אשכנזי לא אמר את כל האמת בחקירה

הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ייחקר בקרוב בפרשת הרפז. הערב אנו מביאים את תמלילי העדויות של הרמטכ"ל לפני חוקרי המשטרה, ימים בודדים אחרי התפוצצות הפרשה. בדיעבד – אחרי פרסום דו"ח המדינה, נראה שבעדות ההיא אשכנזי לא אמר את כל האמת. צפו בכתבה המלאה

זה היה מעמד מביך, חריג ויוצא דופן: רמטכ"ל במדים - רב-אלוף גבי אשכנזי, מול חוקרי המשטרה - ראש אגף החקירות ניצב יואב סגלוביץ' ומפקד להב 433 ניצב דודו מנצור.

רבות דובר על אותן עדויות שמסר אשכנזי: לכך התכוונו המבקרים שטענו כי אשכנזי המעיט בתיאור הקשר שלו עם בועז הרפז - מי שלטענת המשטרה אחראי לזיוף המסמך שחולל סערה.

אשכנזי: "אני יודע איך (המסמך) הגיע לארז, הנייר הזה הגיע לארז... דרך בחור שאני מכיר אותו אה... תצטרכו לשמוע מארז אחרי זה את הסיפור".

ניצב סגלוביץ': "מאיפה זה יכול לצאת (המסמך)?".

אשכנזי: "אני חושב שזה קשור ל... צד השני של המגדל הזה (לשכת שר הביטחון)".

בעדות הראשונה, שישה ימים אחרי חשיפת הפרשה, כינה אשכנזי את מקורבו - בועז הרפז - "בחור שאני מכיר" ואפילו לא נקב בשמו. בעדות השנייה שמסר שבוע אחר כך הבינו החוקרים שההיכרות עמוקה הרבה יותר:

ניצב סגלוביץ': "מי זה בועז? ספר עליו".

אשכנזי: "אני מכיר אותו כבר די הרבה זמן... הוא היה קצין מטה במודיעין... כשהפכתי לרמטכ"ל דיברנו כמה פעמים... נראה לי אדם בסדר. סביר".

ניצב סגלוביץ': "בנסיבות קבלת המסמך, לא התעניינת מאיפה בועז קיבל אותו?".

אשכנזי: "לא".

ניצב סגלוביץ': "ידעת שארז (וינר) בקשר רציף איתו?".

אשכנזי: "בועז הסתובב במשרדים".

10 ימים אחר כך, בעדינות, עימתו אותו החוקרים עם עדותו ה"רכה" של הרפז - שהייתה מביכה מאוד מבחינת אשכנזי:

תנ"צ מנצור: "בועז טוען שהיו מקרים בהם נהגת להתייעץ איתו על מינויים?".

אשכנזי: "בועז אמר כמה פעמים על איש כזה או אחר... לא משהו חריג... דיבר על איזשהו פורום שנפגש ומתכנן איך לפגוע".

תנ"צ מנצור: "בועז אומר שהתייעץ איתך על מינוי מבקר מערכת הביטחון".

אשכנזי: "כן... כי התהליך נראה לא בסדר".

תנ"צ מנצור: "מה סיפר לך בועז הרפז על עיר הבה"דים?".

אשכנזי: "בועז אמר לשים לב שלא יהיה עניין עם יוני (קורן) ושירי ויצמן".

תנ"צ מנצור: "האם ידוע לך מה מקור המסמך?"

אשכנזי: "לא. אני מת לדעת. אתם חייבים למצוא מי כתב אותו. אני משוכנע שלא בועז עשה זאת... בועז אמר שיש לו מישהו שהוא מכיר מהשירות והיא עובדת במשרד של ארד...".

ויש גם התנהלות מוזרה, יש שיאמרו מעלה חשד, שבעניינה משום מה לא חושב היועץ ויינשטיין שיש מקום לפתוח בחקירה פלילית. אחרי פתיחת החקירה מבקש אשכנזי מהרפז לטלפן אליו לביתה של חברה של אשתו. מדוע בחר אשכנזי לנהל עם חשוד בזיוף שיחה, ועוד בקו סודי?

אשכנזי: "ביקשתי מרונית שאני רוצה לדבר ואין לי את הטלפון של בועז. רונית אמרה שהיא נמצאת אצל חברתה ושאני אבוא לשם והיא תצלצל... ואכן הגעתי לשם ודיברתי איתו בטלפון ואמרתי לו: 'בועז אני אומר את כל האמת כי תהיה חקירה'".

חקירת מצ"ח שתיפתח מצומצמת, צרה. כאילו ביקש היועץ ויינשטיין להרגיע את להבת הביקורת. ובכל זאת ההחלטה המרוככת הזאת מכעיסה מאוד את אשכנזי.

פרקליטתו של אשכנזי, עו"ד שרון קליינמן, הסבירה את טענות מרשה בעניין החקירה. "אנחנו חושבים שככל שיש מקום לפתוח בחקירה בנושא הזה שכבר נבדק, הרי שמין הראוי היה לא לבדוק רק צד אחד", טוענת קליינמן, "אנחנו חושבים שההחלטה לקיים חקירה רק בצד של אשכנזי היא החלטה לא ראויה, לאחר שמבקר המדינה קבע כי היו פגמים בהתנהלות שר הביטחון ואנשי לשכתו, ומן הראוי היה לבדוק את שני הצדדים".

לא ברור איך תתנהל חקירת מצ"ח. האם אשכנזי ווינר יצעדו לחדר חקירות או יהנו ממעמד של אח"מים. אבל הפעם זו כבר תהיה אופרה אחרת. שני הקצינים הבכירים יחקרו באזהרה - כחשודים.