מחר: ההחלטה אם להאשים את ליברמן

על פי ההערכה, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין יחליט להעמיד את שר החוץ לדין באשמת הפרת אמונים בפרשת השגריר בבלרוס. התיק המרכזי הנוגע להקמת חברות הקש ייסגר

שר החוץ יואשם? (AP)

תיק ליברמן - ההכרעה: משרד המשפטים הודיע הערב כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין יפרסם מחר את ההחלטה האם להעמיד את שר החוץ לדין בעקבות החשדות נגדו. עדיין לא ברור אם וינשטיין יתייחס בהודעתו גם לעתידו הציבורי של ליברמן, או שיעשה זאת במועד מאוחר יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הכוונה של וינשטיין להאשים את ליברמן חשף לפני כשבועיים פרשן חדשות 2, אמנון אברמוביץ', במהדורה המרכזית. בהתאם להערכות מהתקופה האחרונה, ייסגר  תיק "חברות הקש" - שהיה המרכזי שבו נקשר שמו של שר החוץ ויושב-ראש ישראל ביתנו. לעומת זאת, הוא צפוי לעמוד לדין בתיק המשני שהתנהל נגדו - פרשת השגריר בבלרוס, זאב בן-אריה.

תחילת הפרשה לפני כארבע שנים, אז ביקר ליברמן במינסק, בירת בלרוס. במהלך שהייתו שם, העביר בן-אריה לידי שר החוץ פתק שבו נכתב כי מתנהל נגדו חיקור דין באשר לכשירות פעילותה של חברה - יחד עם שמה ומספרה. לפי העדות שמסר בנושא, קרא ליברמן את תוכן המכתב ואז השליך אותו לשירותים. אחר כך הזהיר, באשר לשגריר, כי "כמה שהוא אינטליגנט ומשכיל - ככה הוא עלול לסבך אותנו ואת עצמו".

עם תום כהונתו בתפקיד, שב בן-אריה ארצה והחל לעבוד במטה המדיני של ישראל ביתנו. הוא פנה לליברמן בבקשה להתמנות לשגריר ישראל בלטביה, והאחרון הפנה אותו להתמודד במכרז לאיתור גורם מתאים לכך. בתום ההליך, מבין תשעה מועמדים, זכה בן-אריה בתפקיד. בראשות הוועדה עמד דני איילון, סגנו של ליברמן. האחרון, שנשאל במשטרה האם שוחח עם איילון בנושא, השיב כי הוא אינו זוכר.

הפרקליטות: "מדובר בתיק גבולי"

זאב בן-אריה, השגריר לשעבר בבלרוס (חדשות 2)
אחרי סיום הליך המכרז, הובא מינויו של בן-אריה לאישור ועדת שרים - בישיבה שבה בחר ליברמן שלא לציין דבר אודות האופן שבו נבחר. כך היה גם אחר כך, בישיבת הממשלה בנושא, שבה ניתן לצעד אור ירוק - יחד עם 17 מינויים נוספים.

יש להדגיש כי אין בדברים משום ראייה או ראשית ראייה לביצוע עבירה של שיבוש הליכים לכאורה על ידי ליברמן, אולם היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, סבור כי מכלול התנהגותו של שר החוץ בפרשה עולה לכדי הפרת אמונים.

בשימוע שנערך לו טענו האשימו סנגוריו של ליברמן כי לא ייתכן שביצע עבירה בכך שלא פצה את פיו. גם בפרקליטות הודו כי מדובר בתיק "גבולי שאינו מובהק", אך הבהירו כי בכוונתם להשתית אמת מידה להתנהגות הראויה לשר בישראל וליצק לתוכה נורמה.