פוליטיקאית בכירה ואישי ציבור חשודים בפרשת שחיתות חמורה‎

הותר לפרסום כי המשטרה עיכבה לחקירה כ-30 מעורבים בפרשה, שבמרכזה חשד לעברות שוחד, הפרת אמונים והלבנת הון. בין הנחקרים: שר לשעבר, סגנית שר, מנכ"ל משרד ממשלתי ומספר ראשי מועצות‎

משרדי להב 433, ארכיון (חדשות 2)

פרשה מביכה נוספת בצמרת הפוליטית: סגנית שר באחד ממשרדי הממשלה עוכבה היום (רביעי) לחקירה בחשד לשחיתות, מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושוחד. יחד עמה נעצרו גורמים נוספים במשרד ובשלטון המקומי, ומעל ל-30 חשודים מתושאלים ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה)/יחידת להב 433. רבים מהחשודים משתייכים למפלגת "ישראל ביתנו", אך במשטרה מבהירים כי שמו של ראש המפלגה, השר אביגדור ליברמן, לא השתרבב לפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהמשטרה נמסר כי בשנה האחרונה פעלו יחידות המודיעין והחקירות של היחידה לחשיפת חשד לשחיתות בקרב שורת בכירים בשירות הציבורי. באישור היועץ המשפטי לממשלה, החלה חקירה בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון על ידי שורה של נושאי תפקידים בכירים בשירות הציבורי.

בין המעוכבים בפרשה: ח"כית המכהנת כסגנית שר, מספר ראשי מועצות ורשויות מקומית, מנכ"ל משרד ממשלתי, שר לשעבר, מנכ"לי וראשי עמותות, מנכ"לי וראשי איגודים, בכירים בתאגידים ציבוריים ופעילים פוליטיים.

"עלה חשד כי החשודים חברו יחדיו ופעלו באופן שיטתי לקידום ענייניהם הפרטיים והציבוריים ולקבלת כספים לצרכים אישיים וזאת תוך ביצוע עבירות שונות, באופן שפגע מהותית במנהל התקין בתחומי עיסוקם", הדגישו במשטרה.

אילוסטרציה (חדשות 2)

חשד: "כספים מהקופה הציבורית בתמורה לטובות הנאה"

"החקירה הסמויה חשפה, על פי החשד, קיומה של שיטת פעולה מאורגנת, לפיה החשודים או מי מטעמם העבירו במסגרת תפקידם הציבורי, סכומי כסף ניכרים מהקופה הציבורית לגופים מתוקצבים ולרשויות שונות שלא כדין, וזאת בתמורה למתן טובות הנאה שונות לחשודים ולמקורביהם, בין היתר באמצעות מינויים ותשלומים", נמסר מהמשטרה עם הסרת צו איסור הפרסום.

מדובר בשילוב בין מספר פרשיות הנחקרות במשטרה, שהמשותף לכולן הוא החשד להקצאה של כספים לעמותות שלא זכאית למימון ומקבלת את ההקצאה דרך גופים המורשים לקבל אותם. סגנית השר חשודה בתיאום העברות הכספים שבוצעו לכאורה שלא כדין. מספר מקורבים לפוליטיקאית הבכירה עוכבו גם כן, והחשד הוא כי הם מקושרים לתהליכים של העברת כספי ציבור לטובת איגודים ועמותות.

ההערכה במשטרה היא כי חלק מהכספים עשו "סיבוב מעגלי", כאשר המשרד מקצה כספים לעמותה ספציפית. בתמורה לזה, על פי החשד, חלק מהכספים חוזרים בצורה של שוחד. הקצאת הכספים נעשתה בחלק מהמקרים לעמותות שהמדינה גם כך מתקצבת, אך בהליך לא תקין ולחלק מהעמותות שהמדינה לא מתקצבת.

במהלך החקירה נערכו חיפושים רבים מאוד במשרדים ממשלתיים, במשרדי מפלגת "ישראל ביתנו" ובדירות פרטיות. החקירה נוהלה בליווי צמוד של היועץ המשפטי לממשלה וכלל הגורמים הרלוונטים במשטרה. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו חשודים שייעצרו לדיון בהארכת מעצרם בסמוך לשעה 14:00 בבית משפט השלום בראשון לציון.

ממפלגת "ישראל ביתנו" נמסר בתגובה לחקירה: "כפי שקרה בכל מערכת בחירות מאז הוקמה 'ישראל ביתנו' בשנת 1999, גם הפעם לא מוותרים במשטרה על מעצרים מתוקשרים וחקירה נגד אנשי המפלגה. אם דבר החקירה היה מתפרסם לפני שהוכרז על הקדמת הבחירות או אחריהן, ניתן היה לחשוב שאולי מדובר בדבר ענייני, אך העובדה שהדבר נעשה, שוב, בזמן בחירות מעידה יותר מכל על הכוונות העומדות מאחרי הענין, שנועדו לפגוע ב'ישראל ביתנו'. אנו בטוחים בחפותם של האנשים ושכמו בפעמים קודמות, לאחר שישכך הרעש וההמולה התקשורתית, יתברר שאין מאחרי הפרסומים הללו דבר זולת הרצון, שלא יצלח, להזיק ל'ישראל ביתנו'".