תקיפת הערבי בטיילת בתל אביב: "ביצעו בו לינץ'"

חסן אוסרוף, עובד העירייה שנפל קורבן לאלימות קשה מצד חבורת צעירים אתמול לפנות בוקר, עדיין מאושפז בבית החולים והרופאים מנסים להציל את עינו. ראש העיר רון חולדאי הביע תקווה שהמשטרה תצליח ללכוד את החשודים: "חלק מתופעה מחפירה של גזענות בחברה הישראלית" . ח"כ דב חנין (חד"ש) ביקר את הפצוע והביע זעזוע עמוק

"צעקו לעברי 'ערבי, ערבי'". אוסרוף בביה"ח (חדשות 2)

יממה לאחר חשיפת מקרה התקיפה של פועל הניקיון הערבי חסן אוסרוף בטיילת בתל אביב בידי קבוצת צעירים, ככל הנראה שיכורים, נשמעו גינויים במערכת הפוליטית לאלימות הקשה. ראש העיר תל אביב רון חולדאי כתב בפייסבוק: "מצער אותי מאוד שגילויי גזענות ואלימות הם עדיין חלק מהוויית החיים שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תקיפת עובד העירייה שנעשתה, לכאורה, על רקע גזעני, היא חלק מתופעה מחפירה של גזענות בחברה הישראלית שאותה אני מגנה בחריפות", הוסיף חולדאי בעמוד הפייסבוק שלו, והדגיש כי הוא מקווה שמשטרת ישראל תצליח לשים את ידיה על התוקפים ותמצה עמם את הדין.

גם ח"כ דב חנין (חד"ש) הביע זעזוע עמוק מהתקיפה הברוטאלית. חנין ביקר הבוקר את אוסרוף בבית החולים איכילוב, שם הוא מאושפז עדיין בעקבות המכות שספג, ואמר בצאתו מבית החולים: "קשה לראות את הפציעות ומצמרר לשמוע את הסיפור". ח"כ חנין ציין כי בכוונתו לפעול כדי שהפצוע יוכר כנפגע פעולת איבה. "חיוני שהחוק הזה יוחל בפועל גם על ערבים הנפגעים מהתקפות לאומניות", אמר.

לדבריו הצטרפה ח"כ סתיו שפיר (העבודה), שציינה כי "במקרים של אלימות מסוג זה אפשר, כמו בסוגיות הכלכליות - לתרץ ולהגיד שמדובר ביד המקרה, בנטייה 'טבעית', או סתם 'שכרות' ו'שעמום'. אפשר גם להישיר מבט ולראות שמדובר במדיניות. מדיניות בת עשרות שנים של הכחשה, של ענישה דלה או לא קיימת".

שותפו של אוסרוף: "הם ביצעו בו לינץ'"

בבית החולים איכילוב עדיין מנסים הרופאים להציל את עינו של אוסרוף, שנתפר מאות תפרים בראשו. מבחינתו, הקושי האמיתי הוא הנפשי: "הם באו אליי וצעקו לעברי: 'ערבי, ערבי'; שאלתי אותם מדוע הם מתבטאים כך - והם החלו להכות אותי באמצעות בקבוק", שחזר את רגעי האימה. בנקודה הזו, נזכר אוסרוף, הוא איבד את הכרתו.

כבר כמה שנים שחסן מנקה רחובות בתל אביב. הוא מתחיל את יומו בטיילת, שם הוא פוגש אנשים שמסיימים את הלילה. פעמים רבות הם שיכורים ולעתים אלימים, אך ישראל דדון, שותפו לעבודה - עדיין לא ראה כזה דבר.

"אני עדיין לא יכול לתפקד", סיפר דדון על תחושותיו הקשות. "מצאתי אותו כשהוא מוטל שותת דם ומעליו בסביבות 15-20 צעירים שבועטים, זורקים ושוברים; הם פשוט ביצעו בו לינץ'", הוא נזכר בזעזוע.

במשטרת לב תל אביב חוקרים את האירוע ומנסים להבין האם מדובר בלינץ' על רקע גזעני, או בחבורה מסוכנת שניצלה את חג הפורים להתנהגות אלימה בהשפעת אלכוהול.

מארגון נפגעי פעולות האיבה נמסר בתגובה לדבריו של חבר-הכנסת דב חנין, כי "הארגון מאגד סביבו משפחות מכלל המגזרים, הדתות והמינים ללא הבדלים ומגנה את השימוש הציני של ח"כ דב חנין בארגון נפגעי פעולות איבה".

עוד נמסר, כי "חבל לנו שעל פי השקפתו של דב חנין התנהגות פלילית עבריינית על רקע לאומני, הראויה לכל גינוי ולענישה חמורה, שקולה בחומרתה ובמהותו לפיגוע איבה. מדינת ישראל הופכת את הארגון היציג לנפגעי פעולות איבה לפח זבל".