חשיפה: עד המדינה שנרצח לא זכה להגנה

לפני חמש שנים נשא דוד חקק עדות מפלילה נגד עבריין ההימורים אבי רוחן, שנמצאה לבסוף לא אמינה. בהסכם בינו לבין המשטרה עוגנו ההטבות שלהן ייזכה בתמורה לשיתוף הפעולה מצדו, כשבהן בולטת בהיעדרה התחייבות לשמור על חייו. אמש, בגבול יפו-תל אביב, התנקש בו רוכב אופנוע

במשטרה ממשיכים לבדוק את החשד שדוד חקק, עד המדינה שנורה למוות אמש ביפו, נרצח בעקבות העדות שנשא במשפטו של עבריין ההימורים אבי רוחן. כתב חדשות 2 גלעד שלמור חשף במהדורה המרכזית את סעיפי ההסכם שנחתם בינו לבין המדינה, שלא כולל כל התחייבות מצד האחרונה לדאוג לשלומו ולהגנה עליו.

עדותו של חקק במשפט שהתנהל נגד רוחן לא נמצאה אמינה, מה שהביא לחתימה על הסדר טיעון עמו שבגינו נגזרו עליו עונשים קלים בלבד. אמש, חמש שנים אחרי הפרשה, נפגע חקק מיריה קטלנית.

על הסכם עד המדינה עם חקק חתמו ב-2007 מפקדי היחידה המרכזית של מחוז מרכז במשטרה. הוא נוסח במסמך שעליו חתם המנוח, חרף העובדה שלא נכללה בו התחייבות לספק לו הגנה. "העד הביע נכונות לסייע למשטרת ישראל לפענח את הפרשה", נכתב בהסכם. "הוא ימסור הודאה מלאה ומפורטת, יפרט את מעורבותו שלו ושל אחרים - וישתף פעולה בכל שיידרש. אם יתברר שהיה שותף לפעילות אלימות שונות, בהן רצח או ניסיון לרצח, הוא יעמוד לדין".

עסקת "הכל כלול" - פרט להגנה

התמורה שהובטחה לחקק משיתוף הפעולה הייתה הבטחה לכך שייזכה לתנאי מעצר הולמים, קצבה חודשית של 3,000 שקלים למחייתו ולמחיית משפחתו, וכן הגנה - שתוקפה פקע עם סיום ההליכים המשפטיים נגדו. בסוף התהליך אמור היה לקבל, בסך הכל, 20 אלף דולרים וארבעה כרטיסי טיסה לכל יעד שיבקש.

ההסכם בין המשטרה לבין חקק נחתם ארבע שנים טרם כניסתה לתוקף של התכנית להגנה על עדים, המקנה להם לימודים של שפה זרה וקבלת אזרחות במדינה אחרת. כעת, בעקבות אירועי אמש הטראגיים, קשה שלא להעלות את ההערכה כי אם היה זוכה לתנאים אלה ייתכן שהיה ניצל.

חקק נרצח ביריות

חקק, בן 42 מגבעתיים, נורה למוות בעת שנסע במכוניתו ברחוב קויפמן פינת רחוב ברגנר, על גבול יפו-תל אביב. לעבר מכונית ה"מאזדה" שבה נהג נפתחה אש מאופנוע שנסע בצמוד אליו ונמלט.

הרצח אירע מעט אחרי חצות, כשצרור יריות פגע ברכב שבו נהג חקק. עוברי אורח שהבחינו במתרחש הזעיקו צוות של מגן דוד אדום. הפרמדיקים ביצעו בחקק פעולות החייאה, אך נאלצו לקבוע את מותו במקום. מאז הפיכתו של חקק לעד מדינה מיקומו אמור היה להישמר בסוד, אך לפני כמה שנים נמצא טיל לאו מוסתר בקטנוע מחוץ לבית ברמת אפעל שבו שהה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת