הערכה: היורה יצא למסע נקמה בגלל אשראי חסום

בעיצומו של הליך גביית העדויות וחקירה ראשונית של האירוע הקשה בסניף הבנק בבאר שבע, שהביא למותם של ארבעה בני אדם ולפציעתם של שלושה נוספים, גוברת ההערכה כי החשוד ששם קץ לחייו פתח באש בשל סכסוך על רקע כספי עם הנהלת הבנק. ייתכן שחשבונו נחסם - והוא חזר לנקום

שעות ספורות לאחר תקרית הירי שגבתה את חייהם של ארבעה בני אדם, הותרו לפרסום שמותיהם של שלושה מתוך ארבעת ההרוגים: ענת אבן חיים, בת 34 ומאיר זיתון, בן 40 - שניהם תושבי באר שבע. הרוג נוסף הוא אבנר כהן, בן 44, תושב עומר.

במקביל, גוברת והולכת ההערכה במשטרה שלפיה היורה, תושב באר שבע שביצע את המעשה ושם קץ לחייו - עשה זאת כמסע נקמה אישי ולא כשוד. מדובר בגבר שבשירותו הסדיר היה במשמר הגבול והחזיק אקדח ברישיון. בסניף הבנק המדובר לא הוצב מאבטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחקירה ראשונית של הזירה וגביית עדויות מלקוחות הבנק עולה כי ככל הנראה, מדובר בקצין ביטחון בבאר שבע שפוטר מעבודתו לפני כעשר שנים ונקלע למצוקה כלכלית. כפי הנראה, הוא ניסה להגיע עם הנהלת המקום להסדר חוב הקשור לתשלומי המשכנתה, דבר שהביאו, בסופו של דבר - לפתוח באש בתוך הסניף. נבדקת גם האפשרות שבשעות הבוקר הגיע לבנק, גילה שחשבונו נחסם - ותסכולו הביא אותו למעשה המטורף.

מחקירת המשטרה עולה כי בשנת 2003 פוטר האיש מעבודתו והיה מובטל במשך תקופה ממושכת. סמוך לשעה 08:30, עם פתיחת שערי הבנק, הגיע היורה אל סניף הבנק במטרה להסדיר את החו - על סך של 6,000 שקלים -  שבעטיו, כפי הנראה - החליט הבנק לחסום לו את האשראי

מפרטי החקירה נראה כי בין הצדדים התנהלו דין ודברים שלא לשביעות רצונו של החשוד והוא יצא מן הבנק וחזר בשעה 11:30 אל הסניף, כשברשותו מספר מחסניות ואקדח מסוג "גלוק". כשעה וחצי לאחר מכן, בסמוך לשעה 13:00 - התבצע הירי.

בת הערובה מוצאת מהזירה (חדשות 2)

נתניהו: "לא זוכר אירוע כזה בשנים האחרונות"

זמן קצר לאחר האירוע, עודכן ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרטיו. בפתח ישיבת הסיעה, התייחס לשוד הקטלני. "מה שקרה היום בבאר שבע זו טרגדיה גדולה. שוחחתי עם ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ וקיבלתי גם עדכונים שוטפים מהשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ. האירוע הזה הוא חמור ביותר, אני לא זוכר אירוע כזה - ודאי לא בשנים האחרונות. זו לא תופעה שכיחה במדינת ישראל. אסור שפיגוע כזה יחזור על עצמו והוא לא יחזור על עצמו".

ראש העיר באר שבע: "יום קשה מאוד"

לזירת האירוע הגיע במהרה גם ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', שאמר כי "מדובר ביום קשה מאוד ועצוב. אני מבקש לשלוח תנחומיי למשפחות הנרצחים ולאחל החלמה מהירה לפצועים אירוע טראגי שהנסיבות שלו עדיין לא ברורות. להערכתי, מדובר באדם מעורער בנפשו"

מוקדם יותר התייחס השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', למסע הירי. "מדובר באירוע קשה מאוד, והוא נמצא בבדיקה", אמר השר אהרונוביץ' כבר בפתח דבריו. "יש כל מיני השערות וכל מיני כיוונים", הוא הוסיף.

זירת האירוע בבאר שבע (שמעון איפרגן)

"אירוע קשה מאוד" (חדשותי)

"אנחנו יודעים על אדם אחד שנמצא בפנים וכנראה התאבד", הדגיש אהרונוביץ' וטען שלפי שעה לא נראה שהיה במקום חשוד נוסף ששיתף איתו פעולה. "מדברים על שודד אחד כנראה ולא בטוחים שמדובר בשוד", הוסיף, ורמז לכיווני החקירה הנוספים שנבדקים עתה.

סניף הבנק, דקות לאחר הירי (חדשותי)

מפכ"ל המשטרה החל בתדרוך נוסף מיד לאחר דברי השר. "מדובר באירוע מצער", אמר, "בפתח הדברים אני רוצה להביע תנחומיי למשפחות ההרוגים והפצועים. האירוע, על פניו, הוא לא על רקע לאומני", הדגיש המפכ"ל, "אלה הם הנתונים הראשוניים והבסיסיים שלנו אך נוסיף לחקור את המקרה. אנחנו גם לא משוכנעים שמדובר בשוד או ניסיון שוד, אלא אולי אירוע שמלכתחילה, משנכנס רוצח, אפשר לומר, הוא בא עם כוונה לבצע ירי".

בהכנת הידיעה השתתפו משה נוסבאום, תמיר סטיינמן, עזרי עמרם ויוסי זילברמן