מנהל אברבנל: "ייתכן שהרוצח שוב יימצא לא כשיר"

ד"ר יהודה ברוך התייחס בראיון לגל"צ למקרה של מרדכי חי, שאושפז בביה"ח הפסיכיאטרי אחרי שרצח את אשתו הראשונה, שוחרר ואתמול רצח פעם נוספת. "זה לא שונה מאסיר רגיל ששוחרר - וביצע פשע נוסף", טען. ד"ר ברוך אמר שיש סיכוי סביר שגם הפעם הוא לא יעמוד למשפט

מרדכי חי, החשוד ברצח אשתו אלסי לגונדאי במהלך החג, יישלח לבדיקה פסיכאטרית - בדיוק כמו לפני 21 שנה, אז רצח את אשתו הראשונה ונקבע שהוא אינו כשיר לעמוד לדין. "זה לא אבסורד", אמר היום הדוקטור יהודה ברוך, מנהל בית חולים אברבנל, בו אושפז חי במשך למעלה מ-10 שנים. "זה לא שונה ממקרה בו פושע ששוחרר שב ומבצע עבירה. אדם יימצא בבית החולים רק אם הוא חולה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון לתוכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל התייחס ד"ר ברוך לשחרורו של חי ואמר כי מדובר בדיעבד בטעות. עם זאת,  הוא הדגיש כי זו חוכמה בדיעבד. "זה אחד הסיכונים כשעוסקים באנשים", אמר. "זה לא שונה מרוצח רגיל שמשתחרר מהכלא ויש סכנה שירצח שוב. אני לא יודע מה היה ולא יכול להתייחס נקודתית. אבל יש סיכון שאדם שרצח בעבר ירצח שוב".

"בית חולים זה לא בית כלא"

מנהל אברבנל הסביר כיצד מחליטים על שחרורו של חולה מבית החולים. "צוות המחלקה צריך לחשוב שמגיע לו שחרור. זה נעשה בהדרגה - תחילה חופשות קצרות, אחר כך ארוכות יותר, ורק אז שחרור מלא. השחרור יתבצע רק לאחר אישור של ועדה פסיכאטרית שבראשה עומדים משפטן ושני פסיכאטרים, שלפחות אחד מהם לא עובד מדינה. כלומר החלטה כזו עוברת מספר רב של אינסטנציות רפואיות".

"אם אדם חולה ועושה את זה מתוך מחלה הוא צריך לשהות בבית החולים ואם הוא הבריא, או מצבו משתפר, יש לשחרר אותו מאשפוז", הצהיר הד"ר. "אם רוצה המדינה או החברה שהאדם יישאר במעצר או באשפוז - שתחוקק בהתאם. בית חולים הוא לא בית מאסר".

"יש מקום לתקן את החוק"

עם זאת, מנהל בית החולים הסכים כי יש לבצע תיקון בחוק שעוסק בעבריינים שנמצאו לא כשירים לעמוד לדין. "צריך לקצוב את עונשו בדומה לשאר, ואם הוא מבריא ומשוחרר מהמוסד המתאים, שיועבר למתקן כליאה", אמר.

"בדיעבד מן הסתם הייתה כאן טעות. אבל אם אדם שוחרר מהכלא ורצח? אז מה? מדוע זה שונה מאדם שנמצא מתאים לעמוד לדין, נאסר ושוחרר?", המשיך ד"ר ברוך.

הוא אישר את האפשרות שגם כעת, יימצא חי לא כשיר לעמוד לדין. "בהחלט יכול להיות שיגיעו לגביו למסקנה דומה, ייצא צו אשפוז, והוא יאושפז שוב. זה לא אבסורדי. אדם יימצא בבית חולים רק אם הוא חולה. אחרת שהמדינה תשנה את החקיקה. זה לא שונה מרוצח אחר".

"היא הייתה מלאך, והוא לא היה ראוי לאהבתה"

אמש, הוארך מעצרו של חנן בבית משפט השלום בתל אביב בשבוע את מעצרו של מרדכי חנן. במהלך הדיון התברר כי חנן נחבל בידו, ונציג המשטרה אמר כי הוא פצע את עצמו במהלך מאבק עם השוטרים. מוקדם יותר אמש הותר לפרסום כי האישה שנרצחה בהרצליה היא אלסי לגונדאי, ילידת הפיליפינים בת 38.

ילדיו של החשוד ברצח, מנישואיו הקודמים, הוציאו הודעה שבה הם מתנערים מאביהם. "אנו ילדיו של מ' מזועזעים מחלום הבלהות שהוא שחזור מצמרר של רצח אמנו היקרה מלפני 21 שנה", הם כותבים. "אנו מקווים שהפעם לא יצליח לחמוק מעונש אשר ירחיק אותו מהציבור עד אחרון ימיו. אנו מבכים את מותה של אלסי שהייתה מלאך שאבינו לא היה ראוי לאהבתה".