פרשת השחיתות: בתה של קירשנבאום עוכבה לחקירה

פרשת החשד לשחיתות בקרב בכירים במגזר הציבורי ממשיכה להתרחב ולהסתעף: רנית קירשנבאום, בתה של סגנית השר, עוכבה לחקירה בחשד לקבלת שוחד יחד עם אמה

נעצרה. קירשנבאום (ארז ביטון)

שעות ספורות אחרי שהותר לפרסום כי סגנית השר פאינה קירשנבאום זומנה לחקירה בחשד למעורבות בפרשת השחיתות שבה מעורבים אישי ציבור בכירים - חלקם ממפלגת "ישראל ביתנו" - אחר הצהריים (שלישי) נודע כי גם בתה, רנית, עוכבה לחקירה בחשד לקבלת שוחד יחד עם אמה. ההערכה במשטרה: גם היא תובא לדיון בהארכת מעצרה. סגנית השר עצמה נעצרה הבוקר יחד עם יותר מ-30 בכירים מסיעת ישראל ביתנו ומהשירות הציבורי בחשד שהשתמשה בכספים ציבוריים לאי אלו טובות הנאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נציג המשטרה בדיון טען כי "על פי החשד חברת הכנסת קירשנבאום התנהלה באופן שיטתי בצוותא עם כפופים לה יחד ועם עובדי ציבור נוספים להפצת טובות הנאה אישיות לאנשים שהיא חפצה ביקרם, תוך שהיא משתמשת בכספי מסים".

הערב הובאו בזה אחר זה לדיון בהארכת מעצר שאר החשודים בפרשה. ביניהם שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב שמעצרו הוארך בשמונה ימים. עוד נעצרו אבנר קופל, לשעבר יו"ר איגוד הכדורסל, שנשלח ל-10 ימי מעצר בית. הוא חשוד במתן שוחד וקבלת דבר במרמה. אמנון ליברמן, יועץ התקשורת של שר החקלאות יאיר שמיר החשוד גם הוא במעורבות בפרשה, נשלח למעצר בית. חשוד נוסף הוא דורון שמחי, יו"ר איגוד הכדור-יד.

עוד נעצרו במסגרת הפרשה: דוב ליטבינוף ראש המועצה האזורית תמר, מרדכי דהמן ראש מועצת מגילות, דוד בלאו מנכ"ל מועצת מגילות, אלכס ויז'ניצר יו"ר דירקטוריון נת"ע ולשעבר בכיר במע"צ, יצחק בורבה יו"ר התאגידים העירוניים, הלוביסט ישראל יהושע לוביסט, איש העסקים ציון זוארץ וגבי חמו, לשעבר סגן ראש המועצה האזורית גולן. עוד בין העצורים גם ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, וכן חיים בן שושן ואפי פלס שעבדו בחברה לפיתוח השומרון.

הערב הוארך מעצרו גם של דאוד גודובסקי, ראש מטה מפלגת ישראל ביתנו. על פי גורמים במשטרה גודובסקי הוא אחד הגורמים המתווכים העיקריים בפרשה ומי שעבד צמוד עם סגנית השר פאינה קירשנבאום.

עוד הוארך מעצרו של מנכ"ל משרד ממשלתי החשוד במעורבות בפרשה. שמו נאסר בשלב זה לפרסום. חוקרי המשטרה חושדים שהוא אחד החשודים המרכזיים בפרשה. הוא מעורב כמעט בכל פרשיות המשנה ובכל זאת פרקליטיו, עורכי הדין אלי כהן ואבי חימי טוענים כי הוא מכחיש מכל וכל את החשדות וטוען שהן מופרכים.

קירשנבאום: "לא יודעת למה זימנו אותי לחקירה"

סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, החשודה המרכזית, מכחישה בתוקף את החשדות החמורים שבגינם זומנה לחקירה. בשיחה עם חדשות 2 הבהירה סגנית השר כי היא בטוחה שלמרות הסערה הגדולה, הפרשה תיגמר בלא כלום: "כמו שיצאו בפרסום מאוד גדול, שאחר כך יפרסמו את כל הנתונים".

"אני לא מבינה מה קורה ואני רוצה לבדוק במה מדובר. זומנתי לחקירה ואהיה היום בחקירה", אמרה קירשנבאום. "לא אמרו לי שום דבר. אני לא יודעת למה אני מגיעה לחקירה, אלא שומעת מהתקשורת. אני בטוחה ביושר שלי".

הפוליטיקאית הבכירה הוסיפה כי "אין לי מושג במה מדובר. שרים מוזמנים לחקירה, אך לא כל יום. זימנו עוד הרבה אנשים. כמו שיצאו בפרסום מאוד גדול על מה שקורה, שגם אחר כך יפרסמו את כל הנתונים. אני אשמח מאוד".

במוקד החקירה, שפרטיה הותרו הבוקר לפרסום, חשדות חמורים לעברות מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושוחד. מלבד סגנית שר הפנים, עוכבו לחקירה כ-30 חשודים ובהם בכירים נוספים במשרד ובשלטון המקומי. הם מתושאלים במהלך היום ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה)/יחידת להב 433.

רבים מהחשודים משתייכים למפלגת "ישראל ביתנו", אך במשטרה מבהירים כי שמו של ראש המפלגה, השר אביגדור ליברמן, לא השתרבב לפרשה.

להב 433 (אלירן חייט, חדשות 2)

"ישראל ביתנו": "החקירה נועדה להזיק למפלגה"

"עלה חשד כי החשודים חברו יחדיו ופעלו באופן שיטתי לקידום ענייניהם הפרטיים והציבוריים ולקבלת כספים לצרכים אישיים וזאת תוך ביצוע עבירות שונות, באופן שפגע מהותית במנהל התקין בתחומי עיסוקם", הדגישו במשטרה. החקירה נוהלה בליווי צמוד של היועץ המשפטי לממשלה וכלל הגורמים הרלוונטים במשטרה, אך על פי ההערכה השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' לא ידע על החקירה. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו חשודים שייעצרו לדיון בהארכת מעצרם בסמוך לשעה 14:00 בבית משפט השלום בראשון לציון.

בין המעוכבים הנוספים בפרשה: מספר ראשי מועצות ורשויות מקומית, מנכ"ל משרד ממשלתי, שר לשעבר, מנכ"לי וראשי עמותות, מנכ"לי וראשי איגודים, בכירים בתאגידים ציבוריים ופעילים פוליטיים. במהלך החקירה נערכו חיפושים רבים מאוד במשרדים ממשלתיים, במשרדי מפלגת "ישראל ביתנו" ובדירות פרטיות.

"החקירה הסמויה חשפה, על פי החשד, קיומה של שיטת פעולה מאורגנת, לפיה החשודים או מי מטעמם העבירו במסגרת תפקידם הציבורי, סכומי כסף ניכרים מהקופה הציבורית לגופים מתוקצבים ולרשויות שונות שלא כדין, וזאת בתמורה למתן טובות הנאה שונות לחשודים ולמקורביהם, בין היתר באמצעות מינויים ותשלומים", נמסר מהמשטרה עם הסרת צו איסור הפרסום.

ממפלגת "ישראל ביתנו", שרבים מהמעוכבים בפרשה נמנים על שורותיה, מסרו בתגובה לחקירה: "כפי שקרה בכל מערכת בחירות מאז הוקמה 'ישראל ביתנו' בשנת 1999, גם הפעם לא מוותרים במשטרה על מעצרים מתוקשרים וחקירה נגד אנשי המפלגה. אם דבר החקירה היה מתפרסם לפני שהוכרז על הקדמת הבחירות או אחריהן, ניתן היה לחשוב שאולי מדובר בדבר ענייני, אך העובדה שהדבר נעשה, שוב, בזמן בחירות מעידה יותר מכל על הכוונות העומדות מאחרי העניין, שנועדו לפגוע ב'ישראל ביתנו'. אנו בטוחים בחפותם של האנשים ושכמו בפעמים קודמות, לאחר שישכך הרעש וההמולה התקשורתית, יתברר שאין מאחרי הפרסומים הללו דבר זולת הרצון, שלא יצלח, להזיק ל'ישראל ביתנו'".

בתוך כך, אמר הערב נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כי "שליחי הציבור המנצלים לרעה את כוחם, פוגעים ראש וראשית באותו תחום עליו הם מופקדים. כל פרשת שחיתות נוספת שנחשפת, עם כל בכיר בהווה ובעבר, שמורשע בדין, הולך ומתערער אמון הצבור - לא רק בנבחריו, אלא בעצם המערכת השלטונית. וחוסר אמון של גוף האזרחים בשרות הציבורי, הוא מכת מוות עבור כל מדינה, וודאי שעבור מדינה דמוקרטית כשלנו".

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה