ספרד: יוצאים לבחירות בצל המשבר הכלכלי

אזרחי ספרד יוצאים היום לבחור הנהגה שתנסה לבלום את המפולת הכלכלית במדינה. נכון להיום אחד מכל חמישה ספרדים הוא מובטל, והמשבר הכלכלי באירופה מטיל צל כבד על הצמיחה במדינה. על פי הסקרים, "מפלגת העם" בהנהגתו של מריאנו ראחוי מובילה ביתרון עצום על המפלגה הסוציאליסטית השלטת

מריאנו ראחוי, מנהיג השמרנים (רויטרס)

 אזרחי ספרד יוצאים היום אל הקלפיות בדרך להחליף, ככל הנראה, את השלטון - ולהעלות ממשלה שמרנית שתנסה לבלום את המשבר הכלכלי המתהווה במדינה. על פי הסקרים המוקדמים, "מפלגת העם" בהנהגתו של מריאנו ראחוי מובילה ביתרון עצום על המפלגה השלטת - המפלגה הסוציאליסטית.

ראש הממשלה הנוכחי לואיס רודריגז ספאטרו, שמחזיק בהגה השלטון מאז שנת 2004, החליט שלא להתמודד לכהונה נוספת, והכריז על הבחירות המוקדמות בשל המצב הכלכלי הרעוע. אחוזי האבטלה בספרד עומדים היום על 22 אחוזים, שהם למעשה חמישה מיליון אזרחים, והמשבר הכלל אירופי, מאיים על המדינה שמצבה לא רחוק מזה של איטליה או יוון המצויות גם הן במשבר.

מריאנו ראחוי בן ה-56, שר הפנים לשעבר ואחת הדמויות האפורות בפוליטיקה הספרדית, הוא תקוותה של כלכלת ספרד היום. אלפרדו פרס רובלקאבה שר הפנים בעבר, ומועמד המפלגה הסוציאליסטית, אשר מתמודד מול ראחוי, טוען כי האחרון ומפלגתו מתכננים לבצע קיצוצים כואבים במערכות הבריאות והחינוך.

המפלגה השמרנית בספרד לא פירטה עד כה במהלך הקמפיין, מה הן הפעולות שבהן היא מתכוונת לנקוט כדי לצמצם את האבטלה ואת הגירעון הכבד במדינה.

אזרחי ספרד מאשימים את הממשלה במצבה העגום של הכלכלה במדינה

על פי הסקרים, "מפלגת העם" המגדירה עצמה כמפלגת מרכז - ימין תזכה ב-45 אחוזים מהקולות, שהם למעשה 15 אחוזים יותר מהמפלגה הסוציאליסטית השלטת. הציבור הספרדי נוטה להאשים את המפלגה ואת מדיניות הממשלה במצבה העגום של הכלכלה הספרדית.

יום יוצא העם הספרדי לבחור 350 נציגים לפרלמנט ו-208 סנאטורים לבית העליון במדריד. בסיומן של הבחירות הללו, נדע האם עוד ממשלה אירופית נכנעת ללחץ המשבר הכלכלי. אחרי יוון, איטליה, אירלנד, איסלנד ופורטוגל, ככל הנראה גם המפלגה הסוציאליסטית הספרדית תודח מהשלטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת