ליברמן על מקורביו החשודים בפרשת השחיתות: "משוכנע ביושרם"

יו"ר ישראל ביתנו התייחס לחשדות המיוחסים למקורביו במפלגה, סגנית השר פאינה קירשנבאום וראש המטה גודובסקי, ואמר כי הוא נותן בהם אמון מלא. סקר חדשות 2: 49% מהציבור סבורים כי ליברמן אחראי למעשי השחיתות במפלגה

נותן גיבוי. ליברמן (רויטרס)

יותר מיממה לאחר חשיפת פרשת השחיתות במפלגת "ישראל ביתנו" שבמסגרתה נחקרה סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום וכן בכירים ופעילים נוספים, יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן מעניק גיבוי לאנשיו. בשיחה עם מקורביו אמר ליברמן כי הוא נותן אמון מלא ומשוכנע ביושרם של קירשנבאום וראש מטה המפלגה דאוד גודובסקי, שחשוד בביצוע עבירות שוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתוך כך, חוקרי המשטרה נמנעים מלחשוף בפניה של קירשנבאום את החשדות העיקריים המיוחסים לה. בשל החסינות לה היא זכאית, קירשנסאום שבה אמש לביתה לאחר שנחקרה במשך שעות ביחידה להב 433, וכעת היא יכולה להיפגש עם מי שהיא רוצה. בשלב זה החוקרים חוששים מהאפשרות כי חברת הכנסת תשבש את החקירה, ולכן ייתכן שרק בשבוע הבא היא תזומן לחקירה של ממש.

בריאיון שהעניקה סגנית השר לרזי ברקאי בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל לפני כחודשיים, חשפה קירשנבאום את שיטת הפעולה שעל פי החשד שימשה את המעורבים בפרשת השחיתות במוסדות השלטון. "בתקופה שאפשרו לנו לעבוד עם הכסף הקואליציוני, העברנו כסף למיון קדמי בקריית שמונה", סיפרה קירשנבאום בריאיון, ולא הכחישה כי את הכסף הועבר לבית חולים שניהל בעבר איש ישראל ביתנו.

ייתכן שהסיפור שתיארה קירשנבאום בריאיון אינו בעל רקע פלילי, אבל על פי המשטרה בדיוק כך עבדה השיטה - העברת כספים מתקציב המדינה ובתמורה קבלת מינוי של מקורב, בן משפחה או כסף.

חשפה את השיטה. קירשנבאום (פלאש 90)

49% מהציבור: ליברמן אחראי

בפרקליטות ובמשטרה דוחים את טענות אנשי ישראל ביתנו, שלפיהן חשיפת דבר החקירה נועדה לפגוע במפלגה לקראת הבחירות. הסיבה העיקרית לפרסום עצם החקירה נבעה מכך שהסיפור זלג, דלף והחל שיבוש הליכי חקירה של המעורבים. בנוסף, חששו במשרד המשפטים כי כספים שיועברו לקראת סוף השנה לא יהיה ניתן להשיב. עוד אומרים במשרד בנוגע לטענות במפלגה כי כי הקדמת הבחירות דווקא הפתיעה את החוקרים ואנשי הפרקליטות.

במסגרת חקירה הפרשה, ישנם שני עדי מדינה שמופעלים מזה זמן רב. הם אמנם לא מכסים את הפרשה כולה, אך כל אחד מהם מפרט פירוט מדוקדק שמאפשר לחוקרים לפענח את המנגנון והשיטה שעל פיהם פעלו המעורבים והחשודים. במשרד המשפטים ובמשטרה אומרים כי מדובר בפרשה שונה, מאחר ומדובר בכספי מדינה בלבד וכי רבים מהמעורבים חשודים הן במתן שוחד והן בקבלת שוחד.

לאחר חשיפת החשדות, בדק מכון "מדגם" של מינה צמח ומנו גבע את יחסו של הציבור לאחריותו של יו"ר "ישראל ביתנו" ליברמן לנעשה במפלגתו. על פי הנתונים שהתקבלו, 49% מהציבור סבורים כי ליברמן אחראי לפרשה, לעומת 37% שטענו כי הוא אינו אחראי.