השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב במעצר - השערוריות, החשדות ואורח החיים פרוע. פרופיל

מהכרטיסים למופע של מדונה, דרך התנהלות תמוהה כשר התיירות שספגה ביקורת חריפה מצד גורמים דיפלומטים ועד לתחקיר חדשות 2 שבו סיפרו מאבטחיו על לילות רבים שבהם שתה לשוכרה במועדוני חשפנות. זהו שר התיירות לשעבר, שחשוד כעת גם בפרשת השחיתות החדשה שנחשפה

סטס מסז'ניקוב, ארכיון (רויטרס)

שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ינקוב (45), שהיום (רביעי) נחשף כי נגדו עומד כעת חשד לעבירות שוחד ושיבוש הליכי משפט בפרשת השחיתות, נשלח למעצר של שמונה ימים. הוא נחקר היום גם בחשד לשיבוש חקירה בפרשה הקודמת שיוחסה לו על העברות כספים בפסטיבל הסטודנטים באילת למפיקה שהייתה בת זוגו. במקביל, הסתיימה הערב חקירתה של פאינה קירשנבאום. היא תזומן לחקירה נוספת ייתכן שכבר מחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיסז'ניקוב נולד במוסקבה ועלה לישראל בשנת 1982. מיסז'ניקוב הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב.

על שאר החשודים בפרשה - קראו כאן

בתקופת כהונתו כשר התיירות נרשם מספר שיא של תיירים שנכנסו בשערי ישראל. בשנת 2009 קיבל מיסז'ניקוב ללא תמורה כרטיסי אח"מ בשווי 2,500 שקלים לכרטיס להופעתה של הזמרת מדונה בישראל, דבר שגרר תלונות לוועדת האתיקה של הכנסת. לבסוף נקבע כי לא נפל פגם בהתנהלות זו של השר וכי צפייתו במופע נעשתה כחלק מתפקידו. ביוני השנה קבע מבקר המדינה בדוח שחיבר כי מיסז'ניקוב קיבל את הכרטיסים שלא כדין ובניגוד לחוק המתנות.

בשנת 2010, במסגרת ביקור רשמי של השר לשעבר בספרד, מתחה שגרירות ישראל במדריד ביקורת חריפה נגד מיסז'ניקוב. לטענת גורמים בשגרירות ביטל השר באופן תמוה את השתתפותו בארוחת ערב רשמית שנערכה לכבודו. על פי הפרסומים, ביטול ההשתתפות בארוחה נעשה כחצי שעה לפני הארוחה, התנהלות שגרמה לנציגי השגרירות מבוכה רבה וכונתה בזמנו כ"ביזיון גדול".

בסמוך לחשיפת התנהלותו של מיסז'ניקוב בעת ביקורו בספרד, נחשפו גם פרטים מביכים על אודות התנהגותו בזמן שהתלווה לנשיא המדינה דאז שמעון פרס בעת ביקור רשמי בברזיל. על פי הביקורת, שר התיירות נעדר מאירועים רשמיים והעדיף לצאת לבלות עם עוזריו. חברים במשלחת דיווחו כי השר נצפה יוצא מהמלון בשעות לא שגרתיות. להגנתו טען מיסז'ניקוב כי "יש לו לוח זמנים משלו".

תחקיר חדשות 2: "נהג לחזור שיכור, מתנדנד ונודף ריח אלכוהול"

בשנת 2012 פרסם כתב חדשות 2 עמית סגל תחקיר על אודות התנהלותו השערורייתית של השר לשעבר, שבמסגרתו נחשפו עדויות של מאבטחיו של מיסז'ניקוב שסיפרו על לילות רבים בהם נהג שר התיירות לשתות לשוכרה ולבלות במועדוני חשפנות.

"בעשרות מקרים הוא היה חוזר שיכור, מתנדנד ונודף ריח של אלכוהול", חשף אחד המאבטחים. "היו מאבטחים שנאלצו לתמוך בו. הוא יושב שיכור עם בחורות באוטו". על פי התחקיר אורח חייו הפרוע של מיסז'ניקוב מנע ממנו להשתתף בישיבת שרי הממשלה הדחופה שזימן ראש הממשלה בנימין נתניהו לאישור העסקה לשחרורו של גלעד שליט.

בספטמבר השנה נחקר מיסז'ניקוב בחשד לעבירות שוחד והטיית מכרז בשווי מיליוני שקלים. על פי החשד השר דאג להעביר מאות אלפי שקלים למימון פסטיבל סטודנטים באילת לידידתו, יוליה רוט, שהפיקה את האירוע. החקירה נפתחה לאחר דוח שפרסם מבקר המדינה בו קבע כי היה על השר לדווח על ניגוד העניינים בו היה מצוי עם קידום הפסטיבל. עוד נקבע בדוח כי העברת המימון נעשתה ללא מכרז, כנדרש בחוק.

את דרכו הפרלמנטרית התחיל בשנת 1997 כעוזרו של חבר הכנסת יורי שטרן. בין השנים 2003 ו-2006 כיהן כחבר מועצת עיריית ראשון לציון, שבה הוא מתגורר. בבחירות לכנסת ה-17 הוצב במקום השישי ברשימת ישראל ביתנו. ברשימת המפלגה לכנסת ה-18 מוקם כמספר שלוש ברשימתו של היו"ר, אביגדור ליברמן. עם הרכבת הקואליציה מונה לשר התיירות. לאחר פיזורה של הכנסת, ועל רקע שלל הפרשיות שנקשרו בשמו, הודיע מיסז'ניקוב על פרישתו מהחיים הפוליטיים.