צפו: צעירים נורו ללא סיבה באקדח הלם

איך קרה שתלונה על רעש הסתיימה במעצרם של ארבעה סטודנטים ושימוש ב"טייזר" נגדם? במח"ש פתחו בחקירת אירוע שהתרחש אתמול לפנות בוקר, שתועד בסרטון ועורר חשד לשימוש מוגזם בכוח מצד שוטרים. "מצאתי את עצמי שרועה על הרצפה", סיפרה אחת הצעירות

הטענות נגד המשטרה על הפעלת כוח מוגזם בשימוש באקדח "טייזר" התרבו בתקופה האחרונה, ובסוף השבוע החולף עלו שוב - בנסיבות שנראה שקשה יהיה לספק להן הסבר מניח את הדעת. אתמול לפנות בוקר הוזעק כוח בעקבות תלונה על רעש שבקע מבית בחיפה שבו נערכה מסיבת סטודנטים. עד מהרה התפתח עימות בין הצדדים, שבשיאו נעצרו ארבעה מבין הצעירים ואחרי שחלקם ספגו את נחת ה"טייזר", זאת - למרות שבתיעוד מהזירה נראה בבירור כי לא היה כל צורך בכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אקדח ה"טייזר" יורה לעבר המטרות חצים, שמעבירים זרם חשמלי לגוף וגורמים להלם בעל השפעה על תפקוד מערכת העצבים החיצונית. בשל כך, מאבד האדם שנפגע את השליטה על שרירי גופו ומתקשה לזוז, תוך שהדבר מלווה בתחושת אי-נעימות.

כבר בתחילה הוזעק לזירה כוח חריג בהיקפו, שכלל לא פחות משש ניידות. המהומה התלקחה כשאחד הסטודנטים, שלא היו שתויים, התעכב כשהתבקש להזדהות על ידי השוטרים. אחרי ירי ה"טייזר" בצעירים הם הובאו לתחנת המשטרה, והיום הובאו על ידי נציגי המשטרה לבית המשפט, בבקשה להאריך את מעצרם בחמישה ימים בחשד להפרעה לסדר הציבורי ולתקיפת שוטרים.

הפציעות שנגרמו לאחד הסטודנטים (חדשות 2)

השופטת שדנה בתיק כמעט שנעתרה לבקשת המשטרה, עד שברגע האחרון הציג הסנגור, עו"ד רונן חליווה, את הסרטון שבו תועדה התקרית - וגרם לכך שנקבע כי השוטרים לא הותקפו וכי אין מקום להותירם במעצר.

במשטרה מסרו בתגובה כי טרם צפו בסרטון המדובר, אך הדגישו כי "יש לראות בחומרה כי מקרה של שימוש בכוח ללא צורך". נוסף על כך, ציינו שם כי הבוקר נערך תחקיר מעמיק של השתלשלות העניינים והועבר חומר לעיון חוקרי מח"ש.

נעם מויאל (חדשות 2)

נעם מויאל, אחת הצעירות שנפגעו, סיפרה: "מצאתי את עצמי שרועה על הרצפה עם שוקר חשמלי או משהו אחר. זה כואב מאוד. אחרי כמה שניות זה הפסיק ושמעתי צעקות. שאלתי אם יש אלוורה כי שרף לי, ואמרו ש'בסך הכל ירו בך בטייזר, לא יראה כלום'".

"שוטר שהגיע בגין אירוע של מסיבה התחיל לירות לכל עבר", אמר עו"ד חליווה. "אנשים הוציאו 'חצים' מהנעליים שלהם. זה בלתי סביר, זה חמור - ואסור שדברים כאלה יקרו".

יבנה: עוד מקרה של שימוש ב"טייזר"

לפני כחודשיים תועד מקרה חמור אחר של שימוש באקדח הלם: שוטרי סיור ממרחב השפלה הגיעו אל ביתו של בלטה יאללו, בן 25, וחיפשו את אחיו הקטן שהיה עד לאירוע פלילי שהתרחש בליל אמש.

בסרטון נראה יאללו, יחד עם אמו ושלושת אחיו, בעודו מנסה לברר מדוע השוטרים לוקחים את בן משפחתם ומבקשים לראות צו בית משפט. בשלב מסוים, הוציאה שוטרת גז מדמיע ודרשה מהארבעה להתרחק. יאללו נראה בעודו הולך לכיוון ביתו, אך אז החליט אחד השוטרים לעשות מעשה - ושלף את ה"טייזר".

ההנחיה באשר לשימוש באקדח ההלם ברורה, ולפיה נדרשים השוטרים לעשות שיבוש בו רק במצבים שבהם נשקפת סכנת חיים ממשית להם או לחשודים. מקרה זה וגם בקודם, כפי שתועד בבירור, לא עומדים באותם הקריטריונים.