רצח גדי ויכמן: שוטרת הושעתה בשל "חשד לפלילים"; הפקח העירוני שהתלווה אליה פוטר

חקירת הדקירה הקטלנית בסוף השבוע האחרון של תושב באר שבע ממשיכה להתפתח. אחר הצהריים החליט המפכ"ל להשעות שוטרת סיור שהייתה בקרבת הזירה, בשל "בעיית אמינות קשה". הפקח העירוני שהתלווה אליה פוטר מתפקידו בעירייה. במסע"ת מיוחדת שכינס מפקד מחוז דרום במשטרה נאמר: "ערכי יושר ואמינות הם בסיסיים בעבודתו של השוטר"

בדיקת השתלשלות האירועים בסוף השבוע האחרון שהובילה להירצחו של גדי ויכמן ז"ל בבאר שבע נמשכת - ועל מה שעלה עד כה ממסקנותיה ישלמו שוטרת הסיור והפקח העירוני שהיו באותה העת בקרבת הזירה בתפקיד. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור ישיר את מסיבת העיתונאים מיוחדת בנושא של המחוז הדרומי במשטרה.

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יוסי פריינטה, הגיע למסיבת העיתונאים היישר מביתה של האלמנה מיכל ויכמן. "היה לי חשוב לעדכן אותה באופן אישי על תוצאות הבדיקה לפני שאני אומר זאת לציבור כולו", פתח במילים אלו פריינטה את דבריו.

"ביום שבת לפנות בוקר אירע מקרה טראגי ומזעזע", קבע פריינטה והוסיף: "אדם מן היישוב גדי ויכמן ז"ל נדקר למוות, על פי החשד על ידי בחור צעיר ועל רקע הקמת רעש והפרעת מנוחה".

"הגעתי לזירה ביחד עם קציני המחוז והמרחב, עודכנתי על הממצאים בזירה ופעולות החקירה שהתבצעו באותם רגעים וביצעתי הערכת מצב ראשונה בזירה", עדכן פריינטה לגבי פעולתו בליל הרצח והדגיש: "ביקשתי לתחקר ולתשאל באופן אישי את השוטרת של תחנת באר שבע ואת הפקח העירוני שע"פ רישומי המוקד הגיבו לקריאות הראשונות על הקמת רעש בגן המשחקים".

"דברי השוטרת והפקח העירוני נשמעו אמינים ובטוחים"

"בתחקיר הן של השוטרת והן של הפקח העירוני, טענו השניים כי בעקבות קריאות 100 במוקד שהתקבלו הם הגיעו למקום ראו שגן המשחקים ריק מאדם, לא ירדו מהרכב ודיווחו שהכול שקט ועזבו את המקום לטיפול באירוע אחר", סיפר והדגיש: "דבריהם נשמעו אמינים ובטוחים וגם גרסתם הסתדרה עם העובדה כי מאז אותן קריאות על הקמת רעש בחצות ועד בעצם בסמוך לאירוע הדקירה כשעתיים אחרי לא התקבלו שום קריאות 100 במוקד של אזרחים נוספים על הקמת רעש במקום".

"בחלוף השעות החלו להישמע בתקשורת טענות כי ניידת כלל לא הגיע לזירה בחצות ובעצם הניידות הראשונות הגיעו רק בעקבות הדיווח על הדקירות במקום", הוסיף.

בשלב זה, בתום התייעצות עם מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, מינה ניצב פריינטה צוות מאוד מצומצם של קצינים שבמקביל לחקירת הרצח החלו בבדיקת התנהלות האירוע כולו.

"בהתנהלות הפקח והשוטרת ניכרת בעיית אמינות קשה"

בשעות הצהריים המוקדמות קיבל פריינטה לידיו את הממצאים הראשוניים של הבדיקה, ומהם עלה כי בהתנהלותם של השוטרת והפקח העירוני ניכרת בעיית אמינות קשה.

"אינני יודע לומר בוודאות ובנחרצות כי הגעת השוטרת והפקח העירוני לזירת האירוע בחצות הייתה משנה את תוצאות האירוע הטראגי שהתרחש כשעתיים מאוחר יותר, אבל אין לי ספק כי אי הגעת הניידת לאירוע הקמת רעש זאת תקלה", ציין פריינטה והדגיש : "הערכים של יושרה, אמינות, דיווח אמת הם ערכים בסיסים בעבודתו של שוטר".

מפכ"ל המשטרה דנינו קיבל את ההמלצה להשעות לאלתר את השוטרת מהשירות במשטרה ולהעביר את ממצאי התחקיר לבדיקת מחלקת חקירות שוטרים. כמו כן, בעקבות הודעת המשטרה על התנהלות השוטרת והפקח העירוני שהתלווה אליה בליל הרצח, הוחלט בעיריית באר שבע לסיים את עבודתו של הפקח. ההחלטה התקבלה לאחר שראש העיר רוביק דנילוביץ', עודכן בפרטי האירוע על ידי מפקד מחוז הדרום במשטרה.

"מחוז דרום עובר ימים לא קלים אך יש בו שוטרים וקצינים מצוינים ישרים ואמינים שידעו להתמודד ולעבור גם ימים קשים אלו. עלינו כולנו להפיק לקחים מהאירוע הקשה ולבדוק את התנהלותנו על ציר הזמנים שלב אחר שלב ולתקן את הנדרש תיקון ובמיידי", סיכם פריינטה את דבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת