אירופה שוקלת חרם נפט על אירן

נורווגיה מצטרפת לבריטים ומודיעה על סגירת השגרירות באירן. באיטליה זומן השגריר האירני לשיחה במשרד החוץ, שם שוקלים להחזיר את אנשי הסגל לרומא. במקביל הודיעו באיטליה על כוונה להטיל חרם נפט על טהרן

הבריטים הבטיחו שלמתקפה עם שגרירות ארצם בטהרן יהיו "השלכות חמורות" על היחסים עם אירן - ומקיימים: בריטניה סוגרת את שגרירות אירן בלונדון ומקציבה לכל הדיפלומטים האירניים 48 שעות לצאת מהמדינה, כך אומר היום שר החוץ הבריטי ויליאם הייג בתגובה לתקיפת שגרירות בריטניה אתמול בטהרן. הוא הוסיף כי לונדון ובנות בריתה "ישקלו צעדי ענישה נוספים נגד אירן בכינוס האיחוד האירופי שייערך מחר".

על התנערות שלטון האייתולות מהפגיעה בשגרירות, שבה פרצו למבנה מפגינים שכילו את זעמם במתחם והסירו ממנו את דגלי הממלכה, אמר הייג כי "הטענות באירן כאילו שלמשטר לא הייתה מעורבות במה שקרה הן דמיוניות".

זמן קצר אחרי ההודעה הבריטית, החליטה גם נורווגיה לנקוט צעד דומה. גרמניה הכריזה על השבת שגרירה מטהרן להתייעצויות. גם הולנד הודיעה כי זימנה את השגריר האירני במדינה להתייעצות. איטליה מצדה הודיעה כי היא שוקלת את המשך יחסיה עם אירן. בהודעה של שר החוץ האיטלקי נמסר כי הם שוקלים לסגור את השגרירות האיטלקית בעקבות ההתפתחויות האחרונות. השגריר האירני באיטליה זומן לשיחה במשרד החוץ ברומא, במהלכה הובהר לו כי המשך פעילות השגרירות האיטלקית באירן מותנית בשמירת ביטחונם של אנשי הסגל הדיפלומטי. גם שוודיה נקטה בצעד דומה.

לצד ההרעה ביחסים הדיפלומטיים, איטליה שוקלת להטיל חרם על הנפט מאירן, בשיתוף עם ארצות הברית ובריטניה. במסגרת החרם, תופסק רכישת הנפט מאירן עד להודעה חדשה.

חלק מהסגל הדיפלומטי הבריטי פונה כבר הלילה

השגרירות הבריטית בטהרן פונתה מחלק מיושביה כבר בשעות הלילה. ראש הממשלה, דייויד קמרון, ושר החוץ הייג הבהירו ש"ביטחון הצוות הדיפלומטי ובני המשפחה של הצוותים עומד בראש סדר העדיפויות". בהצהרת משרד החוץ הבריטי נכתב כי "לאור אירועי אמש וכדי להבטיח את ביטחון המשפחות, חלק מהדיפלומטים יעזבו את טהרן".

בתוך כך, הצהיר אחד מארגוני הסטודנטים שהוביל את המהומות הקשות כי חבריו ימשיכו למחות נגד בריטניה ונגד הסנקציות שהטילה על אירן בעקבות דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. "תנועת המחאה של הסטודנטים" אף קראה לממשל האירני לנתק לחלוטין את הקשרים עם בריטניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת