אלפרון החמיא לחוקרים: "מכבד אתכם, טוב שיש משטרה"

ההערכה שאיש העולם התחתון שניצל בצהריים מניסיון התנקשות יודע מי עומד מאחורי הכוונה לחסלו אינה חדשה לרשויות החוק. שיחה שהתנהלה בינו לבין חוקרים לפני כארבע שנים התנהלה באווירה מבודחת, מבלי שאיש מהם יצפה באמת ובתמים לחלץ ממנו מידע, הודאה או שיתוף פעולה. כך זה נראה

ניסים אלפרון שרד היום את הניסיון ה-10 להתנקש בחייו. בין תקרית אחת לאחרת, הוא נחשב ל"לקוח קבוע" של היחידה הארצית לחקירת פשעים. הוא זומן למשרדיה לא אחת, והשוטרים אף הזהירו אותו לחקירה כחשוד. התיעוד שהגיע לידי חדשות 2 מהווה דוגמה ל"חקירה לפרוטוקול" שלו: הוא צולם לפני כארבע שנים, חודשים אחריו שאחיו יעקב חוסל והוא עצמו נחשד במעורבות בניסיון רצח אחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי המציאות שמשקף הסרטון, נראה כי איש מבין החוקרים לא ציפה באמת ובתמים להצליח לחלץ מאלפרון הודאה או שיתוף פעולה. כמו ביתר המקרים, גם זה הסתיים כשהחשדות נותרו על הנייר בלבד - אבל השוטרים, ככל הנראה, נהנו עד מאוד מהשיחה שקיימו עם אחד מהיעדים המרכזיים שלהם.

"ממה אתה מתפרנס בימים אלה?", נשאל אלפרון, בן 55, והשיב: "אני פנסיונר". אותה התשובה עוררה פרץ צחוק בקרב החוקרים שאמרו לו בתגובה: "כמו בפנסיה של המשטרה. אם היו אומרים לך להצטרף למשטרה לשנה היית מקבל את הפנסיה המשטרתית". הוא לא התבלבל והשיב: "בשביל מה שאני אצטרף?" ונענה: "כדי להסביר לילדים בבית הספר איך להתנהג ולחצות את הכביש". אלפרון נותר בעמדתו וחתם את הנושא בקביעה: "אני זקן".

ערנות תציל ממוות?

בנימה רצינית יותר, נשאל אלפרון על הסכנה שנשקפת לחייו ומרחפת מעליו כל העת. "כולנו בני אדם וכולנו יודעים שהחיים הם מתנה יקרה", אמר אחד החוקרים - והוסיף: "אחרי כל העניינים האלה, אני שואל אותך: איך אין לך איזה חשש שיבואו אליך?".

אלפרון הגיב גם במקרה זה בקור רוח, שאפיין גם את הלך רוחו בשיחות שנערכו עמו זמן קצר אחרי ניסיון ההתנקשות בתל אביב. "כל כמה זמן באים אליי הביתה", הוא שטח. "מאיימים עליי, רוצים חסינות ואומרים לי להיות ערני. מאיפה האיומים האלה? תשאל את הימ"ר".

זירת ניסיון החיסול היום, בתל אביב (חדשות 2)

במרוצת השנים נקשרו בשמו של ניסים אלפרון לא מעט סיפורים - שמהם קשה להבחין בין מציאות לדמיון. לפי אחד מהם, הניס לא חמוש כנופיית רוצחים שכירים מבלרוס שנשלחו לביתו כדי לחסל אותו אחרי שרדף אחריהם. אירוע דומה היה גם היום: כשהבחין באופנוען שהשליך את מטען החבלה, התעשת במהירות והחל לדלוק אחריו.

ערנות זו הצילה אותו לא פעם, כשחייו מתנהלים בצל הסכסוך בין בני משפחתו לבין ארגוני הפשיעה של עמיר מולנר ויצחק אברג'יל. זו אולי הסיבה לכך שגם בתיעוד לא היסס כשבחר להרעיף שבחים על חוקריו. "אני מכבד אתכם, טוב שיש לנו משטרה בארץ", הוא אמר.