מאות עצורים בהפגנה סוערת נגד פוטין

אלפים ממתנגדיו של ראש הממשלה הפגינו אמש במרכז מוסקבה תחת הכותרת "רוסיה ללא פוטין", בטענה שהבחירות לפרלמנט שנערכו שלשום - זוייפו. המשטרה מסרה כי ביצעה כ-300 מעצרים במהלך ההפגנות. בבחירות שנערכו אתמול, מפלגתו של פוטין ספגה מהלומה קשה כאשר הרוב שלה בבית התחתון הופחת משמעותית. גם בבית הלבן הביעו דאגה

מפגן כוח מרשים אמש במוסקבה מצד כמה אלפי מפגינים, שהתאגדו בקריאה להביא לסיומו של שלטון פוטין ברוסיה. בבחירות לפרלמנט שנערכו במדינה ירדה באופן משמעותי כמות המנדטים שקיבלה מפלגתו של ראש הממשלה הרוסי, אולם משגיחים אירופים שבחנו את הבחירות קבעו כי ייתכן והן התנהלו בצורה לא הוגנת.

המשטרה במוסקבה מסרה כי במהלך ההפגנה נעצרו כ-300 בני אדם, מתוך 3,000 עד 5,000 שצעדו ברחובות העיר וקראו למהפכה ול"רוסיה ללא פוטין". מדובר באחת ההפגנות הגדולות שנערכו במדינה מזה שנים. המפגינים ניסו לצעוד לעבר הקרמלין, אך המשטרה פרסה שרשרת אנושית וחסמה את דרכם.

בבחירות קיבלה "מפלגת רוסיה המאוחדת" ובראשה פוטין 238 מושבים מתוך 450 בפרלמנט העליון. לשם השוואה, בפרלמנט התחתון מחזיקה המפלגה ברוב של 315 צירים. למעשה, הבחירות האחרונות היו הגרועות ביותר עבור פוטין, מאז תפס את השלטון לפני 12 שנים. הנשיא הרוסי דימיטרי מדבדב טען בתוקף כי הבחירות היו "הוגנות, כנות ודמוקרטיות", אך המשקיפים האירופים טענו כי ניכרו סימנים של מניפולציה.

גם הבית הלבן פרסם הודעה לפיה ארצות הברית מביעה "דאגה כנה" אודות ההתנהלות בבחירות. זאת, על סמך עדויות המשקיפים האירופים שטענו כי ישנן "ראיות חמורות" על כך שתיבות הצבעה מולאו בפתקים מזויפים. אפילו מיכאיל גורבצ'וב, הנשיא לשעבר שהוביל את פירוק מסך הברזל, אמר כי הבחירות היו "לא הכי כנות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת