גם הסנאט אישר סנקציות על אירן

על אף החשש מעלייה דרסטית במחירי הנפט, קיבל הלילה הסנאט החלטה שלא לקיים כל קשר עסקי עם חברות ובנקים הקשורים לבנק המרכזי של אירן. בכך מצטרפת ארה"ב לגל המדינות שמטילות חרם כלכלי על מוסדות אירניים

הלחץ הדיפלומטי על אירן ממשיך להתגבר, ולאחר שורת הסנקציות שהטילו מדינות האיחוד האירופי על המדינה, הצטרף הסנאט האמריקני לחקיקה נגד קשרים כלכליים עם אירן.

התקנה החדשה שאושרה הלילה פה אחד, תחייב את ארה"ב להשעות קשרים עם מוסדות ובנקים המנהלים קשרי מסחר עם הבנק המרכזי של אירן. גורמים בארה"ב מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הסנקציה הזו תתרום ללחץ הבינלאומי ההולך וגובר על הרפובליקה השיעית - מבלי לגרום לתנודות לא רצויות בשוק הנפט.

האיחוד בעד סנקציות - ובעד הנפט 

האיחוד האירופי החליט להרחיב את הסנקציות נגד אירן והוסיף עוד 180 שמות של חברות וגורמים באירן לרשימה השחורה. שרי החוץ של האיחוד שמתכנסים בבריסל דנים במתח הגואה במזרח התיכון, בצעדים בינלאומיים נגד משטרו של אסד בסוריה ובעיקר בנושא איום הגרעין האירני וההסתערות של קיצונים על השגרירות הבריטית בטהרן ביום שלישי האחרון.

כבר עכשיו האיחוד האירופי מפעיל סנקציות נגד בכירים ועסקים באירן בשאיפה לגרום למדינה לוותר על שאיפותיה להשגת נשק גרעיני.

הסנקציות עליהן הכריזו היום מגבילות ופוגעות בדמויות בכירות ובחברות רבות, אולם חברי האיחוד כנראה לא מסכימים ביניהם על הפעלת סנקציות נגד תעשיית הנפט האירנית. ראשי משרדי האנרגיה באירופה אמרו היום כי כל חברי האיחוד יצטרכו לתמוך בחרם על ייבוא הנפט מאירן, אחרת, אין לסנקציות שכאלה שום השפעה.

שר החוץ הגרמני גוידו וסטרוולה אמר שפעולה נגד תעשיית האנרגיה של אירן יכולה לבלום את הכספים שמממנים את תעשיית הגרעין האירני, אבל שר החוץ הבריטי וויליאם הייג, שמתבטא בחריפות נגד טהרן בימים האחרונים, מנסה שלא לדון בסוגיית האנרגיה ולהתרכז בכלכלה האירנית: "אני בטוח שבסופו של דבר נוכל להגיע להסכמה". לדבריו, הוא מקווה שהסנקציות הנוכחיות ייפגעו ב"בטן הרכה" של השליטים בטהרן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת