הסערה בעיריית רמת גן: "התרעתי על זינגר - וצחקו עליי"

עיכובו לחקירה של ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן, לא הפתיע את יריביו הפוליטיים. כרמל שאמה הכהן, שאף הגיש את התלונה שהובילה לחקירה, טען כי "כל מי שעבר ליד זינגר קיבל הבטחה לתפקיד". גם סגן ראש העיר עד לאחרונה הצטרף לביקורת: "היו כל מיני גורמים לא סימפטים שנכנסו לתוך הוורידים"

עבריינים חדרו ללשכת ראש העיר? (חדשות 2)

"העדתי נגדו ונגד עובדיו במשך שעות, אמרתי לכולם שיבוא יום והוא ייעצר - ידעתי". כך אמר היום (שני) כרמל שאמה הכהן לחדשות 2 Online לאחר שנודע כי ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר עוכב בחשד למעורבות בפרשת השחיתות שבמרכזה חדש לקבלת שוחד. שאמה הכהן, היום שגריר ישראל ל-OECD בצרפת, התמודד בבחירות האחרונות לראשות עיריית רמת גן והוא זה שהגיש את התלונה למשטרה נגד זינגר ומקורביו - שהובילה לחקירה הסמויה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשטרה חשפה הבוקר חשד לפרשת שחיתות חמורה בקרב בכירים בעיריית רמת גן. יותר מ-20 בני אדם, בהם ראש העירייה זינגר עוכבו לחקירה. השוטרים פשטו על משרדי עיריית רמת גן בלב העיר ותפסו מסמכים רבים, לאחר חקירה ממושכת שבמסגרתה נבדק חשד למעורבות של עבריינים במערכת הבחירות האחרונה. זינגר נשלח למעצר בית של שבעה ימים בחשד לקבלת שוחד. נאסר עליו להתקרב לבניין העירייה במשך 15 יום.

"אפשר לרשום עליו שיא גינס - אין ראש עיר גדולה בישראל שנעצר עם כל המקורבים שלו בתוך שנה מהבחירות, אין דבר כזה", אמר שאמה הכהן. "אמרתי להרבה אנשים: 'אתם תראו שהוא ייעצר'. אמרתי להם שהאמת תצא לאור. הייתי צריך לבלוע את הלשון כמה פעמים כי הרבה אנשים אמרו לי שאני מדבר ממשאלות לב, אבל לא יכולתי לספר להם הכל ולשבש את החקירה, אבל הראיות שמסרתי למשטרה היו חותכות".

עוכב לחקירה בפרשה. זינגר (תמר מצפי גלובס)

שאמה הכהן ציין כי זינגר הגיע עם הרבה כסף שחור וקמפיין נגטיבי, ולווה על ידי גורמים בעייתיים: "כל מי שעבר לידו קיבל הבטחה לתפקיד, גם כאלה בכירים, הוא בנה לעצמו צבא ללא עלות וניהל מערכת בחירות מושחתת".

כבר כשהעיד במשפטו של צבי בר, ראש עיריית רמת גן לשעבר שהואשם בלקיחת שוחד, הפנה שאמה הכהן אצבע מאשימה כלפי זינגר. "גם זינגר חבר לגורמי פשע ולא יעבור הרבה זמן שהציבור יידע על זה", אמר לשופט, מה שגרר עליו ביקורת. "לקחו את זה כאילו שאני ממורמר מהבחירות".

שאמה הכהן בימיו בכנסת (פייסבוק)

"היו שמועות ולחשושים"

ד"ר אבי ליליאן פוטר רק לפני כשבועיים מתפקידו כסגן ראש העיר על ידי זינגר. גם ליליאן טען כי התנהלותו של זינגר הייתה חשודה. "שמועות ולחשושים היו כל הזמן. התרעתי ודיברתי וכן הלאה. אנחנו מדברים לא רק על נושאים של שוחד", אמר לחדשות 2 Online.

"ימים לא טובים עוברים על רמת גן, לתושבים מגיע לקבל שלטון נקי וטהור למען התושבים ולא שלטון אינטרסנטים שמקדמים שוחד וטובות הנאה לכאורה", הוסיף ליליאן. "כל הנאשמים שהיו תחת פיקודו של צבי בר נשארו בתפקידיהם וזה הכשל הכי חמור של זינגר, את הפירות אנחנו מקבלים כרגע".

ליליאן הבהיר כי לא ראה גורמים עבריינים בתוך העירייה, אך להערכתו "היו כל מיני גורמים לא סימפטים בלשון המעטה שנכנסו לתוך הוורידים. זינגר התייחס אליי בצורה מאוד לא קולגיאלית. לא הקשיב לעצות שלי ולכל הדברים שהחלטתי לעשות ואז הוא פיטר אותי לפני שבועיים". היום הוא חבר במועצת העיר ועובד כווטרינר.

"היו שמועות ולחשושים" (עזרי עמרם, חדשות 2)

חקירה בת שנה, עשרות נחקרים

מלבד בכירים בעיריית רמת גן, מעוכבים גם אנשים שעל פי החשד היו בצד השני של מערכת השוחד - על פי חשדות המשטרה, בהם קבלנים, אנשי עסקים ומאכערים. בין החשדות שנחקרים: שוחד שניתן לבכירים בעירייה בעבור הטבות למיזמים עסקיים ומשרות בעתיד. עוד חושדים במשטרה כי גורמים עבריינים ניסו לחדור למסדרונות העירייה ולהשפיע על בכירים תמורת תמיכה וקידום ענייניהם בעירייה.

בשנה האחרונה פעלו יחידות המודיעין והחקירות של להב 433 לחשיפת החשד לשחיתות בעירייה. המשטרה טוענת כי במהלך החקירה הסמויה היא זיהתה ניסיון חדירה לעירייה של גורמים המזוהים עם פעילות פלילית של גורמי פשיעה. החוקרים טוענים שגורמים בעירייה מקיימים קשרים עם אנשים שמזוהים עם ארגון הפשיעה של עמיר מולנר, לצורך הקמת מיזמי נדל"ן משותפים בעיר. הניסיונות הללו סוכלו לאחר שזוהו מבעוד מועד.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv