צבא ארה"ב מאשר לראשונה: המל"ט החמקן בידיים אירניות

יממה לאחר הפרסומים באירן אודות מל"ט שהופל בשטחה, מאשרים לראשונה גורמים אמריקנים כי אכן מדובר בכלי טיס של צבא ארצות הברית. על פי הדיווח ברשת "פוקס", מדובר במטוס מתקדם וסודי ביותר שחיל האוויר האמריקני הסתיר במשך תקופה ארוכה. עם זאת, לא ניתן אישור לכך שהוא יורט על ידי צבא אירן

לראשונה מאז הדיווחים על מטוס ללא טייס אמריקני שהופל באירן, מאשרים גורמים ביטחוניים בארצות הברית כי כלי הטיס המתקדם אכן נפל לידיים אירניות, ומאשרים כי מדובר באחד הכלים המתוחכמים והסודיים ביותר של צבא ארצות הברית.

גורמים בצבא ארה"ב סיפרו לרשת "פוקס" כי אירן מחזיקה כעת את המטוס ללא טייס מסוג RQ-170. לטענתם מדובר במטוס חשאי, שתמונותיו מעולם לא הופצו או אושרו לשידור על ידי חיל האוויר האמריקני. עם זאת, לא התקבל כל אישור לכך המטוס אכן הופל על ידי הכוחות האירנים, כפי שדווח ברשתות הטלוויזה במדינה.

עוד דווח כי מטוס הריגול שנפל זהה למטוס שסייע במתקפה האמריקנית, שבסופה נלכד ונורה למוות אוסמה בן לאדן.

"המטוס התרסק בשלמותו"

אתמול דיווחה הטלוויזיה האירנית כי מטוס ללא טייס של צבא ארה"ב מדגם RQ-170 הופל אל הקרקע במזרח אירן. על פי הדיווח, כוחות אירניים השתלטו על המטוס בשלמותו לאחר ההתרסקות עם "מינימום נזק" באזור הסמוך לעיר קום, בה ממוקם אחד ממתקני הגרעין האירניים. מקור בממשל האירני שסירב להזדהות בשמו מסר לטלוויזיה האירנית הממשלתית אל-עלאם כי "צבא אירן הפיל כלי פולש מסוג RQ-170 של צבא ארצות הברית במזרח המדינה".

מקור בצבא האירני איים כי התגובה להפלת כלי הטיס שהפר את המרחב האווירי תהיה מחוץ לגבולות אירן. "הצבא האירני יגיב לחדירת המל"ט לשטחנו, וזה לא יהיה מוגבל לגבולותיה של אירן יותר", אמר המקור בשיחה עם טלוויזית אל-עלאם. 

נאט"ו מודה: איבדנו מל"ט במשימה באפגניסטן

כעבור שעות של אי בהירות, הודיע כוח המשימה הבינלאומי של נאט"ו באפגניסטן כי מל"ט שטס מעל מערב אפגניסטן ונעלם בשבוע שעבר עשוי להיות אותו מל"ט אותו הפילו האירנים היום.

"המל"ט שהאירנים מדברים עליו עשוי להיות כלי טיס אמריקני בלתי חמוש שהיה במשימה במערב אפגניסטן בשבוע שעבר", נמסר בהודעה. "מפעילי כלי הטיס איבדו את השליטה עליו ומאז ניסו לקבוע מה מצבו המל"ט מדגם זה אינו מיועד לשאת כלי נשק התקפיים והוא מופעל בעיקר למשימות איסוף מודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת