטרת ישראל שמופקד על אכיפת החוק, השמירה על הסדר הציבורי ותחושת הביטחון האישי של אזרחי המדינה.

לא התמהמה. המפכ"ל דנינו (אור מני, פייסבוק משטרה)

"הטיפול של תחנת ערד איננו עומד בסטנדרטים המצופים"

בנוסף הורה המפכ"ל להעביר את ממצאי הוועדה לבחינת מחלקת המשמעת, לצורך בחינת צעדים משמעתיים נוספים כלפי מי מגורמי המשטרה המעורבים בטיפול: "הטיפול המשטרתי של תחנת ערד באירוע האמור הנו חריג ביותר, איננו עומד בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים המצופים משוטרי וקציני משטרת ישראל וודאי בתחום כה רגיש, ובמובן זה, הליקויים שנפלו בו מתחדדים ביתר שאת".

במשטרה מדגישים שהממצאים והמסקנות האישיות משקפים רק את אופן תפקודם של הקצינים והשוטרים הנוגעים בדבר, ואין בהם להעיד על מידת אחריותם לרצח עצמו. אפשר שאת הנושא הזה תידרש לחקור המחלקה לחקירות שוטרים, שכן על הפרק עומדת לכאורה עבירה פלילית חמורה - גרימת מוות ברשלנות.

אתמול נחשף כי אמן של הילדות, בנות 3 ו-5 שגופותיהן נמצאו שלשום ועליהן סימני חנק, הגישה יום קודם לכן תלונה במשטרה נגד האב וטענה: "אני מפחדת שבעלי יהרוג את הילדות". במסגרת חקירת נסיבות מותן של האחיות בנות ה-3 וה-5 שנמצאו אתמול ללא רוח חיים בישוב הבדואי אל-פורעה, התברר כי כבר ביום שני בערב - יממה לפני מציאת הגופות - הגיעה האם לתחנת המשטרה בערד, התלוננה נגד האב ואמרה שהיא חוששת לחייהן. בני הזוג פרודים וגרים בנפרד, והאם הסבירה כי הילדות נמצאות אצל האב ולכן היא חוששת שהוא יפגע בהן.

"בגלל שאנחנו בדואים לא התייחסו", אמן של (חדשות 2)

האם התריעה: "הוא משוגע"

"המצב קשה מאוד", סיפרה אתמול האם האבלה אביר דנדיס. "לא אשכח ולא אסלח, כי הגשתי תלונה במשטרה כמה ימים לפני כן. הזהרתי אותם הרבה פעמים. בגלל שאנחנו בדואים לא התייחסו אלינו".

היא המשיכה ותיארה את מעשי הזוועה שביצע האב בבנותיו: "הוא היה מושך אותן בשיער ומטיח אותן ברצפה. תופס אותן מהגב וזורק אותן. הוא היה עושה דברים לא נורמליים. הוא בן אדם משוגע".

במהלך הלילה שלאחר הרצח עצרו שוטרי ימ"ר נגב חמישה חשודים במעורבות ברצח, כולם בני משפחה של הפעוטות. במקביל, נמשכים המאמצים לאתר את אב המשפחה, שנעלם מאז מציאת הגופות. יש חשש שאולי הוא הצליח לברוח לשטחים.

הדיווח על מציאת גופותיהן של הילדות הגיע מאזרח שהתקשר למשטרה שלשום בשעות הערב. שוטרי תחנת ערד שהוזעקו למקום איתרו את הגופות ועליהן סימני אלימות, וצוותי מגן דוד אדום שהגיעו לזירה קבעו את מותן.