מי יהיה מוישה אופניק הפקיסטני?

הכירו את ראני חובבת הקריקט ומונה ילד המספרים, הדמויות שילמדו את ילדי פקיסטן את מה שקיפי קיפוד לימד את ילדי ישראל. החל מדצמבר הקרוב הם יגלו ופתאום קצת לא יאמינו - שיש רחוב כמו סומסום. הנה הצצה, קיפי - מאחוריך

42 שנים אחרי שהחלה את שידוריה ושנתיים לאחר שזכתה להנצחה בדמות קטע רחוב בניו יורק, מפציעה "רחוב סומסום", התכנית שמסמלת בעיני מיליוני ילדים ברחבי העולם את הילדות התמימה, ברחוב הפקיסטני.

הגרסה המקומית של הסדרה החינוכית, אשר זכתה לשם "סים סים המארה", היא פרי שיתוף פעולה בין חברת ההפקה האמריקנית "ססמי וורקשופ" לבין קבוצה פקיסטנית שהפעילה תיאטרון בובות במשך שלושת העשורים האחרונים. מימון נדיב בסך 20 מיליון דולר התקבל מהסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי.

"אני חושב שיש לנו גרסה טובה של התכנית, שמזוהה עם פקיסטן ושייכת לה", אומר פאיזאן פרזאדה, ממנהלי החברה המקומית שאחראית על הפקת הסדרה, בטקס ההשקה בלאהור, בירת התרבות של פקיסטן. פרזאדה מדגיש כי "סים סים המארה" עוצבה כך שתתאים לקהל המקומי, כאשר הציפייה היא כי שלושה מיליון ילדים יהנו מפירות ההפקה המורכבת - שליש מהם ילדים שנמצאים מחוץ לבתי הספר.

קאדר הבובות המשתתפות בסדרה הפקיסטנית, כנהוג בגרסאות אחרות - בהן זו הישראלית, יהיה שונה מזה המקורי ויאמץ מאפיינים מקומיים המזוהים עם התרבות והחברה במדינה המארחת.

הדמות הראשית היא ראני, ילדה בת 6 שחובבת קריקט, מענפי הספורט הבולטים במדינה, ומאזינה נלהבת של מוזיקה פקיסטנית מסורתית. דמות נוספת הוא מונה, ילד בן 5 שמתחזק אובססיה למספרים.

דרכם, מקווים היוצרים לסייע לקשיים בהם נתקלים הילדים במדינה שאינם זוכים לחינוך רשמי ועקבי, ולהנחיל ערכים דוגמת כבוד הדדי ושוויון הזדמנויות. דיווחים של גורמים לא רשמיים מלמדים כי כעשירית מילדי העולם בגילאי 4-6 שאינם נמצאים במסגרת לימודית, חיים בפקיסטן.

בתוצאות הפרויקט - 78 פרקים בסך הכול - ניתן יהיה לחזות החל מסוף דצמבר ברשתות המקומיות. מלבד המופע הטלוויזיוני עצמו, יכלול המיזם גם תכניות רדיו המיועדות להורים, מופעי בובות להנאת הכול ואתר בו ספרים אלקטרוניים, משחקים ושירי ילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת