חיילי אס.אס. יועמדו לדין על טבח אכזרי מלפני 67 שנה

חקירה מחודשת המתנהלת בגרמניה נגד 6 חיילי אס.אס לשעבר, בני 85, צפויה להסתיים בכתב אישום בגין סיוע לטבח של 642 בני אדם בצרפת. השישה חשודים שהציתו כנסייה שבה כלאו מאות גברים נשים וילדים שנשרפו למוות. בעקבות הרשעת דמיאניוק, הם צפויים לעונש גם אם לא היו מעורבים ישירות בטבח

יורשעו גם אם לא היו מעורבים ישירות בטבח (חדשות 2)

שישה חיילים נאצים ששירתו בחטיבת האס.אס. שהייתה אחראית לטבח הגדול ביותר שהתבצע על אדמת צרפת במלחמת העולם השנייה, בני 85-86 כיום, צפויים להיות מואשמים בבית משפט גרמני ברצח וסיוע לרצח של 642 גברים, נשים וילדים.

התובע של דורטמונד, אנדראס ברנדל, סיפר שהחקירה נפתחה מוקדם יותר השנה בהתבסס על תקדים שנקבע במשפטו של ג'ון דמיאניוק בן ה-91, ששירת כשומר במחנה ההשמדה הנאצי סוביבור בפולין. דמיאניוק הורשע המאי האחרון ב-28,060 סעיפים של סיוע לרצח, ומדובר בפעם הראשונה בתולדות המשפט הגרמני שבה הורשע אדם על היותו נוכח באתר שבו התבצע טבח - מבלי שהיה שותף בפועל.

לדברי התובע, השישה הם חיילי אס.אס לשעבר, כולם בני 85 עד 86, ששירתו בפלוגה 3 באחד הגדודים של הצבא הנאצי. הפלוגה הייתה אחראית לטבח שבוצע במרכז צרפת ב-10 ביוני 1944, ארבעה ימים אחרי הפלישה לנורמנדי.

מהעדויות שנאספו בידי החוקרים עולה כי ששת החיילים ריכזו את האזרחים באחת הכנסיות, ולאחר שחסמו את הדלתות, הציתו אותה על מאות האנשים בתוכה שנשרפו למוות. אלו ששרדו את השריפה וניסו להימלט, נורו. רק בודדים הצליחו להימלט מהתופת.

"ההוראה לביצוע הטבח ניתנה על ידי מפקד הגדוד אדולף דיקמן כנקמה על חטיפת חייל גרמני בידי המחתרת הצרפתית", הסביר התובע ברנדל והוסיף כי השישה שנעצרו היו חיילים זוטרים בלבד. כעת מנסים החוקרים לקבוע מה הייתה מידת ההשתתפות של השישה בטבח, כשבעקבות תקדים דמיאניוק התביעה תסתפק בעדויות על כך שהחשודים ידעו על המתרחש בעיר כדי להרשיע אותם בסיוע לרצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת