יו גרנט משיב מלחמה לצהובונים

יו גרנט, ג'יי קיי רולינג ועוד זמרים, שחקנים, פושעים ודמויות אחרות שמספקות לתקשורת הבריטית כותרות מבלי להתכוון - יעלו בימים הקרובים על דוכן העדים בוועדת העיתונות הלאומית הבריטית, שם יקבלו הזדמנות לדבר ולהשפיע, להעביר מסר לאנשים שלעתים הרסו להם את החיים

שערוריית האזנות הסתר בבריטניה מגיעה לוועדת האתיקה: לאחר שהאזינו להם, חדרו לפרטיות שלהם, התערבו בענייניהם הפרטיים, והחדירו מצלמות חשאיות לחדרי המיטות שלהם - הסלבריטאים הבריטים מקבלים את ההזדמנות לענות לצהובונים שפגעו בפרטיותם ואורח חייהם. היום הם מעידים בפני ועדת האתיקה בפרשת האזנות הסתר. 

כוכב הקולנוע יו גרנט, מחברת סדרת ספרי הארי פוטר ג'יי קיי רולינג ואביה של הפעוטה שנעדרה מדלן מקאן, אלו רק חלק מהשמות שמעידים בפני ועדת האתיקה הבריטית, גוף שיפוטי שבידיו הסמכות והכוח לשנות את הדרך שבה הבריטים עושים חדשות.

"הטכניקה הקלאסית של הצהובונים היא לעטוף חדירה קשה לפרטיות בסיפור די נחמד", סיפר השחקן יו גרנט במהלך עדותו. "אני חושד שיש שיטה ותיקה לפיה יש מישהו בבית החולים שמקבל שכר מהצהובונים, או סוכנויות הידיעות. אני די בטוח שזה היה המקרה בפרסום התמונות של התינוק שלי", הוסיף גרנט.

גרנט הוסיף: "שוטר אמר לי שהם נדהמים כל פעם מחדש מהפושעים שלא יתנו לדבר לעמוד בדרכם, משום שהמחיר על התמונות שהם משיגים גבוה מאוד. אמרו לי שיש צלמי פפראצי שמצלמים מתחת לשמלות של בחורות, ומסירים את התחתונים שלהם באופן דיגיטלי. הוא אמר לי שהוא חושד כי מדובר באותם צלמים שעקבו אחרי הנסיכה דיאנה".

גרנט: "זהו רק קצה הקרחון"

דיון הוועדה מועבר בשידור ישיר בכמה רשתות טלוויזיה ואתרי אינטרנט ברחבי הממלכה המאוחדת. פרופ' קארי קופר מאוניברסיטת לנקסטר, שחוקר את התערבות התקשורת בחייהם הפרטיים של גיבוריה אומר: "הוועדה הלאומית תיתן לאנשים האלה הזדמנות להשיב מתקפה נגד אלו שכתבו וחקרו אותם, זו הפעם הראשונה שנותנים להם להחזיר מכה".

הפרופסור טוען שאחרי סיום עבודת הוועדה, התקשורת הבריטית תיאלץ להתמודד עם כמה שינויים, שינויים שיבטיחו את פרטיותם של המפורסמים. הוועדה החלה את עבודתה אחרי חשיפת פרשת ההאזנות ב"ניוז אוף דה וורלד" של איל העיתונות רופרט מרדוק שנסגר ביולי האחרון. על פי החקירה, העיתון עבר על החוק מספר פעמים כדי להשיג כותרות. המקרה החמור ביותר - האזנה לטלפון של תלמידת בית ספר שנרצחה מילי דאוולר בחיפוש אחרי ה"סקופ" הבא.

יו גרנט אמר אחרי סגירת הצהובון הבריטי המוביל כי "זה רק קצה הקרחון". הוא טען שהחדירה לפרטיות המפורסמים אינה נעצרת בדלתות העיתון של מורדוק, היא נעשית על ידי עוד מאות עיתונאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת