הבצורת חשפה עיר שלמה מתחת למים

קברים, גולגלות ומאובנים התגלו לאחר מאות שנים שבהם הסתתרו מתחת ל-20 מטרים של מים. התגלית המרעישה הזו בטקסס, ארה"ב, מזמנת היסטוריונים וחוקרים רבים לאזור, אך גם בוזזים ושודדי עתיקות לא מאחרים להגיע

קבר הילד שנחשף. בלופטון, טקסס (AP)

זו אולי הפנטזיה הפרועה של כל ארכיאולוג וחוקר היסטוריה: עיר שלמה שמתגלה לאוויר העולם לאחר שנים ארוכות שבהן שכנה מתחת לפני המים. זה בדיוק מה שקרה בימים אלו בעיירה בלופטון בטקסס, ארה"ב.

מדובר בשנה השחונה ביותר בתולדות טקסס, סנטימטרים ספורים של גשם ירדו במהלך השנה, אבל הבצורת החריגה שגרמה לנסיגת האגמים חשפה ממצאים מפתיעים. מתחת למים שנסוגו התגלה בית קברות מהמאה ה-19, עתיקות שהסתתרו במשך מאות ואלפי שנים מתחת לפני המים, מאובנים וגולגלות.

הבצורת הקשה שפוקדת את טקסס מטרידה אפילו את מנוחתם של המתים. כך לדוגמה, אותר קברו של ג'וני פארקס, שנפטר יומיים לפני יום הולדתו הראשון לפני יותר מ-100 שנים. הקבר שלו חמק מהעין יחד עם שאר העיר הזעירה בלופטון כשאגם ביוקנן התמלא בתחילת המאה שעברה. אחרי שנים שבהן כוסתה ב-20 מטרים של מים, מצבת השיש הסדוקה, שעליה חרוט התאריך ה-15 באוקטובר 1882, מתגלה לראשונה.

ההיסטוריונים נרגשים, הבוזזים נוהרים

ההיסטוריון המקומי אלפרד הולמארק, שאבותיו היו ממקימי העיר בלופטון מסביר את הסיבה להימצאות חפצים רבים על קרקעית האגם. לדבריו, 389 קברים הועברו בשנות ה-30 כשהחלה בניית הסכרים באזור, שאילצה את תושבי העיר לעזוב מערבה. התושבים המבוהלים שנאלצו לברוח מספר קילומטרים מערבה לא הספיקו לארוז את כל חפציהם. חלק מהחפצים מתגלים עכשיו אחרי תקופה ארוכה מתחת לפני המים וחושפים מעט מאורח החיים שהיה נהוג בתקופתם.

בשנים האחרונות התגלו גולגולת פרה-היסטוריות במספר נקודות בהן אגמים נסוגו ברחבי המדינה. חלק מהתגליות משכו את תשומת ליבם של היסטוריונים מקומיים שמעוניינים לחקור את הממצאים, אך גם בוזזים ושודדי עתיקות החלו להגיע למקום. עד כה נעצרו יותר מ-24 מהם בזמן מעשה, והמשטרה המקומית עוקבת בדאגה אחר סקרנים נוספים שנרגשים מהגילוי.

אנשי מקצוע מקומיים כבר החלו בסקירת האזור בניסיון להבין את אורח החיים של מי ששכנו בו לפני עשרות ומאות שנים. מלון בן שני קומות, טנקים חלודים ובתי בד כבר התגלו ונחקרים בימים אלו.

באגמים סמוכים נוספים נמצאו עתיקות שמתוארכות לתקופות רחוקות אף יותר, כמו גולגולת אינדיאני שהעלה בחכתו דייג מקומי באגם "ג'ורג'טאון". על ההערכות גופתו נקברה לפני מאות, אם לא אלפי שנים, לדעת המומחים. הגולגולת נשמרת כעת במעבדה באוניברסיטת טקסס, אבל קיים חשש שלא כל המוצאים יחזירו את השלל שלהם לידי רשויות העתיקות המקומיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת