חקירה פלילית בתיק הרפז - אשכנזי: לזמן גם את ברק ובכירי לשכתו

שעות אחרי פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בפרשה, קרא הרמטכ"ל לשעבר לחקור גם את שר הביטחון בגין מה שהגדיר "שימוש פסול בסמכויות למטרות זרות, תוך פגיעה בצה"ל והרס הקלטות". מקורבי וינר, שייחקר אף הוא, הביעו זעם והאשימו: "מחפשים דם"

אשכנזי וברק (חדשות 2)

לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לחדש את החקירה הפלילית בפרשת מסמך הרפז נגד הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף (מיל') גבי אשכנזי ומי ששימש עוזרו -  אלוף-משנה ארז וינר, קרא אמש הראשון לפתוח בהליך דומה נגד שר הביטחון, אהוד ברק. הוא טען כי על הצוות המיוחד מטעם מצ"ח שיופקד על בדיקת התיק לבדוק טענות כי האחרון אחראי לכאורה ל"שימוש פסול בסמכויות למטרות זרות תוך פגיעה בצה"ל ולהרס הקלטות מלשכת שר הביטחון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד שרון קליינמן, המייצגת את אשכנזי, אמרה אמש כי הרמטכ"ל לשעבר מסר את כל הידוע לו בפרשה כמה פעמים - הן בעדויות במשטרה והן לפני מבקר המדינה. "הוא אינו חושש מכל בדיקה נוספת ואם יידרש, ישוב למסור את גרסתו ככל שיידרש. עם זאת, לא מתקבל על הדעת שיש מסמכים, הקלטות וחקירות רק בצד אחד".

תגובות נזעמות להחלטה השמיעו הערב גם מקורביו של וינר. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הם מתחו ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה, שלטענתם קיבל את ההכרעה בנושא כעבור זמן רב מדי והאשימו כי הפנה את הזרקור לאישיות הלא נכונה. "יותר משנה מדברים על חקירה פלילית - ודבר לא נעשה", אמרו - ובאותה נשימה, הביעו ביטחון בכך שהצדק ייצא לאור: "מה פה פלילי? מישהו גנב? או לקח? אנשים מחפשים דם במקום הלא נכון".

וינשטיין עצמו, בהודעה שפרסם אמש אודות ההכרעה, הזהיר כי הפרשה עשויה להסתיים בהגשת כתבי אישום נגד המעורבים בה, בהתאם לממצאים שתניב החקירה החדשה ויחד עם אלו שהצטברו עד כה. במקביל ובעקבות ההתפתחויות, הוא הורה לעכב את ההחלטה הסופית לגבי הגשת כתב אישום נגד בועז הרפז בגין חלקו בפרשה.  

ההכרעה בעניין התקבלה אחרי שבשבועות האחרונים התכנסו בכירים בפרקליטות ובאגף החקירות במשטרה לשלושה דיונים בנושא. הצדדים הגיעו בהם לתמימות דעים באשר לצורך לפתוח בחקירה בעקבות הממצאים החמורים שעלו מדוח מבקר המדינה.

תחילה הוצעו שלוש חלופות - לבדוק את הדברים באמצעות חקירה שתנוהל על ידי מצ"ח, על ידי המשטרה או בשיתוף שני הגורמים. לבסוף הוחלט כי מצ"ח היא שתחקור את הפרשה, וכפי שמסתמן - ימונה לשם כך צוות מיוחד.