ספינות מלחמה רוסיות בדרך לסוריה

העיתון "איזווסטיה" מדווח כי הצי הרוסי משגר משט מלחמה לסיור במי הים התיכון. בראש המשט תפליג נושאת המטוסים היחידה של הצבא הרוסי, עם 12 מטוסי קרב על סיפונה, ולצידה מספר ספינות מלחמה נוספות. במערב שמודאג מהמצב בסוריה לא אוהבים את הצעד, בעיקר על רקע אי הסכמתה של מוסקבה לסנקציות והתנגדותה להפלת אסד

ספינת מלחמה רוסית בדרך (רויטרס)

רוסיה משגרת משט קרבי, הכולל נושאת מטוסים וספינות מלחמה, לנמל בשטחה של סוריה - כך מדווח העיתון הרוסי "איזווסטיה". על פי הפרסום, הספינות יגיעו לאזור אחרי החורף, זאת על רקע המתיחות מול המערב בנושא סוריה והיחס למשטרו של הנשיא אסד.

על פי העיתון המצטט בכירים בצי במוסקבה, הספינות יגיעו לנמל טרטוס הסורי במהלך חודשי אביב 2012. דובר הצי הרוסי אישר כי מדינתו מתכוונת לשלוח את הספינות, אבל הדגיש כי אין שום קשר בין הנוכחות הרוסית במזרח הים התיכון לבין המצב בסוריה. "הצבת הספינות הרוסיות בטרטוס לא צריכה להיתפס כפעולה הקשורה למה שמתרחש בסוריה", מסר הדובר והוסיף כי המשט הרוסי יעבור גם בביירות, בקפריסין ובגנואה.

"המסע תוכנן עוד ב-2010, אז לא היו שם (בסוריה) אירועים כאלה. ההכנות כבר כמעט הושלמו ואין שום סיבה לבטל את המסע", הוסיפו בצי הרוסי. מוסקבה אינה רואה בעין אחת עם המערב את האירועים בסוריה, וראשי הקרמלין טוענים שסנקציות נגד אסד, אנשיו ומשטרו אינם מסייעים לפתרון המצב במדינה.

נושאת המטוסים היחידה של הצי הרוסי, בשם "אדמירל קוזנצוב", ועליה לפחות 12 מטוסי קרב תצא לדרכה בחודש הקרוב. היא צפויה לעבור דרך מיצרי גיברלטר בכניסה לים התיכון ולהפליג מזרחה. נושאת המטוסים עצמה לא תעגון בסוריה, מפני שהיא גדולה מידי לעגינה בנמל טרטוס. במקום זאת, היא תעגון בלב ים כפי שעשתה כבר פעמיים בעבר, בשנת 2007 ובשנת 1995.

נמל טרטוס היה אחד הנמלים הפעילים ששימשו את הצי הסובייטי בעולם בימי ברית המועצות, אז עגנו בנמל דרך קבע אנשי הצי האדום. מאז נפילת הקומוניזם, הנוכחות הרוסית בנמל במזרח הים התיכון פחתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק