בעקבות הפריצה לשגרירות: בריטניה פינתה דיפלומטים מאירן

שעות לאחר הודעת הסטודנטים שהובילו אתמול את ההשתלטות על שגרירות בריטניה בטהרן כי ימשיכו את מאבקם, פינתה בריטניה חלק מאנשי הסגל הדיפלומטי שלה מאירן. בעולם מגנים בחריפות את המתקפה על השגרירות, אבל דובר הפרלמנט האירני אומר: הגינוי "נועד לחפות על פשעי העבר של ארה"ב ובריטניה"

הסלמה נוספת ביחסים המתוחים בין לונדון לטהרן: בריטניה פינתה הלילה חלק מהסגל הדיפלומטי מאירן, כך מסרו מקורות במשרד החוץ הבריטי לסוכנות הידיעות "רויטרס" - זאת לאחר שאתמול החל משעות הצהריים ועד לשעות הערב, צבאו מפגינים על שני מבני שגרירות בריטניה בטהרן, פרצו פנימה ולזמן קצר אף החזיקו שישה עובדים כבני ערובה.

ראש הממשלה קמרון ושר החוץ הייג הבהירו ש"ביטחון הצוות הדיפלומטי ובני המשפחה של הצוותים עומד בראש סדר העדיפויות". בהצהרת משרד החוץ הבריטי נכתב כי "לאור אירועי אמש וכדי להבטיח את ביטחון המשפחות, חלק מהדיפלומטים יעזבו את טהרן".

בתוך כך, הצהיר אחד מארגוני הסטודנטים שהוביל את המהומות הקשות כי חבריו ימשיכו למחות נגד בריטניה ונגד הסנקציות שהטילה על אירן בעקבות דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. "תנועת המחאה של הסטודנטים" אף קראה לממשל האירני לנתק לחלוטין את הקשרים עם בריטניה.

גם נשיא ארצות הברית ברק אובמה גינה את הפריצה לשגרירות ואמר כי הוא עוקב בדאגה אחר האירועים. אובמה קרא לממשלת אירן "לעמוד בהתחייבויותיה כדי להבטיח את שלום הדיפלומטים הזרים בשטחה".

ולאחר שגם מועצת הביטחון של האו"ם גינתה "באופן החריף ביותר" את המתקפה על השגרירות, מותחים הבוקר ביקורת חריפה באירן על הגינוי. דובר הפרלמנט עלי לריג'אני אמר שהמשטרה האירנית "עשתה כל שביכולתה לשמור על השקט" ושההחלטה לגנות את מעשי הסטודנטים נועדה כדי "לחפות על פשעי העבר של ארה"ב ובריטניה". לריג'אני הזהיר כי הגינוי יביא ל"אי-יציבות ביטחונית בעולם".

קמרון הזהיר: "השלכות חמורות"

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר אמש בהצהרה תקיפה כי "זו הייתה התקפה שערורייתית שלא ניתן היה להתגונן מפניה" וקרא למשטר באירן להעמיד לדין את המפגינים ושולחיהם.

קמרון הזהיר את רשויות הרפובליקה האסלאמית מפני "השלכות חמורות" והוסיף שבריטניה תשקול את צעדיה בימים הקרובים. "כישלון הממשלה האירנית להגן על הסגל הדיפלומטי והרכוש הבריטי הוא ביזיון. על הממשל האירני להכיר בכך שיהיו תוצאות רציניות לכישלון הזה".

המפגינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה על המבנים, ניפצו חלונות והצליחו לחדור פנימה. מי שנכנס, שבר בפנים רכוש והעיף מסמכים דרך החלונות המנופצים. סטודנטים קיצוניים לקחו כאמור שישה עובדים בשגרירות כבני ערובה אך הם שוחררו בשלום לאחר מספר שעות על ידי שוטרים חמושים. שאר העובדים, כך דווח, נמלטו מהכניסה האחורית.

במשרד החוץ האירני מסרו בתגובה רק כי הם "מצרים" על התקרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק