נחשפה זהותם של סוחטי הרב פינטו

אחרי שהתפוצצה פרשת הסחיטה של הרב פינטו, חושף היום עיתון ה"ניו יורק טיימס" את שמותיהם של שני חשודים במעשה. אחד החשודים היה עוזרו האישי של הרב והשני, יחצ"ן שעבד בשבילו. מקור אלמוני ב-FBI הודה כי השניים אכן נמצאים במעקב על מעורבותם בעניין

הרב פינטו. ארכיון (AP)

עיתון ה"ניו יורק טיימס" שופך היום אור חדש על פרשת סחיטת הרב פינטו. למרות היותו רב מוכר ומוערך בארץ ובעולם, לאחרונה נקשר שמו בפרשה בה נעלמו כספי תרומות בסך מיליוני דולרים מקרן הצדקה של הרב.

חסידיו של הרב מהמעגל הראשון, סיפרו לעיתון האמריקני כי הרב נפל קורבן לפרשת סחיטה סבוכה, אותה ניהלו שניים מעוזריו האישיים, שגנבו את כספי התרומות וניסו להפלילו במעשה. למרות שטרם בוצעו מעצרים, משרד המשפטים האמריקני לקח את העדויות ברצינות והחל לחקור את הנושא, מפרסם העיתון האמריקני.

חסידיו של הרב הפנו אצבע מאשימה כלפי חסיד לשעבר של הרב, ששימש כעוזרו האישי, ישראלי בן 39 בשם עופר ביטון. עם זאת, עורך דינו של ביטון הכחיש כל מעורבות של מרשו בפרשה. חסידיו של הרב טוענים בתוקף כי ביטון, בשיתוף פעולה עם יחצ"ן ישראלי החי בניו יורק בשם רון טורוסיאן, טווה מזימה להוצאת כספים רבים מהרב.

מזימה סבוכה של סחיטה

על פי התכנית, לכאורה, של השניים, ימעל ביטון בכסף וידליף לתקשורת כי הרב עשה זאת. מיד לאחר מכן, יפנה ביטון את הרב לטורוסיאן, על מנת שישכור את שירותיו לטיפול ב"פרסום השלילי". גם טורוסיאן הכחיש כל קשר לפרשה וכינה את ההאשמות "אבסורד".

על פי הניו יורק טיימס, טורוסיאן בן ה-37, בעל החברה 5W, ידוע כאיש יחסי ציבור קשוח וערמומי, שלא בוחל באמצעים. הוא מייצג שלל ידוענים ישראלים ואמריקנים, ביניהם הראפר שון קומבס (פאף דדי). מקור אלמוני ב-FBI סיפר לעיתון האמריקני כי אכן נחקר תפקידם של השניים בפרשה.

הרב פינטו שכר את שירותיו של ביטון כמתורגמן ועוזר אישי בשנת 2005. לפני שעבד אצל הרב פינטו, עסק ביטון בתחום מכונות ההימורים בעיר. כיום, על פי רישומי העסקים בעיריית ניו יורק, הוא בעליה של חנות פורנוגרפיה. אחרי זמן מה, הפך ביטון ל"שומר הסף" של הרב והיה אחראי על יומנו וכן על חלק מענייניו הכספיים.

דרשו חצי מיליון דולר ואיימו בפרסום שלילי

ביטון היה אחראי על העברת תרומות לבנק אך למעשה, חושדים ב-FBI, הוא העביר חלק גדול מהסכומים לכיסו. מקורביו של הרב אמרו שהוא החל לחשוד בביטון כשהיו אי התאמות ברישומי התרומות. הפרשה התפוצצה בשנת 2010, כשהחליט הרב לעזוב דירה ששכר לו ביטון.

ערב אחד, הגיעו ביטון וטורוסיאן לדירתו של הרב ודרשו ממנו כסף, כך מעידה אישה שטוענת שהייתה נוכחה בדירה. לפי דבריה, דרש טורוסיאן מהרב חצי מיליון דולר ושכר דירה של חמישה חודשים, או שידאג לפרסום שלילי נגדו בכל רחבי המדינה.

בזמן שגייס הרב את הכסף, החלו להופיע פרסומים שליליים אודותיו, כולל ניסיונות חוזרים לשנות את הערך שלו בוויקיפדיה, כך שיכיל מידע כוזב ופוגעני אודותיו.

הרב פינטו סירב להגיב לכתבה ב"ניו יורק טיימס" אולם אישר לעורכי דינו לשוחח עם העיתון.

פינטו מספר: כך ניסו לסחוט אותי

הרב פינטו בשנים האחרונות הוא אולי התופעה הרבנית המרתקת ביותר בישראל. הרב מרכז סביבו פוליטיקאים בכירים, נציבים בדימוס, אילי הון - וכולם אומרים שהוא יחיד בדורו. יש לו 18 מרכזים רוחניים בעולם ואימפריה רבנית שמגלגלת עשרות מיליוני דולרים של תרומות מדי שנה.

 

בשנה האחרונה הוא נקלע לעין הסערה. לדבריו, שניים מאנשי חצרו בניו יורק ניסו לסחוט אותו. הם התקשרו באישון לילה ודרשו 700 אלף דולרים במזומן, אמרו שהסכום יעלה ב-50 אלף דולרים בכל שעה ואיימו לפרסם מידע אישי על מצב בריאותו של אחד מקרובי משפחתו של הרב אם הם לא יקבלו את הכסף. השניים כמובן מכחישים.

 

אבל המהומה בחצרו של הרב לא מסתיימת בזה. עכשיו, הוא צריך להתמודד על אורח החיים שלו. מסמכים שהגיעו לכתב "עובדה" צח שפיצן מעידים גם על דירות שנקנו עבור הרב בארץ ובחו"ל, כמו גם מסמך שמראה שעל חודש ימים שבילה עם משפחתו במלון פאר בבואנוס איירס הוא שילם כ-35 אלף דולרים.

 

חופשה יוקרתית בהמפטונ'ס

 

מסמך אחר מעיד על נסיעות לנופש של הרב עם חסידיו, לאחוזה יוקרתית באיסט המפטונ'ס ליד ניו יורק באוגוסט 2008, בעלות של 77 אלף דולרים ובאפריל 2009 בעלות של כ-40 אלף דולרים.

 

חילופי ההאשמות מגיעים לשיאם, סביב מסמך אחר המתעד לכאורה רכישת שעוני יוקרה בשווי כולל של מעל 600 אלף דולרים עבור העמותה של הרב. אנשיו טוענים מנגד: אחד הסוחטים הוא שמעל בכספי העמותה וקנה את השעונים בעצמו.

 

הרב: "דבר אכזרי מאוד עד שערי מוות"

 

בריאיון נדיר מתייחס הרב פינטו לטענות הללו ומדבר על סערת הנפש שבה הוא נתון בשנה האחרונה. "אנחנו יודעים שיום אחד כל הסיפור ייצא", הוא אומר.

 

"מתי שהסיפור ייצא, יבינו כמה סבלנו, כמה הצטערנו, כמה כאב עברנו וכמה ניסינו לשמור בשקט שלא ייצא בחוץ", הוסיף הרב פינטו. "אבל ברגע שזה עובר שלב של חילול השם וחיים, זה צריך לעצור".

 

כשנשאל מה ביקשו המאיימים לחשוף ענה הרב: "זה דברים עדינים של מצב בריאות של מישהו במשפחה. זה היה דבר אכזרי מאוד עד שערי מוות".

 

הסיפור המלא: ביום חמישי הקרוב בתכנית "עובדה"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת