אפגניסטן: אישה שנאנסה, נכלאה וילדה בת בכלא - שוחררה

רק אחרי ביקורת בינלאומית נוקבת החליט נשיא אפגניסטן קרזאי לשים קץ לתיאטרון האבסורד בסיפורה של גולנז, אישה שנאנסה על ידי בן-דודו של בעלה ונשלחה למאסר לאחר שהורשעה בניאוף. היא אף נאלצה להינשא לאנס, כדי שהבת שילדה לו בעודה במאסר לא תהיה ממזרה. כעת היא צפויה לצאת אל החופש, בתקווה שלא תהווה מטרה לנקמה

גולנז. כמה סבל לאישה אחת (חדשות 2)

נשיא אפגניסטן, חמיד קרזאי, הורה היום לשחרר מבית הסוהר אישה שנכלאה בגין ניאוף - אחרי שנאנסה על ידי קרוב משפחה. המהלך בא אחרי שרשויות המשפט האפגניות הודיעו כי בכוונתן להעניק לה חנינה.

האישה, העונה לשם גולנז, נידונה ל-12 שנות מאסר אחרי שהתלוננה על בן דודו של בעלה כי אנס אותה לפני כשנתיים.

סיפורה הקשה זכה לתשומת לב בינלאומית רבה, אחרי שבאיחוד האירופי הוחלט לאסור את הקרנת הסרט התיעודי שהופק על חייה, מחשש שהדבר רק יגביר את הסכנה הנשקפת לחייה.

שר המשפטים האפגני הציג לוועדה שהתכנסה כדי לדון בנושא, בראשות הנשיא קרזאי, דוח על מצבה של גולנז - ובראשו ההמלצה להעניק לה חנינה ולשחררה מהכלא. קרזאי הורה להוציא צו לביצוע המהלך באופן מיידי.

האישה, שילדה וגידלה את בתה בכלא, נאלצה להסכים להינשא למי שאנס אותה - כדי שהילדה הפעוטה לא תיחשב ממזרה לפי חוקי השריעה האיסלאמיים. הנשיא קרזאי אמר כי הורה לשר המשפטים בארצו להיפגש עם גולנז ועם האנס ובעלה בעל כורחה - כדי לאשרר את תוקף הנישואים אליו.

ההסבר למהלך נבע מחששו של קרזאי ממצב שבו תשוב האישה לכפר מגוריה ותהווה מטרה לנקמה מצד התושבים שם. עם זאת, הדגיש דוברו של הנשיא האפגני כי המשך הנישואים לא יהווה תנאי לשחרור.

עורך דינה של גולנז מסר כי היא אינה מעוניינת להמשיך בנישואיה לאנס, ודיווח כי ממתין לה מקום מקלט שבו תהיה בטוחה כשתשוחרר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת