האישה חשדה, חברהּ נעצר לשווא

תושבת הקריות שחשדה כי בן זוגה לשעבר השחית את מכוניתה, הגישה נגדו תלונה במשטרה - שם עצרו את הגבר, זאת למרות שלא נמצאו כל ראיות הקושרות אותו למעשה. בדיון להארכת מעצרו מתח השופט ביקורת על התנהלות המשטרה וכן הורה על שחרורו של האיש

נעצר גם ללא ראיות. אילוסטרציה (shutterstock)

תושב נשר שנעצר אמש (שני) בחשד שהשחית את מכוניתה של זוגתו לשעבר, שוחרר בהוראת בית המשפט לאחר שהמשטרה לא הציגה כל ראיות הקושרות אותו למעשה. בנוסף מתח ביהמ"ש ביקורת חריפה על תפקודם של חוקרי מחוז חוף בניהול המעצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תושבת הקריות הגישה אמש תלונה במשטרה, לאחר שגילתה כי אלמונים חתכו את צמיגי מכוניתה. לשאלת החוקרים מי לדעתה עשוי לעמוד מאחורי המעשה, ציינה המשטרה את שמו של בן זוגה לשעבר כחשוד אפשרי בהשחתה, זאת למרות שהשניים פרודים זה שלוש שנים.

בעקבות עדותה, עצרו שוטרי תחנת זבולון את הגבר לחקירה, שבמהלכה הכחיש כל קשר לביצוע המעשה. החוקרים של השתכנעו, החליטו להמשיך ולהחזיק באיש עד לדיון בהערכת מעצרו בבית המשפט בבוקר המחרת.

במהלך הדיון שנערך הבוקר בבית משפט השלום בקריות, נדהם השופט לגלות כי בידי המשטרה אין ולו ראייה אחת הקושרת את העצור לחשדות המיוחסים לו. ״לא אוכל שלא להביע פליאה על העובדה שהחשוד נעצר ונכלא ללילה", אמר השופט יוסי טורס. "פליאה זו מתבססת על כך שאין בחומר החקירה תשתית ראייתית המספיקה למעצרו של אדם. מעבר לדברי המתלוננת אין בתיק החקירה דבר".

בהמשך דבריו, לא חסך השופט ביקורת משוטרי תחנת זבולון על התנהלותם. "מקרה זה מעורר דאגה באשר לאופן הפעלת שיקול הדעת וראוי שמפקד תחנת זבולון ייתן דעתו למעשה", אמר השופט. "חירותו של אדם אינה הפקר והסמכויות שניתנו לקציני משטרה אמורות להיות מופעלות תוך הפעלת שיקול דעת נכון וראוי, נראה שלא כך נעשה במקרה זה״.

בהמשך להחלטת השופט, שוחרר האיש ממעצר, ונאסר עליו להתקרב עד למרחק של 100 מטרים מביתה של המתלוננת למשך שלושה חודשים. ״זה אינו מקרה יחיד ולצערנו אנחנו פוגשים מקרים רבים כאלה", אמרה בתגובה הסנגורית הציבורית המחוזית במחוז חיפה, עו"ד ענת מיסד-כנען. "לקצין משטרה ממונה סמכות בחוק לשחרר עצור בתנאים מגבילים אך אנחנו מבחינים ששיקול הדעת אינו מופעל בצורה ראויה ונעשה שימוש מופרז בכלי קיצוני של שלילת חירות. קיימנו שיחות עם בכירים במשטרה ואני מתרשמת שגם שם מבינים שיש מקום להפחית מעצרים מיותרים״.