ארה"ב הציגה סנקציות חדשות נגד אירן; קלינטון עידכנה את ישראל בצעדים הצפויים

ממשלת ארה"ב הציגה סנקציות חדשות נגד המשטר האירני, לאחר פירסום דוח סבא"א על הגרעין. מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון ושר האוצר גייטנר הציגו את הסנקציות החדשות וביניהן: איסור לסחור עם התעשייה הפטרוכימית, עם הבנקים המרכזיים והטלת מגבלות על בכירים אירנים. קלינטון: "עוד לא נאמרה המילה האחרונה"

מדינות העולם נוקטות בשורה של צעדים נגד אירן בעקבות דוח הסוכנות לאנרגיה אטומית על תוכנית הגרעין של אחמדינג'אד. ארה"ב וקנדה הודיעו הלילה על שורה נוספת של צעדים כלכליים נגד המשטר בטהרן, ביניהם צעדים שיפגעו בתעשייה הפטרוכימית האירנית וכן סנקציות נגד 11 אישים וגופים אירנים.

במסיבת עיתונאים משותפת, מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון ושר האוצר האמריקני טים גייטנר, הציגו סנקציות נוספות שיוטלו על אירן. קלינטון ציינה כי בימים האחרונים הובאו ראיות חדשות אשר על פיהן אירן מפירה את הנורמות הבינלאומיות באמצעות הניסיון האחרון לחסל את שגריר סעודיה בארה"ב, וכן המשך פעילותה למען השגת נשק גרעיני. קלינטון המשיכה ואמרה: "חייבות להיות השלכות להתנהגות שכזאת. המסר ברור: אם אירן תמשיך, היא תסבול לחץ בינלאומי".

ארה"ב מצטרפת לבריטניה וצרפת שהודיעו אמש על פתיחה בצעדים כלכליים נגד המשטר האירני, בעקבות דוח סבא"א. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ציין כי על העולם לנקוט ב"סנקציות חסרות תקדים" כלפי אירן. בממלכה הבריטית הודיעו במקביל כי בכוונתם לנתק באופן מוחלט כל קשר כלכלי עם הבנקים האירניים.

קלינטון הציגה את הסנקציות החדשות המוטלות על אירן ואמרה כי "הנשיא אובמה חתם על הוראה שמטילה סנקציות על התעשיות הפטרוכימיות באירן, מקור הכנסות עיקרי למדינה. אנו אוסרים על חברות אמריקניות לסחור עם התעשייה הפטרוכימית האירנית ואנו נעודד מדינות אחרות לא לרכוש מוצרים פטרוכימיים באירן גם כן".

קלינטון המשיכה ואמרה "אנו מרחיבים את הסנקציות על הנפט והגז באירן. אנו מטילים סנקציות שאוסרים לקנות טכנולוגיה, שירות ומוצרים מתעשייה הנפט והגז האירנית. זה יקשה על המדינה לעקוף את הסנקציות ולהפוך את התעשייה שלה למודרנית יותר".

"אירן - מקור להלבנת כספים"

סנקציות נוספות שהציגה קלינטון נגעו לאישים המסייעים למאמץ האירני להשיג נשק גרעיני: "אנו מטילים מגבלות על כמה אנשים שמסייעים לאירן בתוכניתה הגרעינית, נכסיהם בארה"ב יוקפאו ולאמריקאים אסור יהיה לסחור איתם". מזכירת המדינה האמריקנית לא ציינה שמות של מי מהאישים עליהם יוטלו הסנקציות.

"שלישית, משרד האוצר רואה באירן כמקור להלבנת כספים. כל סחר עם אירן יכול לכלול בתוכו הונאה והלבנת כספים. יחד עם בריטניה וקנדה אנו מטילים סנקציות כלכליות על אירן שמטרתם ליצור לחץ כלכלי על אירן שימנע את הפעילות הלא חוקית של המדינה".

קלינטון עידכנה את נתניהו בסנקציות שיוטלו על אירן

קלינטון סיכמה ואמרה כי יש לסנקציות מטרה להרחיק את אירן ממרכזי הסחר הבינ"ל ולהקשות על עסקים באירן, וטענה כי יש להם כבר הישגים: "רוב חברות הנפט הגדולות כבר לא עובדות עם אירן, יש לה קשיים להפעיל את חברת התעופה שלה ואת קווי הספנות שלה", והוסיפה כי לא נאמרה המילה האחרונה: "אנו ממשיכים לחפש עוד סנקציות, אנו נמשיך להפעיל את כובד משקלנו שמדינות אחרות יטילו מגבלות נוספות על אירן".
שר האוצר האמריקני גייטנר הסביר חלק מהסנקציות הכלכליות החדשות: "אנו רואים בכל הממסד הבנקאי האירני כאיום, כולל הבנק המרכזי. כל מי שסוחר עם בנק כלשהו באירן תומך בפעילויות הלא חוקיות של אירן. יחד עם בריטניה וקנדה אנחנו ניתקנו את אירן משלושה מרכזים כלכליים חשובים בעולם, וכך נמשיך", סיכם גייטנר.

אמש התקשרה קלינטון לראש הממשלה בנימין נתניהו ועידכנה אותו בסנקציות החדשות שמטילה ארה"ב על אירן. נתניהו השיב בתגובה כי "סנקציות אלו מבהירות למשטר האירני שבמידה וימשיכו בפעילות הגרעין, המחיר שייאלצו לשלם יהיה יקר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק