"ארה"ב שקלה פעולת קומנדו באירן להשבת המל"ט החמקן"

פרשת המל"ט החמקן שהופל באירן ממשיכה להעסיק את ארה"ב. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי גורמי ממשל שקלו במהלך הימים האחרונים פעולת קומנדו נקודתית במטרה להחזיר או להשמיד את כלי הטיס החשאי, שהיה במשימה עבור ה-CIA. הרעיון נדחה מחשש שהפעולה תצית מלחמה

המל"ט החמקן מדגם RQ-170 (רויטרס)

ארצות הברית שקלה לשלוח כוחות קומנדו מיוחדים לאירן על מנת להשיב את המל"ט החמקן שאבד - כך מדווח עיתון ה"וול-סטריט ג'ורנל". על פי הפרסום, גורמים רשמיים בממשל שקלו לשגר יחידה מובחרת לשטח האירני במטרה להשיב או להשמיד את כלי הטיס המסווג מדגם RQ-170, בפיצוץ מבוקר או באמצעות הפצצה אווירית.

על פי הדיווח, גם כאשר המל"ט מרוסק הוא עדיין אוצר בתוכו סודות צבאיים, ולכן גם שבריו עשויים להוות  סכנה ביטחונית. יתרה מזאת, אחת האפשרויות היא שהמל"ט לא התרסק אלא נחת נחיתה עצמית לאחר שאבד איתו הקשר - ואז בוודאי שסודותיו יוסגרו בקלות לידי האירנים.

בתום התלבטות ממושכת, החליטו לבסוף בממשל שלא לצאת למשימה, מחשש שהדבר יתפרש כאקט מלחמתי ויגרור את טהרן לעימות צבאי. התקווה הראשונית היתה כי התרסקות המל"ט התרחשה בשטח נידח ושהריסותיו לא יימצאו, אולם בשלב זה נראה כי התקווה הזו התבדתה והמל"ט אכן נמצא בידי צבא אירן.

המל"ט החמקן היה במשימת CIA

שלשום חשף גורם בכיר בוושינגטון כי המל"ט החמקן היה במשימה מטעם סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA - כך דיווחו העיתונים "וושינגטון פוסט" ו-"לוס אנג'לס טיימס".

המקור הביע דאגה שהאירנים יגלו פרטים על הטכנולוגיה המתוחכמת של כלי הטיס החדשני וייערכו לסיכול משימות מודיעין נוספות. "למרות שכלי הטיס התרכז במשימה סודית מטעם ה-CIA, אנשי חיל האוויר האמריקני הם אלו שהפעילו אותו", אמר הבכיר שהעדיף להשאר בעילום שם בגלל האופי הסודי של הנושא, אולם הביע חשש שאירן תשתף את המידע עם אויבים אחרים של ארצות הברית.

המל"ט מדגם RQ-170 נחשב לאחד הכלים המתקדמים בידי המודיעין האמריקני עם טכנולוגיה מתקדמת ומערכת מחשוב חדשנית המסייעות לו לחדור לשטחי אויב מבלי להיחשף . רוב היכולות שלו חשאיות, והפנטגון מעולם לא מסר מה עלותו של מל"ט שכזה, מה גודלו, ממה הוא עשוי ובאיזה מהירות הוא נע – כל הפרטים האלה נחשבים סודיים ביותר.

הפנטגון אישר כבר אמש כי המל"ט שהופל נמצא בידי האירנים. "אנחנו תמיד מודאגים כשיש כלי טיס, לא משנה אם הוא מאויש או לא, שאובד, במיוחד באזורים אליהם אנחנו לא יכולים להגיע", אמר ל"לוס אנג'לס טיימס" ג'והן קירבי, דובר הפנטגון. עוד דווח כי מטוס הריגול שנפל זהה למטוס שסייע במתקפה האמריקנית, שבסופה נלכד ונורה למוות אוסמה בן לאדן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת