תקיפת ח"כ שטרן: השופט נגד המשטרה

המשטרה הביאה היום להארכת מעצר את הנתין האריתראי שנחשד בתקיפת ח"כ אלעזר שטרן בעת סיור בשכונות דרום ת"א בתחילת השבוע, וזכתה למתקפה לא צפויה מצדו של שופט בית משפט השלום, עידו דרויאן. השופט הורה לשחרר את החשוד ודחה גם את הבקשה לעכב את הביצוע והטיח בשוטרים: "זו בקשה מופרכת, רשלנות אופיינית למשטרה"

עשרות ומאות הארכות מעצר מתקיימות בבית משפט השלום בתל אביב מדי יום, אבל מעטות מהן מותחות ביקורת קשה כל כך על התנהלות המשטרה. תקיפתו של נתין אריתראי את חבר הכנסת אלעזר שטרן, בעת שסייר בשכונות דרום תל אביב, הגיעה היום לפתחו של השופט עידו דרויאן, שסרב להאריך את מעצרו של האריתראי ולא חסך מילים קשות מתובעי המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשטרה הודיעה עוד בתחילת הדיון כי הגישה הצהרת תובע לקראת הגשת כתב אישום נגד התוק, כבר בימים הקרובים. השופט דרויאן דחה את הבקשה והחל לפרט את פרטי המקרה. "החשוד נעצר לאחר שתקף את חבר הכנסת שטרן אשר סייר בדרום תל אביב במכה בראשו והעיף מראשו את הכיפה, עליה גם דרך ברגלו". עם זאת, הוסיף השופט - "נמצא כי התביעה אינה מייחסת לחשוד מניע גזעני". השופט הוסיף וציין - "קרוב לוודאי, שהחשוד היה שיכור בעת מעשה, כפי שעולה מחומר החקירה".

על כן, הסביר השופט כי הוא אינו מתכוון לקבל את הבקשה והוסיף -"ניסיונותיי לתהות על משמעות הבקשה והצהרת התובע העלו חרס". אלו היו עוד מילות הביקורת המדודות שהשמיע השופט. הוא הוסיף כי - "המעשה המכוער לא יוצא מגדר תקיפה "רגילה", שאין עמה סממנים של שנאת העם היהודי או רצון מיוחד לפגוע בסמלי המשטר או בנציגי הציבור".

בשלב זה סקר השופט את תנאי השחרור וביקש כי תיבחן אפשרות להגיש את כתב האישום נגד התוקף האריתראי כבר מחר. אבל במשטרה לא הסתפקו בכך וביקשו לעכב את ביצוע ההחלטה. מתקפות השופט החריפו.

"אמנם, ברגיל יש מקום להיעתר לבקשה שכזו, אך במקרה זה דומני כי היא מופרכת על פניה לנוכח הנסיבות". השופט דרויאן הוסיף - "לא ברור על מה מסתמכת הטענה בעניין המסוכנות, וברשלנות האופיינית למשטרה, לא פעם, אף לא מפורטת כל עילה אחרת", הפליג השופט בביקורת נדירה על נציגי המשטרה. החשוד שוחרר בתום הדיון ממעצרו, למורת רוחם של אנשי המשטרה.

נפנף בשרשרת צלב, הפיל את הכיפה ודרך עליה

חבר הכנסת אלעזר שטרן (התנועה) יצא בערב ראשון האחרון לביקור בדרום תל אביב כדי להכיר מקרוב את סוגיית המסתננים כשאז, נתין זר מאריתריאה נפנף מאחוריו בשרשרת של צלב - ואז חבט בראשו של ח"כ שטרן והוריד לו את הכיפה מהראש ודרך עליה.

מיד לאחר האירוע כוחות משטרה שהיו במקום עצרו את הצעיר. ח"כ שטרן לא נזקק לטיפול רפואי ולא נגרם לו נזק. "גיליתי היום דברים שלא חלמתי שנמצאים במדינה שלנו", אמר ח"כ שטרן בתגובה.

האריתראי שנעצר, דקות אחרי האירוע (מזל אשכנזי)

"אנחנו ממשיכים להיות מופקרים לסכנה התמידית הזאת", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה עדת ראייה לאירוע החריג. "הוא דרך לו על הכיפה וזה לאחר שהוא קילל אותנו ואיים עלינו, ואז המשטרה הגיעה למקום, כששמעה שחבר הכנסת הותקף".