כך חדרו עבריינים לעיריית רמת גן

השבוע נעצר ראש עיריית רמת גן, יחד עם בכירים נוספים בעירייה, בחשד לשוחד בחירות. עוד לפני המעצר, למערכת "אולפן שישי" הגיעו ראיות ועדויות למעשים מפוקפקים לכאורה בעירייה: "איימו עליי ברצח במשרד". צפו בתחקיר המלא

ביום שני השבוע נעצר ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר ואיתו עוד בכירים בעירייה. זינגר עשה היסטוריה בשנה שעברה לאחר שהחליף את צבי בר, שכיהן במשך 25 שנים והואשם בקבלת שוחד של מיליונים. אבל לעירייה של המנהל המיתולוגי של תיכון "בליך", שרץ על תקן הלוחם בשחיתות, חדרו גורמים מפוקפקים מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים רבים שעובדים או עבדו בעירייה סיפרו לתחקירני "אולפן שישי" בעילום שם על שינוי פני העירייה בשנה האחרונה: "לפני שבוע החלפתי צמיג באוטו מסיבה של חבלה, פירקו לי את המשרד לחתיכות ואיימו עליי ברצח במשרד. הדברים נעשו מעל לשולחן, לא מתחת לשולחן - פשוט אף אחד לא חשב שזה פסול", הם סיפרו.

עו"ד רועי ברזילי, שדווקא חבר בקואליציה של זינגר, הודה בפה מלא: "יש מעורבות של עבריינים בכל עירייה, וגם בעיריית רמת גן ככל הנראה מעורבים עבריינים". אחד מאותם עבריינים הוא אהרון חי הירשמן, עובד תחזוקה בפארק הלאומי, שריצה שנת מאסר על סיוע לעבריין עמיר מולנר בעבירות נשק.

הירשמן נראה בעירייה רק כשהוא מחתים כרטיס - ונעלם על אופנוע. היום הוא עובד פארק לאומי רמת גן, ולפי המידע שהגיע אלינו ההנחיה למנותו הגיעה ישירות מלשכת ראש העיר. במקרה נוסף, הסכימה העירייה לשלם לאגודת רמת עמידר פיצוי על סלילת כביש בשטח המגרש - למרות שהקבוצה סגורה כבר עשור והיועץ המשפטי התנגד לפיצוי. בראש האגודה שאמורה לקבל את הפיצוי עומד איש השוק האפור גל יוסף, חבר לשעבר בכנופיית רמת עמידר ומי שפורסם כמקורב לעמיר מולנר.

זינגר בהארכת מעצרו השבוע

זינגר פיצל תקנים והמציא תפקידים למקורבים

לא רק גורמים עבריינים הצליחו לחדור לעיריית רמת גן - יותר ויותר מקורבים לזינגר השתלטו על תפקידי מפתח בעירייה בשנה האחרונה. גורמים בעירייה, בהם חבר האופוזיציה אדם קניגסברגר, טוענים כי זינגר "סידר לאנשים ג'ובים - בכל יומיים יש אנשים חדשים ויועצים, שההרגשה שהיא שזינגר הבטיח להם משהו בבחירות". מדובר להערכתו בעשרות מינויים פוליטיים מעל המותר, כאשר זינגר מפטר אנשים, מפצל תקנים וממציא תפקידים כמו מנהלת מחלקת התעמלות אמנותית. אחת הבכירות בעירייה אף הודתה ש"כל תקן שיש - גונבים עבורנו.

פרשה נוספת שהסעירה את רמת לאחרונה היא מינויו של ירון שמואלי למנכ"ל החדש של הפארק הלאומי. שמואלי, יחצ"ן מסיבות ותיק, מילא במסע הבחירות של זינגר תפקיד מרכזי. לאחרונה פנה ראש העיר לליעד אילני - יו"ר הדירקטוריון של הפארק - ודרש ממנו למנות את שמואלי לתפקיד, לדבריו. "הוא אמר לי 'יהיו עוד מועמדים, אתה תגיד שעשית חושבים ובסופו של דבר הוא יהיה - לא נשאיר את זה ליד המקרה, ואם אתה לא מתכוון לעשות את זה אני אעשה את זה", טען אילני.

עבריין נוסף עם קשרים מפתיעים בעירייה הוא מומי עמר, שריצה עונש מאסר בגין עבירות בנייה אך הריסת העסק שלו בשכונת עמידר התעכבה. לדברי ברזילי, "גם הטרקטורטיסטים קיבלו איומים ונמנעו מלבצע וזה התעכב". אחד הגורמים בעירייה המעורב בנושא אישורי הבנייה הוא ג'קי אביטל, יד ימינו של זינגר, בעברו רכז מודיעין במרחב דן במשטרה ששוחרר מעבודתו בשל חשד שמסר מידע משטרתי לעבריינים. "הוא הזרוע הביצועית של זינגר בחלק מהמקרים, ובסיפור של עמר הוא גם התערב - הוא עושה לזינגר נזק", טענו גורמים בעירייה. 

עמיר מולנר, ארכיון (Yossi Zeliger/Flash90)

תגובות: "הטחת שקרים וכזבים"

ראש העיר ישראל זינגר מסר בתגובה באמצעות עורך דינו: "עם כניסתו לתפקיד החל מר זינגר להוציא לפועל שינויים רבים שמטרתם אכיפה מוגברת של נורמות עבודה תקינות, אשר מצבה של העירייה חייבן. פעילות זו הייתה לצנינים, בעיני יריביו הפוליטיים וגורמי אופוזיציה שונים אשר החלו להפיץ שקרים בדבר מעורבות של גורמים עבריינים בנעשה בעירייה או בהשפעה על ראש העיר הנבחר, שלהן ולאמת אין דבר".

"מאחורי חקירת המשטרה והפרסום כאחד, עומדים אותם גורמים ממש, אשר כשלו במבחנו של הבוחר וכעת מבקשים לעוות את רצונו על דרך של הטחת שקרים. ראש העיר יסייע בחקירת המשטרה שנפתחה השבוע, ויתרום את חלקו בחשיפת האמת. כשזאת תיחשף, יתברר עד כמה משוללי יסוד היו ההאשמות. חשוב לציין כי אנו מנועים מלהתייחס באופן מפורט לכל אחד מהכזבים שפורסמו בכתבה על מנת שלא נמצא מכשילים את החקירה ומשפיעים על עדיה".

תגובת עיריית רמת גן: "העירייה והעומד בראשה פועלים בשקיפות וביושר למען הלחימה בשחיתות. הטענות בדבר מינויים לא ראויים משוללות כל יסוד. כל המינויים, שאינם מינויים לתפקידי אמון, נעשו על דרך של מכרזים המבוקרים על ידי יועצים משפטיים, מבקר העירייה ומשרד הפנים ובהתאם לכללי המנהל התקין. הטענות בדבר מעורבות גורמי פשע בנעשה בעירייה הינן חסרות שחר ומקורן בגורמי אופוזיציה ויריבים פוליטיים. העיריה מנהיגה בשנה האחרונה, מדיניות של אפס סובלנות כלפי עבריינים ועבירות בניה ומבצעת אכיפה של צווים אשר במשך שנים רבות לא נאכפו".

פרקליטו של עמיר מולנר מסר בתגובה: "עמיר מולנר לא נמצא בארץ מזה כשנה וחצי לפחות ואין לו שום קשר או ידיעה לגבי האמור בכתבה".

מומי עמר מסר באמצעות פרקליטו כי "לא היו דברים מעולם.המבנים הבלתי חוקיים נהרסו עד היסוד, ואין אמת בטענה כי ג'קי אביטל ניסה לסייע למרשי למנוע את ביצועו של צו ההריסה".