דרמה בטהרן: מפגינים אירנים הסתערו על שגרירות בריטניה ולקחו 6 בני ערובה

מפגינים אירנים שהתפרצו למבני שגרירות בריטניה בטהרן לקחו גם 6 עובדים בני ערובה, ששוחררו לאחר מספר שעות. ההמון הוריד את דגל בריטניה מהבניין, שרף אותו והציב במקומו את דגל אירן. כוחות הביטחון השתלטו על המצב אך המפגינים שבו פנימה. תגובות נזעמות בבריטניה

מפגינים אירנים הסתערו על שגרירות בריטניה בבירה טהרן, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדיווחים, המון זועם התנפל על מבני שגרירות ולאחר שהשליך אבנים למקום, חדר פנימה. כוחות משטרה אירניים נמצאים במקום ונראה שהצליחו להדוף את המפגינים ולסגור את שערי המבנים, אך סמוך לשעה 18:20 פרץ שוב ההמון לתוך המבנה. העובדים, כך דווח, נמלטו מהכניסה האחורית.

סטודנטים קיצוניים לקחו שישה עובדים בשגרירות כבני ערובה אך הם שוחררו בשלום לאחר מספר שעות על ידי שוטרים חמושים.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה, כי משרד החוץ הבריטי "זועם" על הפריצה לבניין שגרירות הממלכה באירן. כוחות הביטחון באירן ביחד עם עובדי השגרירות הבריטית הודפים את המפגינים שנכנסו והניחו פצצות בבניין השגרירות.

חלק מהמפגינים לקחו תמונות של המלכה אליזבת וקרעו אותם בהפגנתיות תוך שהם קוראים: "מוות לאנגליה". אחרים ניפצו את חלונות המבנה באבנים. עדי ראייה דיווחו על שברי זכוכיות שמקיפים את המקום ועל בקבוקי תבערה שהושלכו לעבר השגרירות.

לאירוע הדרמטי קדמה הפגנה בהשתתפות אלפי אירנים מול מבנה השגרירות. המפגינים דרשו להדיח את השגריר הבריטי ולשלוח אותו מחוץ למדינה, לאחר שמוקדם יותר היום אישרה המועצה המחוקקת העליונה את הצעד - כתגובה לסנקציות הבריטיות על הרפובליקה האסלאמית. המפגינים הסתערו על השער והורידו את הדגל הבריטי שהונף במקום. אחרי ששרפו אותו, יחד עם דגל ישראל, הציבו דגל אירן במקומו.

במשרד החוץ הבריטי הגיבו בחריפות למעשים. "הייתה חדירה של מספר גדול של מפגינים לשטח השגרירות שלנו, המפגינים עשו מעשי וונדליזם ברכוש השגרירות", נכתב בהכרזת המשרד. "זהו מצב מתגלגל והפרטים עדיין מגיעים. אנחנו זועמים על הפעולה הזו, זה לחלוטין לא מתקבל ואנו מגנים את הפעולה".

"תחת החוק הבינלאומי, כולל אמנת וינה, הממשל בטהרן מחויב להגן על הדיפלומטים והשגרירויות בשטחה של המדינה ואנו מצפים מהם לפעול בדחיפות כדי להרגיע, להשתלט ולהבטיח את הבטיחות של הצוות שלנו ואת ביטחון רכוש השגרירות", אמרו עוד בבריטניה.

בכירים בריטים שוחחו עם דיפלומטים אירנים בלונדון וקראו להם לשוחח עם הרשויות בארצם כדי להשיב בדחיפות את המצב לקדמותו ולדאוג לביטחון אנשי השגרירות, "כפי שהם מחויבים לפי החוק הבינלאומי", נמסר ממשרד החוץ. בריטניה גם עדכנה את אזהרת המסע שלה לאירן, והמליצה לבריטים במדינה להישאר בתוך מבנים ולשמור על "פרופיל נמוך".

במשרד החוץ האירני מסרו בתגובה כי הם "מצרים" על התקרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק