המלחמה במעלימי ההכנסות: עשרות חוקרים פשטו על בתים ברשפון

בעקבות חקירה שהחלה לאחר תוכנית יזומה של רשות המסים, פשטו הבוקר עשרות חוקרים של הרשות על בעלי נכסים ביישוב היוקרתי רשפון שבשרון, החשודים בהעלמת הכנסות מהשכרת נכסים למגורים. כמה מהם עוכבו לחקירה

הפשיטה הגדולה: עשרות חוקרים של רשות המסים פשטו הבוקר על בתים של בעלי נכסים ביישוב רשפון שבשרון - זאת בעקבות חקירה שהחלה לאחר פניות ל"מלשינון", הלא הוא "קו הצדק" שפתחה הרשות במסגרת המלחמה בהון השחור. בעלי הנכסים חשודים בהעלמת הכנסות והשכרת נכסים שלא כדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החוקרים מנסים לאתר ברשפון נכסים המשמשים למגורים או מסחר והחשד הוא שההכנסות בגין השכרתם אינן מדווחות. לדברי הרשות, שנמצאת בתקופה זו בשיאו של מבצע "מעלימים - משלמים" ומבצעת פשיטות רבות על בעלי נכסים ועסקים, לאחר אימות המידע שהגיע ל"מלשינון" נפתחה חקירה שהסתעפה למספר בעלי נכסים.

במהלך היום, החוקרים תשאלו שוכרים שמתגוררים בנכסים הללו או עושים בהם שימוש מסחרי ובמקביל עיכבו כמה מבעלי העסקים לחקירה‏‎ ‎במשרדי הרשות, שנמשכת בשעות אלה. מרשות המסים נמסר כי הפעילות ברשפון מהווה "סנונית ראשונה" במלחמה כוללת שמתכוונת הרשות נגד העלמת הכנסות בהשכרת נכסי נדל"ן‎ .‎

היעד החדש של האוצר: מלחמה נגד העלמות המס

עם השקת קמפיין נגד ההון השחור בישראל באחרונה, הצהיר שר האוצר היוצא יובל שטייניץ, כי היעד החדש שלו הוא "מלחמת חורמה נגד ההון השחור והעלמות המס", וכי המדינה תגבה עוד 20 מיליארד שקל ממעלימי מס.

יצוין כי בחודשים האחרונים נמתחה ביקורת על הרשות ועל המשרד האוצר שהצהירו על כוונתם לצאת למלחמה בהון השחור, אך התעלמו מנושא גביית המסים משוכרי דירות. הפטור מתשלום מס למשכיר דירות - תולדה של הוראת שעה משנת 1990 - מוגבל ל-4,980 שקל בחודש, סכום שאינו נשמע כיום דמיוני למי שמחפש דירה.

לפי נתוני הלמ"ס, כ-500 אלף משקי בית בישראל גרים בשכירות. בתל אביב, למשל, 49% מהתושבים גרים בדירה שכורה ויש בה עשרות אלפים שמשלמים יותר מ-4,980 שקל לשכר דירה. על דירת שני חדרים בדיזנגוף, לדוגמה, מבקשים כיום 5,000 שקל דמי שכירות.

קמפיין רשות המסים: 8,000 פניות ל"מלשינון"

בימים אלה ממשיכה רשות המסים לנהל את הקמפיין השנוי במחלוקת לעידוד אזרחים לדווח לה על מעלימי מס, באמצעות הטלפון או האינטרנט. לגלובס נודע כי מאז החלה הרשות להפעיל את ה"מלשינון", המכונה "קו הצדק", היא קיבלה יותר מ-8,000 פניות. אחת מהפניות הללו הובילה את חוקרי רשות המסים לבעלי הנכסים ברשפון.

"קמפיין המלשינון", זוכה לקיתונות של ביקורת, מאז שהחל לפני מספר שבועות. לדברי המבקרים, לא ראוי שרשות ציבורית תעודד אזרחים להלשין על חבריהם. בנוסף, נטען כי המדינה מבזבזת משאבים על מטרה שגויה. לדברי המבקרים, במקום להתמקד בציבורים שלמים שלא משלמים מסים או להילחם בחברות ענק, מעדיפה הרשות להתמודד עם אנשים פרטיים, בעלי עבודות קשות ולא מתגמלות. הרשות מצדה לא נבהלת ורק מגבירה את השימוש במלשינון כדי לאתר מעלימי מס וכסף שחור.