יוון: שביתה כללית ומבחן לממשל

מבחן ראשון לראש הממשלה היווני החדש וממשלת המומחים שלו. 2.5 מיליון יוונים שובתים היום ומשתקים את המדינה. בעוד המפגינים מצטופפים סביב בית הפרלמנט באתונה, הממשל מתכונן לאשר תקציב צנע שיגרור גל פיטורים, העלאת מיסים וקיצוצים בפנסיות ובתנאי העובדים

יוון במבחן (חדשות 2)

בתי הספר ביוון סגורים היום, בתי החולים מטפלים רק במקרי חירום ושירות הרכבות מושבת לאחר שארגוני העובדים הכריזו על שביתה כללית של 24 שעות. מדובר במבחן הראשון לממשלת הטכנוקרטים של ראש הממשלה החדש לוקאס פאפדמוס, שעוד לא הספיק לחגוג את כניסתו לתפקיד.

מנהיגי אירופה אישרו השבוע סיוע בגובה 8 מיליארד דולרים ליוון, כדי למנוע פשיטת רגל. הארגונים שמייצגים יותר מ-2.5 מיליון יוונים, מחצית מכוח העבודה במדינה, קראו לאנשיהם לצאת לשביתה כדי לנסות לבלום את צעדי הצנע שיובילו לקיצוצים נוספים בתכניות הפנסיה, במיסוי במשכורות ולפיטורי אלפים.

הפרלמנט היווני שיצביע החודש על תקציב לשנת 2012, צפוי לאשר את המשך תכנית הצנע, כדי שיוון תמשיך לקבל סיוע מאירופה ותימנע מפשיטת רגל. אך חלק מהיוונים חושבים שהמדינה ממשיכה "לחגוג" על גבם של העובדים. "מספיק זה מספיק, אנחנו יוצאים לרחוב כדי להגיד שלתקציב הזה, תקציב הצנע הזה, תקציב הרעב הזה - אסור לעבור", אמר קריסטוס קיוסיס, חבר ארגון שיצא עם עוד כמה מאות מחבריו להפגין בכיכר סינטגמה מול הפרלמנט בבירה אתונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק