מסתמן: אין אשמים בירי בכפר כנא

חודש אחרי התקרית שהסעירה את המגזר הערבי בה ירו למוות שוטרים בח'יר חמדאן, ועדיין לא נפתחה חקירה פלילית. הסיבה: עד כה לא התגבשה תשתית ראייתית נגד אף אחד מהשוטרים המעורבים. הטיפול עדיין מוגדר "בדיקה"‎

האם תיק ח'יר חמדאן עומד להיסגר? בחלוף חודש בדיוק מהאירוע בו נורה למוות ח'יר חמדאן בכפר כנא, אף שוטר לא נחקר באזהרה על ידי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). הטיפול בפרשה בה נורה הצעיר בן ה-22 עדיין מוגדר במח"ש כבדיקה ולא כחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתברר כי עד כה חוקרי מח"ש גבו עדויות מארבעת השוטרים המעורבים בתקרית, מגורמים נוספים וגם נאספו ממצאים בשטח ונערכו בדיקות בליסטיות, אך מכל החומר שנאסף עד כה עולה כי אין תשתית שמצדיקה מעבר לחקירה פלילית. המשמעות היא שבחלוף חודש מהאירוע, אין בידי חוקרי מח"ש שום חשוד בביצוע עבירה פלילית, ומסתמן כי בפרשה זו לא יוגשו כתבי אישום.

ומה עם תוצאות הנתיחה? במחלקה לחקירת שוטרים טוענים באופן תמוה כי תוצאות הנתיחה עדיין לא הגיעו מהמכון המשפטי באבו כביר, למרות שחלפו כמעט 30 יום מהנתיחה עצמה.

ההרוג ח'יר חמדאן

חמדאן נורה למוות לאחר שהשוטרים חשו איום

נהג הניידת שירה בחמדאן על פי צילומי האבטחה טען במשטרה כי הוא ניסה לבצע נוהל מעצר חשוד וכיוון למקום הכי נמוך שיכול - אל המותן. בדבריו הדגיש השוטר כי לא התכוון להרוג את הצעיר. למרות המחאות הרבות במגזר הערבי, השוטרים ששהו בניידת חזרו לפעילות במשטרה - אך הועברו לאזור אחר במחוז הצפוני.

עו"ד זאב ניר, פרקליטו של השוטר שביצע את הירי הדגיש אחרי התקרית כי "הוא בטוח שפעל כהלכה. תחושותיו קשות כי מכנים את המקרה רצח ויש ניסיון לעשות עליהום ולגרוף הון פוליטי, אבל הוא מאמין שעשה מה שעשה ופעל כנדרש בגלל שנשקפה לו ולחבריו סכנת חיים".

הפרקליט הוסיף בשיחה עם חדשות 2 Online כי לדברי השוטרים שהיו בניידת בכפר כנא, אחרי התקרית התקרב אל השוטרים המון זועם שנשא אבנים, בלוקים ומוטות ברזל שאילצו את הכוח לעזוב את הכפר תוך ביצוע ירי אזהרה באוויר.

תיעוד הירי במצלמת אבטחה נוספת

חמדאן נורה כאשר הגיעו השוטרים לכפר כנא במטרה לעצור צעיר החשוד בהשלכת רימון הלם. בדרכם לביצוע המעצר הגיע חמדאן כשהוא אוחז בסכין. במשטרה הסבירו כי חמדאן ניסה לתקוף את השוטרים באמצעות כלי הנשק ולאחר שאלו חשו מאוימים - פתחו לעברו באש. חמדאן נפצע בפלג גופו העליון ופונה על ידי צוות מגן דוד אדום לבית חולים העמק בעפולה במצב קשה, אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.