פוטין: ארה"ב מעודדת את המפגינים

המשטרה סוגרת כיכרות במוסקבה בהן נערכו ההפגנות בימים האחרונים, אך עשרות אלפים טוענים שהם מתכוונים להמשיך להגיע להפגנות למרות המעצרים. פוטין טוען כי ארה"ב מעודדת את המפגינים וכי הם פועלים ממניעים אנוכיים, אבל הבלוגר אלכסי נוואלני, שגם הוא נעצר עונה: "כך אנחנו אומרים להם שאנחנו קיימים"

רוח חדשה נושבת ברוסיה: בזמן שהנשיא וראש הממשלה מתכננים את חילופי השלטון ביניהם, ברחובות נמשכות הפגנות שמסתיימות במאות עצורים. המשטרה התעמתה אמש עם אלפי מפגינים במרכז מוסקבה, שמוחים זה היום השלישי ברציפות נגד פוטין ומפלגתו, בטענה שתוצאות הבחירות זויפו.

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון העבירה השבוע ביקורת נגד הממשל הרוסי, וטענה בעצמה שתוצאות הבחירות זויפו. מאוחר יותר, קלינטון גם קראה לאופוזיציה נגד שליט בלארוס להרים את ראשה. 

ראש הממשלה הרוסי ולדימיר פוטין מסרב לעמוד מנגד אל מול טענות אלו, ואומר היום במפורש: ארצות הברית מעורבת בעידוד ההפגנות נגד הקרמלין. "קלינטון נתנה את האות למתנגדי הקרמלין על תמיכת מחלקת המדינה האמריקנית, והם החלו בהפגנות", אמר פוטין בנאום טלוויזיוני.

"אנו צריכים לחשוב כיצד להדק את החוקים נגד הממשלות הזרות שמנסות להתערב בעניינים הפנימיים של רוסיה", אמר.

לקראת הבחירות לנשיאות במרץ הקרוב - פוטין לא לוקח סיכונים

מאז הבחירות ביום ראשון, עוברים ימים מתוחים על רוסיה. המפגינים טוענים שידו הארוכה של פוטין מגיעה לכל פינה: למשטרה, לתקשורת ולרשויות השמירה על החוק. אמנם פוטין אמר שהוא מבין כי הבוחר הרוסי רוצה שינוי, וגם הצהיר שיפעל כדי לקדם מודרניזציה, אבל בינתיים, על פי המפגינים במוסקבה, הוא פועל למען שינויים בחוק הרוסי והארכת כהונתו של הנשיא בעוד שנתיים. צעד כזה יאפשר לפוטין לשלוט ברוסיה עד אמצע שנות ה-20 של המאה העשרים ואחת.

ביום רביעי המשטרה סגרה את כיכר הניצחון, בה נערכות ההפגנות הסוערות בימים האחרונים, ולמרות זאת, 20,000 אנשים הודיעו על כוונתם להגיע להפגנות היום. ולדימיר פוטין טען שהמפגינים פועלים ממניעים אנוכיים, וגם האשים את האמריקנים בעידוד המהומות. כך או כך, כמה מאות מפגינים עדיין נמצאים בבתי כלא אחרי מעצרים המוניים ברחבי המדינה.

"כך אנחנו אומרים להם שאנחנו קיימים", כותב וצועק הבלוגר אלכסי נוואלני. "הם שומעים את הזעקות והם מפחדים". הבלוגר קורא לשביתה כללית שתשבית את המדינה ותצליח לגרום לראשיה לשקול שוב את מהליכיה, לקראת הבחירות לנשיאות רוסיה בחודש מרץ הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת