איך מתמודדים עם חטיפת בני ערובה?

על רקע האירוע האלים והחזקת בת הערובה בבנק בבאר שבע, מסביר המפכ"ל ומפקד הימ"מ לשעבר אסף חפץ כיצד מנהלים מו"מ עם חוטף. "צריך לקרר את המצב ולשכנע את הפושע שעליו להציל את עצמו", מסביר חפץ. הוא מדגיש כי העדיפות היא שהחוטף ייצא בחיים, אך המטרה המרכזית היא הצלת בני הערובה: "אם הם בסכנה – אתה חייב להרוג"

לוחם ימ"מ. "מפעילים כוח רק ביריות" (חדשות 2)

במשך דקות ארוכות התבצר החוטף בבנק הפועלים בתוך הסניף והחזיק בן ערובה - עד שהתאבד. מפקד הימ"מ והמפכ"ל לשעבר, אסף חפץ, מסביר מה עושים בשעה שבני ערובה נמצאים במבנה וכיצד מנהלים משא ומתן עם חוטף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשלב הראשון צריך ליצור עם הפושע קשר", אומר חפץ, "המטרה היא ליצור הידברות. מפעילים כוח או פורצים רק במקרה שיש יריות והידרדרות במצב". מפקד הימ"מ לשעבר מסביר כי בזמן ההידברות אוספים אנשי היחידה אינפורמציה, לוקחים כוחות ומקיפים את הבניין ממספר כיוונים.

העדיפות, כך מדגיש חפץ, היא שהחוטף ייתפס חי. "המטרה היא להציל את בני הערובה, לא להרוג את הפושעים", אומר המפכ"ל לשעבר. הוא אומר כי המצב האידאלי מתרחש כשאפשר לשכנע במשא ומתן את החוטפים והם יוצאים חיים. "אם הם מתנגדים ומסכנים את בני הערובה אז אתה חייב להרוג".

"אסור לאיים כי רוצים שיתוף פעולה"

חפץ מסביר כי מטרתו של המשא ומתן היא להרגיע את הפושע. "צריך ליצור הידברות ולקרר את המצב. אסור לאיים עליו כי רוצים ליצור מצב של שיתוף פעולה. משכנעים אותו שלא ייצא לו שום דבר מזה ושעליו להציל את עצמו".

מפקד הימ"מ לשעבר מציין כי מדובר באירוע יוצא דופן וחמור במיוחד. "היו כל מיני משוגעים שהחזיקו בני ערובה", הוא אומר, "אני לא זוכר אירוע כזה בבנק עם ארבעה הרוגים והרבה פצועים וירי מסיבי".

הרוגים בבנק בבאר שבע - סיקור מיוחד

4 הרוגים בבנק בבאר שבע 

עד ראייה מתוך הבנק: "לא דרשו כסף"

התמונות מרגע הפריצה לבנק: "זה ממש כמו בטקסס"

בהלה בבאר שבע: "ראיתי אישה בהיסטריה"