קמרון: "יהיו השלכות חמורות למתקפה על השגרירות"

זעם בבריטניה על פריצת המון המפגינים היום לשגרירות בטהרן. "כישלון הממשלה האירנית להגן על הסגל הדיפלומטי והרכוש הבריטי הוא ביזיון", אמר ראש הממשלה קמרון והזהיר: "בריטניה שוקלת את צעדיה". מהממשל האירני נמסר רק: "מצרים על התקרית"

שרפו את דגלי בריטניה - וישראל (חדשות 2)

תגובות נזעמות הערב בבריטניה לאחר פריצת המוני המפגינים מוקדם יותר היום למבני השגרירות הבריטית בטהרן. "זו הייתה התקפה שערורייתית שלא ניתן היה להתגונן מפניה", אמר ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון במסיבת עיתונאים וקרא למשטר באירן להעמיד לדין את המפגינים ושולחיהם.

 קמרון הזהיר את רשויות הרפובליקה האסלאמית מפני "השלכות חמורות" והוסיף שבריטניה תשקול את צעדיה בימים הקרובים.

"כישלון הממשלה האירנית להגן על הסגל הדיפלומטי והרכוש הבריטי הוא ביזיון. ע ל הממשל האירני להכיר בכך שיהיו תוצאות רציניות לכישלון הזה".

החל משעות הצהריים ועד הערב, צבאו מאות מפגינים על שני מבני שגרירות בריטניה בצפון טהרן הבירה ובמרכזה. המפגינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה על המבנים, ניפצו חלונות והצליחו לחדור פנימה. מי שנכנס, שבר בפנים רכוש והעיף מסמכים דרך החלונות המנופצים. סטודנטים קיצוניים לקחו שישה עובדים בשגרירות כבני ערובה אך הם שוחררו בשלום לאחר מספר שעות על ידי שוטרים חמושים. שאר העובדים, כך דווח, נמלטו מהכניסה האחורית.

לאחר כארבע שעות הצליחו השוטרים האירנים לסגור את שערי המבנים והיה נראה שהמצב תחת שליטה, אך לאחר כשעה התחדשו המהומות והמפגינים נכנסו שוב למבנים. כעת נראה שנשמר במקום השקט.

חלק מהמפגינים לקחו תמונות של המלכה אליזבת וקרעו אותם בהפגנתיות תוך שהם קוראים: "מוות לאנגליה". לאירוע הדרמטי קדמה הפגנה בהשתתפות אלפי אירנים מול מבנה השגרירות. המפגינים דרשו להדיח את השגריר הבריטי ולשלוח אותו מחוץ למדינה, לאחר שמוקדם יותר היום אישרה המועצה המחוקקת העליונה את הצעד - כתגובה לסנקציות הבריטיות על הרפובליקה האסלאמית. המפגינים הסתערו על השער והורידו את הדגל הבריטי שהונף במקום. אחרי ששרפו אותו, יחד עם דגל ישראל, הציבו דגל אירן במקומו.

במשרד החוץ הבריטי הגיבו בחריפות למעשים. "הייתה חדירה של מספר גדול של מפגינים לשטח השגרירות שלנו, המפגינים עשו מעשי וונדליזם ברכוש השגרירות", נכתב בהכרזת המשרד. "זהו מצב מתגלגל והפרטים עדיין מגיעים. אנחנו זועמים על הפעולה הזו, זה לחלוטין לא מתקבל ואנו מגנים את הפעולה". "תחת החוק הבינלאומי, כולל אמנת וינה, הממשל בטהרן מחויב להגן על הדיפלומטים והשגרירויות בשטחה של המדינה ואנו מצפים מהם לפעול בדחיפות כדי להרגיע, להשתלט ולהבטיח את הבטיחות של הצוות שלנו ואת ביטחון רכוש השגרירות", אמרו עוד בבריטניה.

במשרד החוץ האירני מסרו בתגובה רק כי הם "מצרים" על התקרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק