מנהל בית האבות מגיב על מות הקשישה: "העובד עבר הכשרה ראוה"

פליט מאריתריאה שטיפל בקשישה חשוד בגרימת מותה ברשלנות אחרי שהשאיר אותה במקלחת עם מים רותחים. היא נכוותה ומתה כמה ימים אחר כך מפצעיה. בבית האבות שבו טופלה הקשישה דוחים היום את הטענה כי הפליט לא עבר את ההכשרה המתאימה

נפוליאון באיינה, בן 24, פליט מאריתריאה, חשוד בגרימת מותה ברשלנות של קשישה בת 86. זה קרה לפני חודש בבית אבות בפתח תקווה. על פי החשד באיינה התכונן לקלח את הקשישה, פתח את המים שבמקלחת ואחר כך עזב אותה לבדה לחפש ספוג. היא נכוותה קשות, בדרגה של יותר מ-40%. אף אחד לא ידע על פציעתה עד שלמחרת מצא אותה בן זוגה והיא פונתה לבית החולים בילינסון בעיר במצב קשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא מעבירים להם הכשרה מעבר לשעה אחת", טוענת להגנתו עורכת הדין אורית חיון מהסנגוריה הציבורית, "לא אומרים להם אפילו איפה המים החמים ואיפה המים הקרים". אבל בבית האבות הודפים את הטענות האלה. "הוא עבד אצלי בסך הכל שבועיים, אולי 16 יום, משהו כזה", טוען מנהל בית האבות בשיחה עם חדשות 2, "זה הכל. הוא עבר את ההדרכה, הוא גמר לעבור את ההדרכה. למשטרה יש את כל המסמכים של ההדרכה שהוא עבר, עם החתימות. הוא עבר דרך פיזיותרפיה, הוא עבר דרך הרופאים, הוא עבר דרך האחיות, הוא עבר הדרכה של כולם. באותו יום שזה קרה, למחרת, הוא כבר לא היה פה. נעלם".

מיד לאחר המקרה, נמלט באיינה מבית האבות. "הוא הבין כנראה שהוא עשה משהו שהוא לא היה אמור לעשות", המשיך וטען מנהל בית האבות, "המשכורת שלו עוד שוכבת פה למטה".

אבל הדיווח על המקרה לא הגיע למשטרה מצד בית האבות, אלא מגורמי הרווחה ובן זוגה. עם קבלת הדיווח עצרה המשטרה לחקירה את באיינה בחשד לגרימת חבלה חמורה ברשלנות. לאחר מכן שחררה אותו הביתה. הקשישה אושפזה בבית החולים כשלושה שבועות, ולאחר מכן נפטרה כנראה בשל זיהום שנגרם עקב הכוויה. גם הפעם לא עדכן אף גורם את המשטרה בדבר מותה, מלבד בן זוגה שטרח להגיע לתחנת משטרה ביום שישי האחרון.

לאחר שבוע הצליחה משטרת פתח תקווה לאתר באיינה, ואתמול הוא כבר נעצר בחשד לגרימת מותה ברשלנות של הקשישה, עבירה שבגינה הוא עשוי לרצות שלוש שנות מאסר. "הוא היה עובד טוב, דווקא עשה רושם של עובד טוב, שהם שמחו דווקא שיש עובד שהגיע עם ניסיון", העיד שוב מנהל בית האבות.

המשטרה לא חקרה רק את באיינה אלא גם את אנשי הצוות של בית האבות ושחררה אותם הביתה. עורכת הדין קרן נהרי, פרקליטת בית האבות טענה כי "גם המשטרה טוענת בתום חקירה מאומצת שהמוסד פעל לפי כל הנהלים".

בית המשפט האריך היום את מעצרו של באיינה ב-4 ימים, אבל פרקליטתו, עורכת הדין אורית חיון מן הסנגוריה הציבורית ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. מחר יתקיים הדיון בבית הדין בלוד - שם יחליטו אם להשאיר אותו במעצר או לשחרר אותו הביתה עד גמר החקירה.