תיעוד: לאן הולכים הסמארטפונים הגנובים?

הגניבה של טלפונים חכמים (סמארטפונים) הפכה כבר למכת מדינה: תעשייה של ממש עם מוכרים, קונים ומחירון. מה קורה לסמארטפון שלכם אחרי שהוא נגנב וכמה הוא שווה בשוק? צפו

לא פחות מ-50 אלף טלפונים חכמים נגנבים בישראל בכל שנה, ואת התחושה המרירה שפתאום הטלפון היקר נעלם, רבים מכירים. אבל רק מעטים יודעים מה עלה בגורל המכשיר שנגנב: הצטיידנו באייפון 4S, שנחשב לפופולרי במיוחד בקרב הגנבים - והופתענו לגלות עד כמה המסחר בתחום מפותח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לבן עולה 1,000 שקל, השחור 900-800, וסמסונג 3 1,000 שקלים", מפרט סוחר סמארטפונים גנובים שצולם במצלמה נסתרת בדרום תל אביב. הוא מעיד שאת הטלפונים הוא בדרך כלל מוכר לעובדים זרים בנווה שאנן. התחנה המרכזית הישנה בתל אביב הפכה בשנים האחרונות לקניון הגדול של הסלולריים הגנובים: סוחרים רבים רוכשים טלפונים מגנבים שמגיעים ישירות לשם. הסוחרים מוכרים את הטלפונים בשלמותם או מפרקים אותם ומוכרים חלקי חילוף.

התעשייה הזאת משגשגת במיוחד כי כל מה שגנב צריך בכדי להרוויח מאות או אלפי שקלים זה פשוט "להרים" סמארטפון שהושאר ללא השגחה. גניבות הטלפונים הסלולריים הן לא פחות ממכת מדינה - אבל כזאת שאנו יודעים למנוע, אם נשאיר אותו קרוב אלינו.