"המל"ט החמקן שהופל באירן היה במשימה של ה-CIA"

גורמים בצבא ארה"ב אישרו כבר אמש כי המל"ט החמקן מדגם RQ-170 נמצא בידיים אירניות, אולם היום מוסר מקור בכיר בוושינגטון לכלי התקשורת בארה"ב כי כלי הטיס החשאי הופעל במסגרת משימה של סוכנות הביון המרכזית, ה-CIA. כעת חוששים בארה"ב שאירן תשתף את המידע הרגיש עם גורמים עוינים נוספים

המל"ט החמקן שהופל. בשירות ה-CIA (רויטרס)

גורם בכיר בוושינגטון חושף כי המל"ט החמקן שהופל השבוע מעל מזרח אירן היה במשימה מטעם סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA - כך מדווחים העיתונים "וושינגטון פוסט" ו-"לוס אנג'לס טיימס".

המקור הביע דאגה שהאירנים יגלו פרטים על הטכנולוגיה המתוחכמת של כלי הטיס החדשני וייערכו לסיכול משימות מודיעין נוספות. "למרות שכלי הטיס התרכז במשימה סודית מטעם ה-CIA, אנשי חיל האוויר האמריקני הם אלו שהפעילו אותו", אמר הבכיר שהעדיף להשאר בעילום שם בגלל האופי הסודי של הנושא, אולם הביע חשש שאירן תשתף את המידע עם אויבים אחרים של ארצות הברית.

המל"ט מדגם RQ-170 נחשב לאחד הכלים המתקדמים בידי המודיעין האמריקני עם טכנולוגיה מתקדמת ומערכת מחשוב חדשנית המסייעות לו לחדור לשטחי אויב מבלי להיחשף . רוב היכולות שלו חשאיות, והפנטגון מעולם לא מסר מה עלותו של מל"ט שכזה, מה גודלו, ממה הוא עשוי ובאיזה מהירות הוא נע – כל הפרטים האלה נחשבים סודיים ביותר.

הפנטגון אישר כבר אמש כי המל"ט שהופל נמצא בידי האירנים. "אנחנו תמיד מודאגים כשיש כלי טיס, לא משנה אם הוא מאויש או לא, שאובד, במיוחד באזורים אליהם אנחנו לא יכולים להגיע", אמר ל"לוס אנג'לס טיימס" ג'והן קירבי, דובר הפנטגון. עוד דווח כי מטוס הריגול שנפל זהה למטוס שסייע במתקפה האמריקנית, שבסופה נלכד ונורה למוות אוסמה בן לאדן.

"המטוס התרסק בשלמותו"

בתחילת השבוע דיווחה הטלוויזיה האירנית כי מטוס ללא טייס של צבא ארה"ב הופל אל הקרקע במזרח אירן. על פי הדיווח, כוחות אירניים השתלטו על המטוס בשלמותו לאחר ההתרסקות עם "מינימום נזק" באזור הסמוך לעיר קום, בה ממוקם אחד ממתקני הגרעין האירניים. מקור בממשל האירני שסירב להזדהות בשמו מסר לטלוויזיה האירנית הממשלתית אל-עלאם כי "צבא אירן הפיל כלי פולש מסוג RQ-170 של צבא ארצות הברית במזרח המדינה".

מקור בצבא האירני איים כי התגובה להפלת כלי הטיס שהפר את המרחב האווירי תתרחש מחוץ לגבולות אירן. "הצבא האירני יגיב לחדירת המל"ט לשטחנו, וזה לא יהיה מוגבל לגבולותיה של אירן יותר", אמר המקור בשיחה עם ערוץ הטלוויזיה אל-עלאם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת