ההוכחה: בכירים אירניים פיקדו על הפריצה למתחם השגרירות הבריטית

לאחר שבריטניה האשימה את המשטר האירני במעורבות בהתקפה על השגרירות בטהרן - מגיעות ההוכחות. בכלי תקשורת ערביים מתפרסמות תמונות בהן נראים בכירים אירניים מפקחים על ההשתלטות על מבנה השגרירות. התמונות ה"מפלילות" שודרו בשידור חי בכל כלי התקשורת הערביים והאירניים, אך מאז חל איסור מוחלט לשדר בשידור חוזר

אירן הכחישה - אך עכשיו מגיעות ההוכחות כי גורמים רשמיים ברפובליקה האסלאמית היו מעורבים בניסיון ההשתלטות על מבנה שגרירות בריטניה בטהרן: בתמונות שמפורסמות בשעות האחרונות בכלי התקשורת הערביים מתועד אחד מבכירי כוחות ה"בסיג'", מליציות חמושות בבגדים אזרחיים הכפופות ל"משמרות המהפכה" - כשהוא מפקח אישית על הניסיונות לפרוץ למתחם השגרירות.

הבכיר, רזא נקדי, תועד במספר תמונות שונות בין ההמון הזועם שהתפרץ למתחם השגרירות בבירה האירנית ראשית השבוע. זאת ועוד, תועדו פעילים של יחידה מיוחדת הפועלת של "משמרות המהפכה", שהשתתפו בליבוי המהומות במתחם. בין הפעילים - גם שני בכירים בכוח "אל-קודס" של משמרות המהפכה - יחידת הכוחות המיוחדים האירניים הפועלת לרוב מחוץ לשטחי אירן ואחראית על הקשרים עם ארגון חיזבאללה.

הרחוב האירני חושש: הבידוד יגבר

מדובר למעשה בהוכחה חותכת לטענת בריטניה כי ההנחיה לפרוץ למתחם השגרירות הבריטית באה מהשלטונות. זאת, למרות ההכחשה הגורפת של הרפובליקה האסלאמית.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת הערביים, התמונות ה"מפלילות" שודרו בשידור חי בכל כלי התקשורת הערביים והאירניים - אך מאז חל איסור מוחלט לשדר בשידור חוזר את התמונות בהן מתועדים הבכירים. עוד דווח כי הרחוב האירני הביע הסתייגות מניסיון ההשתלטות, ואף הביע חשש שהדבר יגביר את בידודה של אירן בקהילה הבינלאומית ויגביר את הטלת הסנקציות על המדינה.

אתמול: בריטניה גירשה את הסגל האירני

אתמול הודיעה בריטניה כי הוא סוגרת את שגרירות אירן בלונדון ומקציבה לכל הדיפלומטים האירניים 48 שעות לצאת מהמדינה. צעד זה נעשה בתגובה לתקיפת שגרירות בריטניה שלשום בטהרן. הוא הוסיף כי לונדון ובנות בריתה "ישקלו צעדי ענישה נוספים נגד אירן בכינוס האיחוד האירופי שייערך מחר".

על התנערות שלטון האייתולות מהפגיעה בשגרירות, שבה פרצו למבנה מפגינים שכילו את זעמם במתחם והסירו ממנו את דגלי הממלכה, אמר שר החוץ הבריטי ויליאם הייג כי "הטענות באירן כאילו שלמשטר לא הייתה מעורבות במה שקרה הן דמיוניות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק