כתובות נאצה בגבעת התחמושת: "גינטר גראס צדק"

יומיים בלבד לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ריססו הלילה אלמונים כתובות נאצה על האנדרטאות באתר גבעת התחמושת, בהן "גינטר גראס צדק" ו"ציונים עלובים". העובדים שהגיעו לאתר גילו בנוסף כי דגל ישראל שהתנוסס במקום - נשרף. יו"ר האתר: "התחושות הן נוראיות". המשטרה פתחה בחקירה

ארבעה ימים בלבד לאחר שחוללו אנדרטאות בכביש הבקעה, ויומיים בלבד לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, רוססו כתובות נאצה דומות נגד הציונות באתר גבעת התחמושת בירושלים. בין היתר נכתב על האנדרטאות "גינטר גראס צדק" ו-"ציונים עלובים".

הבוקר הגיעו לאתר המנכ"ל והעובדים כדי לפתוח את המקום לביקורים וסיורים כמדי יום, ונחרדו לגלות סיסמאות שרוססו על האנדרטאות במקום. על האנדרטאות נכתב: "גינטר גראס צדק", "ציונים עלובים" ו"הציונות אם כל חטאת". בנוסף גילו כי דגל ישראל שהתנוסס במקום נשרף והושלך.

יו"ר אתר גבעת התחמושת, מנחם לנדאו, סיפר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי "התחושות הן נוראיות. זה נורא, זה פשוט לחלל זכר יקירים אין לי מילה אחרת להגיד. זה אנשים שהם לא חלק מעמנו, זה פשוט נורא".

"אף אחד לא יכניע אותנו"

"האתר לא ייסגר אף אחד לא יכניע אותנו, זה אתר פעיל, אנחנו לא נפסיק", הוסיף מנהל האתר, וציין כי האירוע מזכיר לו את חילול האנדרטאות בשבוע שעבר באזור הבקעה. "ההערכה שלי היא מצורת הכתיבה, הנוסח והאותיות שזה קודם כל כנראה יהודים, יכול להיות מחרדי קיצוני ועד השמאל הקיצוני".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת גינה את המעשה בחריפות. ברקת שלח את צוותי העיריה להסיר את כתובות הנאצה, לסייע להחזיר את האתר לקדמותו ולאפשר את קיום כל הטקסים המתוכננים בו השבוע כרגיל. תלונה הוגשה במשטרה ונפתחה חקירה רשמית. 

גם במשרד גינו בחריפות את האירוע בגבעת התחמושת. סמנכ"ל וראש אגף משפחות הנצחה אריה מועלם אמר בתגובה: "אנו רואים בחומרה שדווקא בשבוע בו החברה הישראלית מתאחדת סביב המשפחות השכולות יש גורמים שפוגעים באחדות העם, בחברה הישראלית ובכלל במשפחות בשכולות בפרט".

בשבוע שעבר: חוללו אנדרטאות בבקעה

לפני ארבעה ימים חוללו שלוש אנדרטאות שונות לאורך כביש 90 בבקעת הירדן בכתובות ואיורי דגל פלסטין. בין השאר חוללה אנדרטה שהוקמה לזכר סלעית גוטמן-שטרית שנרצחה בפיגוע ירי ביישוב מחולה.

על אתרי ההנצחה רוססו כתובות "די לכיבוש" בעברית, "ציונים החוצה" וגם: "נהרגו בעוון מרידה באומות" - משפט שנהוג לייחס לחרדים קיצונים. פרט לאנדרטה לזכר גוטמן-שטרית ז"ל, חוללה אנדרטת הבקעה בצומת יפית לזכר חללי צה"ל והאנדרטה לזכר השוטרים שנרצחו בכביש לפני כשנתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת